Kiedy nastolatki kłamią: co możesz zrobić?

Nastolatki mogą kłamać z wielu powodów. Jeśli przyłapałeś na tym jedno ze swoich dzieci, dowiedz się, co możesz zrobić, aby zaradzić tej sytuacji.
Kiedy nastolatki kłamią: co możesz zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2022

Kłamstwa w serwisach społecznościowychNastolatki kłamią na co dzień. Kiedy dziecko zaczyna kłamać, jest to kamień milowy w jego rozwoju. To dlatego, że oznacza postęp w ich rozwoju poznawczym i ukształtowaniu ich teorii umysłu. Fakt, że potrafią kłamać, oznacza, że są w stanie pracować mentalnie z wyobrażoną rzeczywistością. To umiejętność, która wymaga zaawansowanych zdolności poznawczych.

W okresie dojrzewania kłamstwo może stać się problemem, gdy staje się częstą lub preferowaną strategią radzenia sobie. Ten wzór jest nie mniej częsty u nastolatków niż u dzieci lub dorosłych. W rzeczywistości jest odwrotnie, ponieważ nastolatki są bardziej skłonne do kłamstwa, zwłaszcza wobec swoich rodziców.

W 2004 roku Arnett i inni przeprowadzili badanie w tym zakresie. Odkryli, że nastolatki kłamią często wobec swoich rodziców. Co więcej, wykorzystują kłamstwa jako sposób na potwierdzenie ich prawa do autonomii. Naukowcy odkryli również, że nastolatki opowiadały więcej kłamstw w porównaniu z próbką młodych dorosłych.

W 2013 roku Levine i inni przeprowadził kolejne badanie. Odkryli, że nastolatki kłamią częściej niż studenci lub dorośli. Średnio zgłaszali kłamstwa 4,10 w ciągu 24 godzin. To 75 procent więcej niż studenci i 150 procent więcej niż dorośli.

Sposoby, w jakie nastolatki kłamią

Ludzie mogą kłamać na co najmniej dwa sposoby:

  • Domyślnie. Ma to na celu nieudostępnianie informacji.
  • Na zlecenie. Polega to na przedstawieniu innego opisu tego, co się naprawdę wydarzyło. Tego rodzaju kłamstwa dotyczą nie tylko faktów. Na przykład kłamca może udawać, że dana jedna opcja jest słuszna. Jednak w rzeczywistości wiedzą, że tak nie jest.

Ludzie często stosują także inną strategię. Jest nią unikanie. Starają się nie spotykać pewnych ludzi, żeby nie musieli ich okłamywać.

Nastoletnia córka okłamująca matkę

Co motywuje nastolatków do kłamstwa?

Jednym z powodów, dla których nastolatki okłamują swoich rodziców, jest to, że starają się zapewnić sobie dominację i autonomię w podejmowaniu decyzji. Pamiętajmy, że okres dojrzewania to etap rozwoju, w którym autonomia jest niezwykle ważna. Jest to definiowane przez Eriksona (cytowane w Papalia, 2017) jako „spójna koncepcja jaźni, złożona z celów, wartości i przekonań, dzięki którym osoba ustanawia solidne zobowiązanie” (s. 357).

Kłamstwa u nastolatków często pojawiają się z powodu nadmiernej kontroli rodzicielskiej. Arnett i inni (2004) stwierdzili w swoich badaniach, że im większą kontrolę sprawowali rodzice, tym większe prawdopodobieństwo, że nastolatki będą kłamać. Może to prowadzić do utrwalenia cyklu kontroli kłamstwa. Jest tak, ponieważ rodzice, zdając sobie sprawę, że ich dzieci je okłamują, mają tendencję do jeszcze większej kontroli.

Nastolatki również kłamią ze strachu lub wstydu, aby coś zdobyć, chronić kogoś lub nie stawić czoła konsekwencjom prawdy (Martins i Carvalho, 2019). Mogą to zrobić, aby ukryć emocje lub uczucia, którymi nie chcą dzielić się z rodzicami. Gdy w domu jest wiele problemów, nastolatki mają tendencję do unikania mówienia prawdy.

Psycholog Kate Aubrey proponuje pięć przyczyn nastoletnich kłamstw:

  • Aby uniknąć problemów.
  • Aby nie zawieść rodziców.
  • Z powodu presji społecznej. Na przykład, aby nie przegapić imprezy lub spotkania z przyjaciółmi.
  • Z powodu złej komunikacji. Jeśli nastolatek czuje, że nie zostanie zrozumiany, wysłuchany lub szanowany, unika komunikacji.
  • Aby mieć kontrolę. Jest to ważne dla rozwoju ich autonomii.

