W dzisiejszych czasach pragnienie spełnienia określonych standardów piękna może prowadzić do tego, że niektórzy ludzie narażają przy tym swoje zdrowie. Tak jest w przypadku osób cierpiących na bleachoreksję, stan związany ze zdrowiem i wyglądem zębów. Ci, którzy na nią cierpią, często poddają się zabiegom kosmetycznym, aby uzyskać bielszy uśmiech.
Pragnienie zdrowszego i bardziej estetycznego uśmiechu nie musi być problemem, ale istnieją granice. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwym zachowaniem, obsesja na punkcie białych zębów może być niebezpieczna. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym stanie i jakie środki można podjąć, aby temu zapobiec.
Bleachoreksja
Termin bleachoreksja to neologizm wywodzący się z następujących terminów – angielskiego “bleach” (wybielanie) i „rexia” (skłonność do pragnienia). W tym sensie odnosi się do pragnienia posiadania białych zębów. Oznacza to obsesyjne zachowanie związane z kolorem zębów, a ci, którzy na to cierpią, nadmiernie martwią się o kolor swojego uzębienia.
Osoby te często starają się zaspokoić pragnienie wyjątkowo białych zębów. Na przykład często odwiedzają swojego dentystę w celu wykonania zabiegów wybielania. W ciężkich przypadkach obsesji mogą nawet próbować samodzielnie wybielić zęby.
Powinniśmy wspomnieć, że tego typu środki są zwykle dość szkodliwe dla szkliwa zębów. Dlatego też, jeśli zabiegi są stosowane intensywnie i bez nadzoru medycznego, jest bardzo prawdopodobne, że na dłuższą metę dana osoba doświadczy problemów. Niektóre z najczęstszych to:
- Zapalenie dziąseł,
- Zmiany w szkliwie zębów,
- Problemy z normalnym postrzeganiem smaków,
- Utrata zęba,
- Nadwrażliwość zębów.
Co powoduje bleachoreksję
Bleachoreksja nie jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne w żadnych podręcznikach psychiatrii lub psychologii. W związku z tym nie została specjalnie przeanalizowana przez badaczy w tych dziedzinach. Uważa się jednak, że stan ten może być związany z dysmorfią ciała, taką jak anoreksja lub wigoreksja.
Dysmorfia ciała (BDD) to zmiana, która wpływa na postrzeganie własnego ciała przez jednostkę. Na przykład u pacjentów z anoreksją dysmorfia powoduje, że widzą u siebie nadwagę, nawet jeśli ich wskaźnik masy ciała jest w rzeczywistości niższy niż zalecany.
Według jednego konkretnego badania stan ten występuje między 0,7% a 2,4% ogólnej populacji. W tym samym badaniu wspomniano, że liczby te są wyższe wśród osób korzystają z zabiegów estetycznych (Vashi, 2016).
Kolejna praca Rodrígueza i in. (2019) oceniła występowanie dysmorfii ciała w dziedzinie stomatologii. W swoich wynikach wyjaśnili, że pacjenci, którzy odwiedzają dentystę w celu wszczepienia implantów, protetyki i innych powodów kosmetycznych, uzyskują wyższe wyniki BDD. Ponadto wyniki są wyższe u kobiet niż mężczyzn.
Powyższe wydaje się wskazywać, że dysmorfia ciała może być częstym zaburzeniem wśród osób z bleachoreksją. Pacjenci ci mogą mieć zniekształconą percepcję swoich zębów. Często powoduje to poczucie niezadowolenia i niską samoocenę. Z tego powodu mogą poszukiwać ryzykownych procedur wybielania, aby spełnić swoje nierealne oczekiwania.
Czynniki przyczyniające się
Dysmorfia ciała może być wzmocniona przez szereg czynników zewnętrznych. Na przykład w mediach pojawia się wiele celebrytów, którzy pokazują swoje olśniewające uśmiechy. O wiele lepiej byłoby jednak, gdyby wokół idei tego, czym są piękne zęby, powstały mniej nierealne ideały.
Ponadto istnieje duża ilość reklam domowych produktów wybielających. Co więcej, w ramach swoich strategii marketingowych firmy te często wykorzystują metody promujące potrzeby klientów. Dlatego reklamy mogą przyczynić się do tego, nie promując idei, że białe zęby są koniecznością.
Zapobieganie
Nie ma nic złego w chęci posiadania zdrowszego i bardziej estetycznego uśmiechu. Musisz jednak uważać na skrajności. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapobiec bleachoreksji i jej skutkom.
Po pierwsze, musisz zrozumieć, że zęby nie są naturalnie białe. W rzeczywistości jednym ze związków tworzących zęby jest zębina, która ma żółty kolor. Odcień zębów może się także różnić ze względu na czynniki genetyczne i nawyki żywieniowe. Na przykład częste spożywanie kawy, czerwonego wina i podobnych substancji może powodować przebarwienia.
Należy pamiętać, że zabiegi wybielania powinny być wykonywane tylko pod fachowym nadzorem. Jeśli nie, możesz spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia jamy ustnej i wyglądu zębów. Nie zaleca się stosowania kuracji domowych, tym bardziej z substancjami, które nie zostały stworzone do tego celu.
Pamiętaj, że białe zęby niekoniecznie są synonimem zdrowych ust. Co więcej, zdjęcia celebrytów, które widzimy, są często retuszowane, aby uzyskać czystą biel. W rzeczywistości zęby tych ludzi wyglądają zdecydowanie inaczej.
Kończąc, jeśli martwisz się kolorem swoich zębów i czujesz się z nimi zbyt nieswojo, być może powinieneś rozważyć pomoc psychologiczną. Obsesyjne myśli dotyczące zębów mogą być początkiem pewnego rodzaju dysmorfii ciała.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rodríguez, C. P., Judge, R. B., Castle, D., & Phillipou, A. (2019). Body dysmorphia in dentistry and prosthodontics: A practice based study. Journal of dentistry, 81, 33-38.
- Vashi, N. A. (2016). Obsession with perfection: Body dysmorphia. Clinics in dermatology, 34(6), 788-791.