Niedokończone sprawy zawsze wywierają na Ciebie negatywny wpływ

Niedokończone sprawy wywołują stres, obniżają poczucie własnej wartości i uniemożliwiają czerpanie przyjemności z życia. Co możesz zrobić?

Zestresowana kobieta

Niedokończone sprawy. Niektórzy ludzie są biegli w organizowaniu lub są bardziej zainteresowani planowaniem na przyszłość. Z pewnością znasz kogoś, kto wszędzie nosi swoje cele, kontroluje sposób spędzania czasu i zawsze stara się zostawić sobie margines błędu na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego. Osoby takie, na przykład wychodzą wcześniej, na wypadek gdyby spotkały kogoś po drodze i chciały zatrzymać się na krótką rozmowę.

Taka postawa ma wiele zalet. Być może czujesz, że chciałbyś móc zachowywać się w ten sposób, ale nie wiesz, jak to zrobić. Może jesteś jednym z tych, którzy wydają się skłaniać ku chaosowi, improwizacji i dezorganizacji. Jest to sposób bycia, który nie przynosi ci nic dobrego, bez względu na to, jak bardzo będziesz próbował przekonać siebie, że jest inaczej. Niedokończone sprawy zawsze zostawiają na nas swoje piętno.

Właściwie z reguły nie zdajesz sobie sprawy, że brak planów może spowodować utratę wielu okazji. W rzeczywistości trzymasz się takich idei, jak wolność, spontaniczność lub radość, aby usprawiedliwić swoje zaniedbanie, nie zauważając, że tak naprawdę jesteś przytłoczony tymi postawami.

Jakie niedokończone sprawy gromadzisz?

Często istnieją pewne rodzaje zadań lub obowiązków, których możesz unikać lub odkładać na później. Na przykład, może zdecydujesz się odkładać obowiązki szkolne lub zawodowe do ostatniej chwili. A może składasz obietnice, których później nie spełniasz, bez względu na to, ile czasu minie. Możesz też unikać swoich uczuć i próbować unikać trudnych rozmów, pozostawiając swoje relacje społeczne w martwym punkcie na tygodnie lub miesiące.

Może odkładasz tylko niektóre zadania. Niekiedy podstawą tego rodzaju zachowań są cechy osobiste, takie jak perfekcjonizm, niepewność, wysokie wymagania wobec siebie lub brak motywacji. Mają jednak szczególne skutki w różnych obszarach twojego życia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kobieta. Organizacja pracy

Niedokończone sprawy — jak na ciebie wpływają?

W miarę upływu czasu możesz oczekiwać, że niedokończone sprawy lub problemy rozwiążą się same, ale tak się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, ich rozwiązanie staje się coraz bardziej pilne, a z upływem czasu masz coraz więcej na głowie. Pojawiają się też konsekwencje takie jak:

Poczucie winy i porażki

Mając na horyzoncie tak wiele oczekujących zadań, możesz czuć się winny i bezproduktywny. Jeśli sytuacja utrzyma się przez jakiś czas, może to wpłynąć na twoją samoocenę. Oznacza to, że możesz zacząć uważać się za osobę nieodpowiedzialną i za nieudacznika. W końcu osiąganie celów zwiększa zaufanie do siebie i przygotowuje emocjonalnie do stawienia czoła większym wyzwaniom.

Obciążenie psychiczne i nadmierny stres

Dużo energii spędzasz na pamiętaniu, planowaniu i organizowaniu, a nie na robieniu. Tak więc im więcej niedokończonych spraw ciągniesz ze sobą, tym bardziej przeładowany staje się twój umysł. Może to generować wysoki poziom stresu, a nawet szkodzić zdrowiu.

Z każdym dniem czujesz się bardziej przeciążony. W rzeczywistości nowe zadania zostaną dodane do tych, które odkładałeś i coraz trudniej będzie ci zarządzać nimi wszystkimi na poziomie mentalnym.

Niemożność cieszenia się teraźniejszością

Możesz mieć skłonność do myślenia, że niedokończone sprawy dają ci więcej czasu na odpoczynek i przyjemność. W końcu, jeśli unikniesz pewnych obowiązków i sytuacji, które Ci przeszkadzają, czujesz, że możesz poświęcić swój czas na inne, przyjemniejsze zajęcia. Niemniej jednak paradoksalnie, jeśli nie zajmiesz się tym, co czeka na załatwienie, bardzo trudno będzie ci spokojnie zaangażować się w inne rzeczy.

Nawet jeśli spróbujesz skupić się na ulubionym serialu, spokojnie porozmawiać z przyjacielem lub wybierzesz się na spacer na łonie natury, nadal będziesz stale przypominać sobie, co jeszcze musisz zrobić. Dlatego będziesz się podwójnie sabotować, ponieważ ani nie zajmujesz się niedokończonymi sprawami, ani nie potrafisz się zrelaksować.

Skłonność do dalszej prokrastynacji

Jednym z najbardziej uderzających aspektów tego problemu jest to, że twoja skłonność do odwlekania ma tendencję do powracania. Rzeczywiście, im bardziej unikasz niedokończonych spraw, tym większą presję wywierasz na to, aby szybko się nimi zająć. Ten sam niepokój przytłacza cię i prowadzi do wyboru innej, bardziej satysfakcjonującej aktywności w krótkim okresie. Jednak w ten sposób twój problem stale narasta.

Mężczyzna. Niedokończone sprawy

Porządkowanie niedokończonych spraw jest wyzwalające

Czy zidentyfikowałeś się z którymkolwiek z powyższych problemów? Jeśli tak, być może nadszedł czas na wprowadzenie zmian. W rzeczywistości prawdopodobnie musisz odwrócić tendencję do ignorowania niedokończonych spraw. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, jakie ostatecznie odczuwasz. To da ci motywację do zmiany.

Zacznij organizować swój czas. W jaki sposób? Tak, aby zostawić czas na każdą czynność, którą musisz się zająć. Uwzględnij czas na rozrywkę. Trzymaj się swoich planów i upewnij się, że osiągasz cele, które sobie wyznaczyłeś. Nie unikaj ich. Jeśli zobowiązałeś się komuś (lub sobie) do wykonania zadania, weź za to pełną odpowiedzialność.

Być może będziesz musiał popracować nad pewnymi aspektami, takimi jak poczucie własnej wartości, perfekcjonizm lub strach przed konfliktem, które zachęcają Cię do niezajmowania się wszystkim innym. Profesjonalna pomoc często może być w tym względzie niezwykle przydatna.

Pamiętaj, że zmiana głęboko zakorzenionego nawyku wymaga czasu. Dlatego rób krok po kroku, świętując i gratulując sobie każdego postępu. Z biegiem czasu stanie się to Twoim nowym sposobem działania, a Twoje ciężary będą coraz mniej ważyć.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Galarregui, M., Arana, F., & Partarrieu, A. (2011). Procrastinación académica y su relación con Perfeccionismo. In III Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XVIII Jornadas de Investigación Séptimo Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires.
  • Steel, P. (2017). Procrastinación: Por qué dejamos para mañana lo que podemos hacer hoy. DEBOLS! LLO.
Scroll to Top