Wyobraź sobie, że przez lata przygotowywałeś się do pracy w wymarzonej firmie. Pewnego dnia poczułeś, że nadszedł czas i poprosiłeś o umowienie rozmowy o pracę. Wszystko poszło dobrze, nawet lepiej niż się spodziewałeś. Po kilku dniach powiedziano Ci, że stanowisko jest Twoje, a firma skontaktuje się z Tobą w celu podpisania umowy.
Byłeś zachwycony. W końcu osiągnąłeś tę jedną rzecz, której tak długo pragnąłeś. Jednak telefon nie dzwoni, a Twoje nastawienie zaczyna słabnąć w miarę upływu dni. W końcu kontaktujesz się z firmą, która mówi Ci, że powierzyli to stanowisko komuś innemu, bardziej wykwalifikowanemu i z większym doświadczeniem niż Ty. Jak myślisz, jak byś się czuł?
Prawdopodobnie poczujesz, że sytuacja jest całkowicie niesprawiedliwa i doświadczysz niewygodnych i nieprzyjemnych emocji. Mogą to być gniew, wściekłość, frustracja, smutek, poczucie porażki, demotywacja i pustka. Niekoniecznie poczujesz je wszystkie naraz. Jednak prawdopodobnie doświadczysz ich wszystkich, w pewnym momencie po otrzymaniu nieoczekiwanych złych wiadomości.
Pytanie brzmi: jak poradziłbyś sobie z tymi uczuciami? Jak poradziłbyś sobie z całą sytuacją? Być może utknąłbyś, krążąc po swoich emocjach, zakotwiczony we własnym cierpieniu, nie wiedząc tak naprawdę, jak postąpić. A może zignorowałbyś rzeczywistość i kontynuował życie tak, jakby nic się nie wydarzyło.
Przy obu tych rodzajach zachowań nie stawiłbyś czoła temu, co Ci się przydarzyło, w zdrowy sposób. Dlatego porozmawiamy o radykalnej akceptacji. Jest to inna perspektywa, którą możesz przyjąć, gdy przydarzają Ci się takie sytuacje.
Radykalna akceptacja
Przez całe życie bez wątpienia doświadczałeś sytuacji, które były dla Ciebie niezwykle trudne do zaakceptowania. Być może zostawił Cię partner, zostałeś zwolniony z pracy, doświadczyłeś trudności finansowych, a nawet przeżyłeś śmierć bliskiej osoby. Duża czy mała sytuacja, wciąż może generować wielką frustrację i cierpienie.
Wszyscy znamy ludzi, którzy po prostu nie mogą pogodzić się z tym, że nie zdali egzaminu lub zostali upomnieni w pracy. Nawet nie przyznają, że ktoś zakradł się do kolejki przed nimi w supermarkecie. We wszystkich tych przykładach podstawa ich cierpienia jest taka sama. To nieakceptowanie rzeczywistości.
Radykalna akceptacja to nic innego jak chęć życia takim, jakie jest, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Koncepcja ta jest częścią dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) opracowanej przez psycholog Marchę M. Linehan. Opiera się na koncepcjach psychologii poznawczo-behawioralnej oraz orientalnych praktykach Zen. Jednak to Tara Brach, psycholog specjalizująca się w medytacji i buddyzmie, naprawdę spopularyzowała tę technikę.
Jak wprowadzić w życie radykalną akceptację
Pierwszym krokiem jest uznanie rzeczywistości, czymkolwiek ona jest, i zaprzestanie walki z nią. Ponieważ najbardziej cierpisz, gdy nie akceptujesz tego, co się dzieje wokół Ciebie. Opierasz się temu i w rezultacie doświadczasz głębokiego bólu.
Nie oznacza to jednak, że musisz z czegoś zrezygnować. Rezygnacja jest opcją defetystyczną. Nie daje żadnego rozwiązania. Z drugiej strony, radykalna akceptacja daje Ci co najmniej dwa rozwiązania konfliktu.
