Co oznacza kolor zielony w psychologii?

Zielony oznacza nadzieję, życie i szczęście, ale także truciznę, brak doświadczenia i zazdrość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym kolorze i jego znaczeniu, czytaj dalej.

Liście, które są koloru zielonego.

Aby zrozumieć, co oznacza kolor zielony w psychologii, wystarczy spojrzeć na drzewa, liście, trawę i wiosenne kwiaty. Mówimy o kolorystyce życia i natury w pełnym tych słów znaczeniu.

Jednak, jak wszystkie kolory, zielony ma różną symbolikę w różnych kulturach. Co więcej, często wiąże się z negatywnymi zjawiskami, takimi jak toksyczność lub zazdrość.

W poniższym artykule przedstawiamy wiele faktów związanych z tym kolorem. Obejmują one jego cechy fizyczne i jego symbolikę w kulturze ludzkiej.

Charakterystyka koloru zielonego

Wiemy, że kolor nie jest właściwie cechą własną przedmiotów. Jest to psychofizyczny efekt długości fali odbitego światła, który mózg interpretuje. W zależności od tego, jak daleko wiązka światła odbija się od powierzchni, mózg tworzy określoną reprezentację mentalną.

Gdy długość fali mieści się w zakresie 496-570 nanometrów, postrzegany odcień odpowiada zakresowi zielonego. Jest to jeden z podstawowych kolorów światła: ludzie posiadają wyspecjalizowane komórki, które go postrzegają (podobnie jest z czerwonym i niebieskim). Te komórki nazywane są czopkami.

Jeśli chodzi o pigment, zielony jest kolorem drugorzędnym. Uzyskuje się go przez zmieszanie niebieskiego i żółtego.

Najbardziej podstawowa zieleń jest odbierana przy długościach fal od 500 do 550 nanometrów. Przy krótszych długościach widać bardziej niebieskawy kolor. Jednak od 550 nanometrów wydaje się bardziej żółtawy.

Zielony kolor

Kolor zielony w psychologii

Kolory nabierają znaczenia i symboliki dla ludzi poprzez indywidualne doświadczenie i przekaz kultury. Zieleń często kojarzyła się głównie z życiem i płodnością. Wynika to z bezpośredniego związku z kolorem roślinności.

Jednak ten kolor ma zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenia. Rzućmy okiem na obie strony.

Pozytywne skojarzenia koloru zielonego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zielony to kolor życia, wzrostu i młodości. Rzeczywiście, mocno kojarzy nam się z wiosną. Jest to sezon, w którym rośliny kwitną i rosną, a wiele zwierząt rozmnaża się. Ponadto zielony jest kolorem podstawowym reprezentującym nadzieję, otwartość i wrażliwość.

Zielony jest również często kojarzony z uzdrowieniem i świeżością, a także szczęściem i jowialnością. Co więcej, w sferach duchowych i mistycznych jest kolorem spokoju i równowagi emocjonalnej.

Negatywne aspekty

Znaczenie koloru zielonego może być związane z substancjami trującymi i toksycznymi, a także z radioaktywnością. Jest to w szczególności jasna i mocna zieleń. Niektóre trujące rośliny i zwierzęta mają podobny kolor.

W naturze mocne, jasne kolory wskazują na niebezpieczeństwo. Zjawisko to nazywamy aposematyzmem. Działa to jako metoda obrony przed drapieżnikiem.

Na polu psychologicznym kolor zielony kojarzymy z uczuciami takimi jak niedojrzałość i zazdrość. Na przykład używamy wyrażeń takich jak „bycie zielonym w danym temacie” lub „zielenienie się z zazdrości”.

Praktyczne zastosowania zieleni

Relaksujące i uspokajające działanie zieleni oznacza, że kolor ten ma zastosowanie w miejscach, gdzie niezbędna jest równowaga emocjonalna. Na przykład szpitale, szkoły i miejsca medytacji. Jednak w marketingu używa się go raczej do nakłaniania do działania niż do relaksu.

Wiele organizacji zajmujących się ochroną środowiska i recyklingiem używa koloru zielonego. Jest również używany w kampaniach aktywistycznych i solidarnościowych. Ponieważ często kojarzymy go z tym, co naturalne i zdrowe, często używa się go również w logotypach i opakowaniach produktów spożywczych.

zielony papier

Kolor zielony w różnych kulturach

Do tej pory mówiliśmy o znaczeniu koloru zielonego w kulturze zachodniej. Ma on jednak inne znaczenie w innych regionach świata.

  • Północna Europa. Kojarzy się z Bożym Narodzeniem i religią katolicką. Był tradycyjnie uważany za kolor typowy dla burżuazji i ludzi zamożnych, ponieważ był to trudny do uzyskania pigment.
  • Islam. Muzułmanie uważają zielony za święty kolor. Łączą to z prorokiem Mahometem. Jest to także symbol siły.
  • Kultury orientalne. Zielony jest związany z nadzieją, dobrymi intencjami i płodnością. Ludzie z tamtych rejonów często używali jadeitu do robienia przedmiotów ozdobnych i ofiar.
  • Starożytny Egipt. Egipcjanie kojarzyli zieleń z dwoistością życia i śmierci. Był to aspekt szeroko badany w religii tej starożytnej cywilizacji.
  • Ludy amazońskie. W krajach Ameryki Południowej, gdzie Amazonia zajmuje dużą część terenu, zieleń uważa się za symbol śmierci. Wynika to z aposematyzmu, o którym wspomnieliśmy wcześniej.

Wszystkie kolory mają swoje negatywne i pozytywne znaczenie. Jak widać, tak samo jest w przypadku zieleni. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak różne tony wpływają na nasze nastroje i umysły, powinieneś zgłębić ten temat. To ekscytująca dziedzina.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Rivera, M. E. (2001). Percepción y significado del color en diferentes grupos sociales. Inv. Univ. Mult3, 74-83.
  • Segura Gordillo, N. (2016). Marketing del color. ¿Cómo influye el color del logotipo en la personalidad de una marca?.
  • Heller, E. (2004). Psicología del color (0 ed.). Editorial Gustavo Gili.
  • Pol, E., & Robson, C. (1993). Environmental psychology in Europe: From architectural psychology to green psychology. Aldershot: Avebury.
Scroll to Top