Co zrobić z kłamiącymi nastolatkami?

Chris Hudson jest specjalistą do spraw młodzieży i trenerem rodzicielskim. Proponuje osiem sposobów konfrontacji i redukowania nastoletnich kłamstw:

1. Powiązane relacje

Powiązany związek wymaga dobrej komunikacji. Oznacza bycie otwartym na słuchanie pewnych prawd.

Czasami nastolatki kłamią, ponieważ wiedzą, że ich rodzice nie chcą słyszeć prawdy. Dlatego, aby dzielić się pewnymi zwierzeniami, potrzebny jest klimat zaufania.

2. Model uczciwości

Jednym z głównych sposobów uczenia się ludzi jest obserwacja, a nastolatki nie są wyjątkiem. Ucz ich na przykładzie. Bądź szczery. Wtedy zrozumieją, że jesteś wzorem uczciwości, a nie tylko osobą, która „głosi hasła”.

W końcu, jak możesz powiedzieć swojemu nastolatkowi, żeby nie kłamał, jeśli sam konsekwentnie to robisz?

3. Negocjacje

Naucz się negocjować granice z nastolatkiem. Kiedy nie wolno im czegoś robić lub ich wolność jest ograniczona, zwykle próbują ją odzyskać, działając w odwrotny sposób. Jednak dzięki negocjacjom nastolatek zmniejsza poczucie bycia kontrolowanym i zwiększa swoje poczucie autonomii, uczestnicząc w podejmowaniu decyzji.

4. Unikaj przesłuchań, stymuluj rozmowy

Jeśli Twoje dziecko Cię okłamało, postaraj się przeprowadzić z nim spokojną rozmowę. Nawet jeśli jesteś naprawdę zły, spróbuj się uspokoić, zanim z nimi porozmawiasz. Jeśli jesteś zły, będziesz mniej skłonny słuchać swojego dziecka i rozumieć powody, dla których kłamało. Pamiętaj, aby komunikować się asertywnie i jasno określić, czego chcesz ich nauczyć i jak to zrobisz.

5. Nie oszukuj

Ponieważ nastoletnie kłamstwa są niezwykle powszechne, jeśli odkryjesz prawdę, unikaj czekania na okazję, by złapać nastolatka na gorącym uczynku. Pamiętaj, ukrywanie prawdy to sposób na kłamstwo. Dlatego robiłbyś dokładnie to, czego nie chcesz, aby robiło Twoje dziecko.

6. Stosuj karę w sposób proporcjonalny i inteligentny

Sposób, w jaki zareagujesz na zachowanie nastolatka, w dużej mierze determinuje jego przyszłe zachowanie. Jeśli nałożysz nieproporcjonalną karę, po prostu zasiejesz w nich strach.

Staraj się pamiętać, czego chcesz uczyć dziecko i znajdź właściwe sposoby, aby to zrobić. Komunikuj się asertywnie i słuchaj, co Twoje dziecko ma do powiedzenia.

Matka rozmawia ze swoim nastoletnim synem

7. Nie stosuj etykiet

Nie nazywaj swojego nastolatka kłamcą. Jeśli to zrobisz, mogą nadal zachowywać się w ten sam sposób, potwierdzając prawdziwość tej „etykiety”.

Sposób, w jaki nazywasz i etykietujesz ludzi, kształtuje sposób, w jaki zachowujesz się wokół nich. Jeśli oznaczysz swoje dziecko jako kłamcę, jest bardziej prawdopodobne, że będzie się tak zachowywać.

8. Zwróć uwagę

Uważaj na kłamstwa swojego dziecka i omów z nim jego motywacje. Pomoże Ci to trochę zrozumieć, w jaki sposób odnoszą się do pewnych sytuacji i co sprawia, że kłamią. Gdy zidentyfikujesz, dlaczego to robią, poproś dziecko, aby zastanowiło się nad nowymi sposobami radzenia sobie z sytuacjami i znaczeniem uczciwości. Nie skupiaj się tak bardzo na kłamstwie, ale na jego przyczynach.

Kłamstwa u nastolatków są niezwykle powszechne i mają wiele przyczyn. Aby sobie poradzić z nimi i z trudnościami na poziomie rodziny, jedną z głównych strategii jest zmiana relacji z młodą osobą. Musisz stworzyć przestrzeń do asertywnych dialogów, które pozwolą zrozumieć dynamikę i powody, dla których nastolatki kłamią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.