Trzy wskazówki, jak znaleźć partnera po 50 roku życia

Główną przeszkodą w znalezieniu partnera po 50 roku życia jest strach. Niektórzy ludzie, chociaż chcą związku, w rzeczywistości odrzucają go lub sabotują.
Trzy wskazówki, jak znaleźć partnera po 50 roku życia

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2021

Wyzwanie lub inicjatywa, jaką jest znalezienia partnera po 50 roku życia staje się ostatnio coraz bardziej powszechna. Co więcej, wygląda na to, że jest to trend, który ma się utrzymać. To dlatego, że nasza średnia długość życia stale się wydłuża. Ponadto postępy w nauce pozwalają dziś człowiekowi przedłużyć młodość i witalność znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Po pięciu dekadach bycia na świecie innym ludziom można wybaczyć myślenie, że widzieli już wszystko, zrobili wszystko i nie mają już na nic ochoty. Jednak może się z tym nie zgadzasz – zwłaszcza, jeśli chodzi o sprawy sercowe. Oczywiście to prawda, że znalezienie partnera po 50 roku życia z pewnością nie jest tak łatwe, jak w wieku 20 lat. Relacje emocjonalne też nie są takie same jak w młodości. Niemniej jednak nadal mają właściwości wzbogacające życie.

Po „wypadnięciu z obiegu” lub nieaktywności przez jakiś czas, sposoby na znalezienie partnera po 50 roku życia często nie są zbyt jasne dla ludzi. Pierwszą rzeczą jest oczywiście sama chęć znalezienia partnera. Następnie uświadomienie sobie, że to możliwe. Poniższe wskazówki mogą Ci pomóc.

Zakochujemy się nie przez znalezienie idealnej osoby, ale przez nauczenie się perfekcyjnego widzenia niedoskonałej osoby”.

-Sam Keen-

1. Poszukaj partnera

Jeśli chcesz znaleźć partnera po 50 roku życia, musisz go po prostu poszukać. Jest bardzo mało prawdopodobne, że ktoś zapuka do Twoich drzwi. Możesz zacząć od wyrzucenia z głowy tych obezwładniających mantr, takich jak „W moim wieku to niemożliwe” lub „Jestem zdecydowanie za stary, to po prostu śmieszne”. Jeśli czujesz, że byłbyś szczęśliwszy w związku, poszukaj go. Gdy zrobisz pierwszy krok, będziesz mógł iść do przodu.

Być może będziesz musiał spotkać wiele osób, zanim znajdziesz tę właściwą. Niemniej jednak, wkrótce przekonasz się, że wróciłeś do gry na dobre, z kilkoma niezłymi doświadczeniami za pasem. Możesz odkryć, że na początku swoich nowych doświadczeń randkowych zbyt szybko odrzucałeś niektórych potencjalnych partnerów. To dlatego, że mogłeś być zbyt surowy w swoich wymaganiach. Zawsze warto to przemyśleć. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić mentalną sztywność, którą dojrzałość często chce Ci narzucić.

Prawdopodobnie często trudno jest ci być otwartym. Niemniej jednak, tak jak w młodości, musisz dać sobie szansę na poznanie z większą liczbą ludzi. Pamiętaj, że związek to coś, co budujesz. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj internetowe serwisy randkowe. Pamiętaj jednak, że mogą być również niebezpieczne, zachęcając do kuszących zachowań, które często w ogóle nie pomogą.

2. Masz 50 lat

Postawienie się w sytuacji, w jakiej byłeś jako osoba młodsza, nie oznacza, że cofasz się w czasie swoim wiekiem. Jeśli chcesz znaleźć partnera, gdy masz ponad 50 lat, musisz upewnić się, że bardzo dobrze znasz siebie. Bo jeśli nie akceptujesz tego, kim jesteś i ile masz lat, jak możesz oczekiwać, że ktoś inny to zaakceptuje?

Co więcej, w poszukiwaniu partnera musisz uwzględnić zarówno mocne, jak i słabe strony, które odkryłeś w sobie. Jeśli tego nie zrobisz, sprawi to, że będziesz wyglądać na niepewnego.

Szczęśliwa starsza kobieta

3. Uczyń swoje życie ciekawszym

Jest to niezbędny krok. Ponadto dotyczy wszystkich grup wiekowych. Jednakże, jeśli jesteś singlem po 50 roku życia i jest tak od lat, być może będziesz musiał dokonać pewnych zmian w swoim życiu. Jeśli chcesz, aby Twój związek był udany, musisz zrobić miejsce dla nowego partnera w swoim życiu. Muszą czuć się chciani. Bo jeśli nie czują się wystarczająco ważni, najprawdopodobniej odejdą lub spróbują zbudować z Tobą relację innego rodzaju. W tym sensie musisz mądrze zarządzać swoimi obowiązkami.

Jeśli idąc na randkę, czujesz się nie na miejscu, być może zechcesz przeorganizować swoje życie. Na przykład możesz dać sobie więcej miejsca na inne czynności. Czytanie, hobby, sztuka, dobra rozmowa i wszystko, co lubisz robić, pomaga Ci się rozwijać. W końcu sprawy rzadko idą dobrze, gdy związek zaczyna się z powodu uczucia strachu i samotności lub potrzeby wypełnienia luki.

Największą trudnością w znalezieniu partnera po 50 roku życia jest nie pozwolenie sobie na to. Jak wspomnieliśmy wcześniej, relacje między osobami w średnim wieku stają się coraz bardziej powszechne i jest więcej niż kilka osób, które rozpoczynają nowy związek w tym wieku. Aby pojawiła się miłość, często wystarczy dać jej szansę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez, J. A. M. (2010). Beneficios en la calidad de vida de mujeres entre los 50 y los 81 años de edad al participar en un programa de recreación física grupal. Revista educación, 34(2), 111-132.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.