Czasem dopada nas pustka emocjonalna. Czy kiedykolwiek czułeś, że nic nie ma sensu? Że nie ma znaczenia, ile wysiłku włożysz, wszystko nadal idzie nie tak i czujesz, że czegoś ci brakuje, nawet jeśli wydaje się, że masz to wszystko? Pewnie zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Czym spowodowana jest pustka emocjonalna?
Właściwie to uczucie pojawia się albo wtedy, gdy coś idzie nie tak, albo gdy osiągasz dobre wyniki, ale nie są to tym, czego naprawdę chcesz. W tym momencie czujesz się jak w ciemnej jaskini i nie widzisz wyjścia. W rzeczywistości niektórzy psychologowie porównują to do zaglądania do studni.
To prawie jak zawroty głowy. Ponadto sprawia, że czujesz się naprawdę samotny. To uczucie niepokoju, które jest trudne do opanowania i sprawia, że czujesz się tak, jakby nic i nikt nie mógł cię pocieszyć.
Pustka emocjonalna — jak ją rozpoznać?
Nie ma nauki ścisłej, która mogłaby ci powiedzieć, że kiedy tak się czujesz, zachowujesz się w określony sposób. Jednak powszechne jest uciekanie się do ekstremalnych zachowań. Na przykład osoba, którą dopada pustka emocjonalna dużo pali, dużo je, dużo pije… często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
W efekcie przy tego rodzaju zachowaniu próbujesz ograniczyć niepokój, który powoduje, że czujesz się tak niezadowolony z życia, które prowadzisz.
Dlaczego czujesz się emocjonalnie pusty?
Jedno z pytań, które zadajesz sobie, gdy tak się czujesz, brzmi: dlaczego? W rzeczywistości jest to zwykle spowodowane brakiem poczucia własnej wartości i wizerunkiem, jaki masz na swój temat. Twoją koncepcją samego siebie.
Z biegiem lat prawdopodobnie wykształciłeś szereg oczekiwań, przekonań na temat siebie, a nawet życia. Jednak, gdy te pomysły nie rozwijają się zgodnie z oczekiwaniami lub nie spełniają Twoich oczekiwań, zaczynasz się zniechęcać. Kiedy te uczucia przedłużają się w czasie, pojawia się emocjonalna pustka.
Pustka emocjonalna — jak jej zaradzić?
Pierwsza rzecz to ty
Rozpoczęcie akceptowania tego, czego nie możesz zmienić w danym momencie, i obniżenie poziomu frustracji może być dobrym początkiem. Czasami jednak nie wiesz, jak to zrobić. Jeśli tak jest, powinieneś zasięgnąć profesjonalnej pomocy.
Uczenie się kochania siebie podczas poznawania siebie może być bardzo pomocne w poznaniu tego, czego naprawdę potrzebujesz w swoim życiu i rozpoznaniu, dlaczego to, co masz, nie cieszy Cię. W rzeczywistości często czujesz się dla siebie obcy. Co więcej, kierujesz swoje działania w zupełnie inny cel niż ten, którego naprawdę chcesz.
Bezwładność nie pomaga
W świecie emocjonalnym obowiązuje takie samo prawo, jak w świecie fizycznym. Innymi słowy, każda instancja lub obiekt, w obliczu przyłożonej do niego zerowej siły wypadkowej, ma tendencję do utrzymywania swojej bezwładności. Niestety ta bezwładność często Ci nie pomaga i musisz wykorzystać swoje zasoby lub wolę, aby to zmienić.
Nie zatrzymuj się i się nie gap
Życie mija w jednej chwili i nie wolno go marnować. Jednak kiedy czujesz się pusty emocjonalnie, masz tendencję do czekania na pojawienie się rozwiązania lub na zniknięcie uczuć. Innymi słowy, uważasz, że nie musisz w tej sprawie działać.
Niezwykle ważne jest, aby zajmować się rzeczami, które lubisz lub uczyć się nowych rzeczy. W rzeczywistości być może otwierając swój umysł, będziesz w stanie ugasić to nieprzyjemne uczucie. Pamiętaj, każdy dzień jest okazją do zmierzenia się z czymś nowym i kontynuowania nauki.
Problemy to wyzwania
Czasami, gdy czujesz się niekompletny, horyzont, który widzisz przed sobą, może stać się naprawdę ciemny. Składa się z twoich filtrów mentalnych i twoich uprzedzeń, wraz z poczuciem bezwładności. Zaciemniają twoje myślenie. Tutaj twoja postawa jest ważna. Jeśli postrzegasz każdy problem jako wyzwanie, a nie problem, możesz zmienić swoje podejście. W konsekwencji każdy krok, który zrobisz, stanie się małym osiągnięciem.
Rzeczywistość twarzy
Wiele razy odmawiasz sobie zobaczenia rzeczywistości. Możesz być nawet zdeterminowany, aby dopasować się do czegoś lub odmówić zaakceptowania określonej sytuacji. To prawdziwy błąd, ponieważ powoduje, że jesteś ciągle niezadowolony zarówno z siebie, jak i innych.
Z tego powodu ważne jest, aby zmierzyć się z tym, co czujesz. Musisz stanąć przed tą osobą, rzeczą lub działaniem i zacząć stawiać czoła rzeczywistości.
Znaczenie inteligencji emocjonalnej
Czasami twoja własna pustka emocjonalna leży w słabo rozwiniętym poczuciu inteligencji emocjonalnej. W rzeczywistości twoim życiem kierują emocje, chociaż wiele razy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jednak kiedy masz kontrolę nad swoimi uczuciami, wiesz, jak zarządzać swoimi emocjami i nie wpadasz w pustkę emocjonalną.
Niemniej nie jest to łatwe zadanie. Ponadto nie ma instrukcji obsługi. W rzeczywistości często popełniasz błędy od samego początku, nie będąc w stanie zidentyfikować konkretnej emocji, którą odczuwasz. Ponadto masz tendencję do niesłuchania siebie, co uniemożliwia ci rozwój emocjonalny.
Gdy już wiesz, jak kontrolować swoje emocje, łatwiej będzie Ci nimi zarządzać. Co więcej, możesz skupić się na poprawie własnego samopoczucia oraz radzeniu sobie z dobrymi i złymi emocjami w najlepszy możliwy sposób.