Snowden – film o szpiegowaniu przez Internet

Napięcie, intryga i refleksja. Są to główne elementy tego filmu. Rodzi on pytania dotyczące prywatności ludzi. Ponadto odnosi się do kwestii kontroli, jaką może mieć nad nami rząd, której możemy być całkowicie nieświadomi.

Scena ze Snowdena.

Filmy, które przykuwają uwagę widza i stopniowo wplatają w akcję napięcie i emocje, generują zainteresowanie. Dotyczy to zwłaszcza tych produkcji, które mają realistyczny charakter i których historie mogą mieć miejsce w prawdziwym świecie. Jednym z takich filmów jest Snowden. Koncentruje się na temacie szpiegowania przez Internet i tego, jak to wygląda w prawdziwym życiu.

Niejednokrotnie film ten sprawia, że zastanawiamy się, czy instytucje rządowe rzeczywiście monitorują nasze telefony i komputery. Wydaje się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza prywatność została utracona i wszystko można teraz oglądać w Internecie. Plusem jest to, że jest to sposób na utrzymywanie kontaktów i relacji na całym świecie. Co jednak, jeśli technologii używa się do celów inwigilacyjnych? Przyjrzyjmy się, jak film przedstawia ten temat.

Kontekst i krótkie streszczenie filmu Snowden

Reżyser, Oliver Stone, odważył się opowiedzieć historię Edwarda Snowdena. Bohater jest amerykańskim konsultantem ds. technologii, który pracował w Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Fabuła opiera się przede wszystkim na książkach The Snowden Files Luke’a Hardinga oraz Time of the Octopus Anatolija Kuchereny.

Bohater, Edward Snowden, grany przez Josepha Gordona-Levitt, porzuca karierę wojskową, by wstąpić do CIA. Tam demonstruje swoje umiejętności obsługi komputera i uzyskuje dostęp do tajnego programu globalnego nadzoru Narodowej Agencji Bezpieczeństwa.

Snowden twierdzi, że istnieje światowa sieć szpiegowska złożona z miliardów ludzi. W pewnym momencie do prasy wyciekają dokumenty, co rozpoczyna cały łańcuch wydarzeń, w które zaangażowany jest bohater. Ponadto film przedstawia cały proces kontroli i nadzoru rządu Stanów Zjednoczonych.

„Te programy nigdy nie dotyczyły terroryzmu: dotyczą szpiegostwa gospodarczego, kontroli społecznej i manipulacji dyplomatycznej. Dotyczą władzy”.

-Edward Snowden-

snowden

Trzy klucze do zrozumienia filmu

Edward Snowden nie chciał żyć w świecie, w którym wszystko jest rejestrowane. Udało mu się jednak bezpośrednio zweryfikować, czy wszyscy jesteśmy pod stałą obserwacją.

E-maile, rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, komunikatory mobilne: wszystko jest pod kontrolą państwa, o czym mówi bohater. Zobaczmy, jakie są kluczowe aspekty tego filmu:

  • Jest zaliczany do gatunku thrillerów. Dlatego w fabule stopniowo narasta napięcie i intryga. Przez cały czas wyczuwamy ogromne wyzwanie, jakim jest konfrontacja z całym stanem w związku z wyciekiem informacji. Wyciekiem, który, ogólnie rzecz biorąc, może ujawnić skandal o ogólnoświatowych reperkusjach.
  • Film jest próbą realistycznego spojrzenia na amerykańskie społeczeństwo. Jednocześnie stara się wywrzeć wpływ społeczny, skłaniając widza do zastanowienia się nad potrzebą obrony naszego prawa do prywatności.
  • Celem filmu jest ostrzeżenie nas, abyśmy byli ostrożni i krytyczni wobec technologii. Według Gabriela Mosesa konieczna jest osobista refleksja i świadoma decyzja o dwoistości informacji publicznej i prywatnej.

Nieustannie używamy technologii i komputerów do przesyłania zdjęć i osobistych historii i nie mamy pewności, gdzie mogą one trafić.

Kilka telefonów komórkowych na stole.

Snowden: bohater czy przestępca?

Jaką perspektywę pokazuje film? Cóż, bohater jest przedstawiany jako osoba kierująca się zasadami i odważna. Krytykuje fakt, że ciągłe szpiegostwo społeczeństwa jest w zasadzie atakiem na prywatność ludzi. Wszystko, co zostało powiedziane i zrobione, jest przechowywane w Internecie, przez co ludzie tracą swoją prywatność.

Rząd Stanów Zjednoczonych uważa jego działania za zdradę stanu. Jednak społeczeństwo postrzega go jako bohatera, który próbuje pokazać światu ukrytą prawdę.

Thiller ten zdecydowanie przyciąga uwagę widzów od samego początku. Jednak sprawia to również, że patrzymy z pewnym niepokojem na nasz telefon komórkowy i komputer. Może nawet zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę jesteśmy kontrolowani? Reżyser dąży do tego, abyśmy kwestionowali ten aspekt, jednocześnie zwiększając naszą świadomość w tej kwestii.

Krótko mówiąc, jest to film z ciągle rozwijającą się fabułą, która rośnie wraz z postępem filmu. Co więcej, porusza temat, który sprawia, że czujemy się bezbronni w obliczu władzy państwowej, która w zasadzie sprawuje kontrolę nad całym społeczeństwem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cerrillo i Martínez, Agustí (2009). Privacidad y redes sociales. IDP. Revista de Internet, Derecho y Política, (9), 1-3. [Fecha de Consulta 12 de Noviembre de 2021]. ISSN:. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=78813254001
  • Fayos Gardó, A. (Coord.) et al. (2015). Los derechos a la intimidad y a la privacidad en el siglo XXI. Dykinson. Madrid.
  • Moser, G. (2014). Psicología ambiental: Aspectos de las relaciones individuo-medioambiente. ECOE. Bogotá.
Scroll to Top