Zawsze możesz zwiększyć swoją charyzmę. Nie jest to umiejętność czy cecha, z którą się rodzisz. Nie zdając sobie z tego sprawy, prawdopodobnie uczyłeś się charyzmy i wdrażałeś ją przez całe życie.
Charyzma obejmuje zdolność do wywierania pozytywnego i trwałego wrażenia na innych, nawet jeśli nie masz z nimi bezpośredniego kontaktu. Jest to subtelna cecha, dzięki której przyciągasz uwagę i generujesz wiarygodność i akceptację swoim podejściem.
Za taką zdolnością często kryje się aktywny świat wewnętrzny. Znajduje to odzwierciedlenie w Twoim sposobie mówienia, wykonywania różnych czynności i zachowania na płaszczyźnie społecznej. Generuje pewien wpływ na innych i ułatwia bieg Twoich relacji z nimi. Wszystko brzmi wspaniale, ale jak rozwijać tę cechę? Jak zwiększyć swoją charyzmę? Oto kilka porad.
“ Charyzma to fantazyjne imię nadane talentowi poświęcania ludziom pełnej uwagi .”
-Robert Brault-
1. Zainwestuj w siebie
Aby zwiększyć swoją charyzmę, musisz zainwestować w siebie. Poprzez termin “inwestycja”, odnosimy się zarówno do klasycznego, jak i symbolicznego znaczenia tego słowa. Dotyczy to głównie Twoich wewnętrznych procesów, ale muszą one być odzwierciedlone zewnętrznie.
Po pierwsze, inwestowanie w siebie oznacza poświęcanie dla siebie czasu. Innymi słowy, znalezienie czasu, aby pobyć ze sobą, obserwować siebie, myśleć o sobie, uświadamiać sobie swoje potrzeby i dbać o siebie. Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób spędza większość czasu myśląc o wszystkim oprócz siebie.
Inwestycja w siebie to także dbanie o swój wygląd. Nie oznacza to ubierania się zgodnie z najnowszymi trendami czy stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Chodzi o zwracanie uwagi na wygląd i personalizację. Noś to, co chcesz, ułóż włosy dokładnie tak, jak lubisz i korzystaj z akcesoriów, które Cię definiją. To kolejna kwestia, która wydaje się dość oczywista, ale jest tak wielu ludzi, którzy starają się wyglądać po prostu jak wszyscy inni.
2. Popraw swoją opinię o sobie
Aby zwiększyć swoją charyzmę, musisz mieć dobrą opinię o sobie. Jeśli nie w każdym aspekcie, to na pewno w kwestii namacalnych rzeczy materialnych. Nie każda pewna siebie osoba ma charyzmę. Osobie o niskiej pewności siebie wcale nie musi jej brakować. Cecha ta wykracza poza to.
Jeśli jesteś charyzmatyczną osobą, masz głębokie przekonania co do niektórych zjawisk, jeśli nie co do wszystkich. Twoje pewność, co do swoich przekonań sprawia, że bije od Ciebie nieokreślony blask i rozwijasz specjalny rodzaj aury. Ten blask jest ziarnem charyzmy.
Twoje przekonania o tym, kim jesteś, co myślisz i co czujesz, tworzą wokół ciebie Ciepłą i pełną zaufania atmosferę. Praca nad tą cechą zaczyna się w Tobie, a kończy na zewnątrz.
Dlatego poprawianie opinii na swój temat należy rozpocząć od poznania siebie i tego, w co wierzysz. To jednak nie wystarczy. Musisz zobowiązać się do wiary w te przekonania. W ten sposób staną się Twoją siłą i zwiększą Twoją charyzmę.
3. Pracuj nad swoim spojrzeniem
Język ciała mówi znacznie więcej niż same słowa. Jest bardziej spontaniczny i nie przemyślany wcześniej. Praktycznie zawsze mówisz swoim ciałem, a w szczególności wzrokiem. Co więcej, Twoje spojrzenie często może przekazywać uczucia, których nie potrafisz zwerbalizować, a jednak je odczuwasz.
Na przykład wymijające spojrzenie zwykle sugeruje, że ktoś coś ukrywa lub że czuje się zakłopotany. Na drugim końcu znajduje się nieruchome spojrzenie, które zwykle przekazuje komunikat sprzeciwu lub agresji. Szczery i naturalny wygląd to spojrzenie uważne, otwarte na drugą osobę, a jednocześnie przyjazne.
Ponieważ nie możesz obserwować własnego spojrzenia, musisz popracować nad tym, co czujesz w środku, aby móc przenieść to na zewnątrz. Pomyśl o tym, jak patrzysz na innych i spróbuj rozpoznać, co mówią Twoje oczy. Mamy nadzieję, że są to dla Ciebie cenne wskazówki dotyczące tego, jak odnosisz się do innych.
Zwiększenie charyzmy może pomóc rozwinąć i poprawić relacje z innymi. Pomaga również być bardziej wpływowym i przekonującym w stosunku do osób wokół Ciebie. Sekretem większej charyzmy jest bycie bardziej autentycznym i pewnym siebie w tym, kim jesteś i jaki jesteś.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Molero, F. (1995). El estudio del carisma y del liderazgo carismático en las ciencias sociales: una aproximación desde la Psicología Social. Revista de psicología social, 10(1), 43-60.