Po pierwsze, zachęca do zaprzestania inwestowania energii w walkę z rzeczywistością i zarządzanie niewygodnymi emocjami. Następnie, gdy przestaniesz się opierać, łatwiej Ci będzie przejąć kontrolę nad sytuacją i skupić się na zarządzaniu nią. W ten sposób pozwala Ci to być proaktywnym w obliczu problemu.
Kroki, które należy wykonać, aby poprawić swoją radykalną akceptację
Każdy proces życiowy, który sprawia Ci ból, jest inny. Jednak większość z tych sytuacji ma wspólną strukturę związaną z cierpieniem.
Z tego powodu możesz zastosować kilka podstawowych zasad radykalnej akceptacji, które pomogą Ci lepiej ukierunkować swój ból:
- Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz usiąść przez kilka minut w wygodnej pozycji.
- Skoncentruj się na oddychaniu.
- Skoncentruj się na wszelkich myślach, które pojawiają się w związku z sytuacją, które sprawiają, że czujesz się nieswojo.
- Nie trzymaj się tych myśli. Spójrz na nie, jakby były przelatującymi chmurami. Te myśli nie są tym, kim jesteś, nawet jeśli się z nimi identyfikujesz.
- Przeanalizuj, jakie emocje w Tobie generują.
- Obejmij te emocje i pozwól im się zamanifestować. Mają funkcję kierowania frustracją i bólem.
- Powtórz mantrę, aby lepiej zaakceptować sytuację. Może to być typowa fraza, taka jak „Jest, jak jest”, „To tylko jedno doświadczenie w życiu i akceptuję je” lub „Jestem całkowicie pogodzony z tym, co się ze mną dzieje”. Ważne jest, aby fraza rezonowała z Tobą, w przeciwnym razie bardzo trudno będzie Ci ją przyswoić.
- Ból najprawdopodobniej nie zniknie natychmiast. Możesz jednak powtarzać sobie tę mantrę tak często, jak potrzebujesz, gdy tylko pojawią się niewygodne myśli i emocje.
Co się stanie, jeśli nie zaakceptujesz okoliczności?
Odrzucenie rzeczywistości nie eliminuje Twojego bólu. Wręcz przeciwnie, zwiększa go i zamienia w cierpienie. Pomyśl przez chwilę o klasycznym przykładzie osoby, która nie akceptuje, że ich związek się skończył, nawet jeśli od rozstania minęły miesiące lub lata. Ich życie zamienia się w spiralę, która może prowadzić nawet do depresji, jeśli nie zajmą się tym we właściwy sposób.
Nie oznacza to, że akceptowanie trudnych sytuacji jest łatwe. Wręcz przeciwnie. Przechodzenie przez niesprzyjające okoliczności jest niezwykle bolesne. Ponadto Twoje instynkty mogą często prowadzić do zaprzeczenia temu, co się stało, lub nie zaakceptowania tego, ponieważ wydaje Ci się, że takie rozwiązanie mniej boli.
Problem polega na tym, że opieranie się nieuchronnie zwiększa Twój ból. Z tego powodu radykalna akceptacja może być bardzo użytecznym narzędziem.
Takie podejście sugeruje, że życie ludzkie jest pełne doświadczeń, niektórych przyjemnych, innych neutralnych, innych bolesnych. Wcześniej czy później doświadczysz ich wszystkich. Zaakceptowanie tego może przynieść Ci wielką ulgę i dać poczucie spokoju w Twoim życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brach, T. (2003) Aceptación radical: Abrazando tu vida con el corazón de un Buda. Madrid: Gaia Ediciones.
- Dimeff, L. & Linehan, M. (2001). Dialectical Behavior Therapy in a Nutshell. The California Psychologist, 34, 10-13. Recuperado de https://acortar.link/7IYa9y
- Linehan, M. (1993) Cognitive-Behavioral Therapy of Borderline Personality Disorder. Nueva York: The Guilford Press.