Zadowolenie z własnego ciała — czy poprawia się wraz z wiekiem?

Zadowolenie z własnego ciała jest kwestią problematyczną u wielu osób. Ale czy satysfakcja z własnego ciała poprawia się z upływem czasu?

Szczęśliwe starsze kobiety. Zadowolenie z własnego ciała

Zadowolenie z własnego ciała jest kwestią problematyczną u wielu osób. Obecnie mężczyźni i kobiety w każdym wieku zwykle martwią się swoim wyglądem fizycznym i próbują zmniejszyć lub ukryć swoje „wady”. Jednak w zbiorowej wyobraźni kompleksy i odrzucenie ciała są zwykle bardziej kojarzone z kobietami i okresem dojrzewania. Zaproponowano interesujące badanie w celu sprawdzenia prawdziwości tej hipotezy.

Czy więc zadowolenie z własnego ciała i jego postrzeganie poprawia się wraz z wiekiem, czy może nie ulega zmianie?

Nasz wygląd jest naszą wizytówką i niewątpliwie ma szerokie reperkusje. Na przykład dostosowanie się do ustalonych społecznie kanonów piękna może ułatwić nam znalezienie pracy, partnera lub nawiązanie bardziej przyjaznych relacji. Nic więc dziwnego, że satysfakcja z własnego ciała jest jednym z najbardziej pożądanych celów.

Jak jednak upływające lata wpływają na tę przesłankę? Czy z wiekiem uwalniamy się od tych wymagań? A może naturalne pogorszenie stanu fizycznego związane ze starzeniem się zwiększa nasze niezadowolenie? Znalezione wyniki są co najmniej interesujące.

Zadowolenie z własnego ciała — wpływ wieku

Badanie zostało opublikowane w magazynie Body Image. Opisano w nim eksperyment z 15 264 uczestnikami. 62,9 procent to kobiety, a reszta to mężczyźni. Celem badania była ocena ewolucji zadowolenia z ciała uczestników na przestrzeni sześciu lat, od 2010 do 2015 roku.

W tym celu poproszono ich o wskazanie stopnia, w jakim zgadzają się lub nie zgadzają się z następującym stwierdzeniem: „Jestem zadowolony z wyglądu, wielkości i kształtu mojego ciała”. Na podstawie swoich odpowiedzi w różnych latach naukowcy wyciągnęli pewne wnioski.

Celem badaczy było sprawdzenie, czy ta obawa lub negatywne postrzeganie własnego wizerunku narastało lub zmniejszało się wraz z dojrzewaniem jednostek. Ponadto, aby dowiedzieć się, czy istnieją jakiekolwiek różnice między mężczyznami i kobietami w tym zakresie. Po przeanalizowaniu danych doszli do następujących głównych wniosków:

  • Zadowolenie z ciała poprawia się wraz z wiekiem, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dzieje się to jednak w niewielkim zakresie.
  • Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w wieku poniżej 54 lat wykazują wzrost zadowolenia z ciała. Innymi słowy, z biegiem lat czują się bardziej usatysfakcjonowane i szczęśliwe ze swojego wizerunku.
  • Mężczyźni, bardziej niż kobiety, są zadowoleni ze swojego ciała przez całe życie.

Starsza kobieta patrząca w lustro

Zadowolenie z własnego ciała — wpływ społeczny i kulturowy

Odkrycia te podkreślają ogromny wpływ kultury i środowiska na stopień zadowolenia z ciała. Poprzednie przesłanki skłaniają nas do rozważenia następujących kwestii:

Większa presja społeczna wobec kobiet

Chociaż mężczyźni są również oceniani na podstawie wyglądu i nakłaniani do dostosowania się do standardów piękna, presja społeczna wywierana na kobiety w tym zakresie jest większa. Rzeczywiście, wartość kobiet jest nadal ściśle związana z ich wyglądem fizycznym. Nakłada to na nie znacznie większe wymagania.

Z wiekiem zmieniają się priorytety

Niewątpliwie wraz z wiekiem nasze ciała oddalają się od społecznych ideałów młodości i piękna. To na pierwszy rzut oka może prowadzić do większej troski o nasz wygląd i większego odrzucenia własnego wizerunku.

Jednak wraz z wiekiem wygląd fizyczny traci na znaczeniu, a ludzie zaczynają doceniać inne problemy. Interesuje ich całokształt życia. Relacje społeczne, samorealizacja, a nawet zdrowie znajdują się na szczycie listy priorytetów. Ułatwia to akceptację własnego ciała i odczuwanie z niego satysfakcji.

Grupa przyjaciół na plaży

Ruchy akceptacji ciała są obiecująco pozytywne

Na szczęście niektóre ruchy, takie jak body positivity, zdają się poprawiać satysfakcję kobiet ze swojego ciała. Ten trend, promujący różnorodność oraz współczujący i pozytywny stosunek do własnego ciała, nabrał w ostatnich latach rozpędu. W rzeczywistości sprawia, że coraz więcej kobiet i dziewcząt ceni siebie poza ustalonymi wąskimi standardami.

Na koniec możemy stwierdzić, że satysfakcja z ciała pozostaje względnie stabilna przez całe życie, chociaż wraz z wiekiem może wykazywać niewielką tendencję wzrostową. Co więcej, sposób, w jaki postrzegamy siebie, determinuje naszą samoocenę, naszą zdolność do nawiązywania relacji z innymi oraz sukces, jaki osiągamy w naszym życiu. Z tego powodu ważne jest, abyśmy pracowali i uzdrawiali relacje, które mamy ze sobą.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hockey, A., Milojev, P., Sibley, C. G., Donovan, C. L., & Barlow, F. K. (2021). Body image across the adult lifespan: A longitudinal investigation of developmental and cohort effects. Body Image39, 114-124.
  • Mobius, M. M., & Rosenblat, T. S. (2006). Why beauty matters. American Economic Review96(1), 222-235.
Scroll to Top