Zaburzenia psychiczne spowodowane nadużywaniem substancji odurzających

Narkotyki mogą prowadzić do zaburzeń psychotycznych, depresji i lęków Jak jednak odróżnić te przypadki od pierwotnych zaburzeń psychicznych? Mówimy ci w tym artykule.

Kobieta z zaburzeniami psychicznymi.

Narkotyki to substancje, które zmieniają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i powodują zmiany w zachowaniu, ciele i umyśle. Mogą nawet powodować zaburzenia psychiczne. W tym artykule zadajemy pytanie, ile jest zaburzeń psychicznych spowodowanych nadużywaniem substancji? Ponadto, co je charakteryzuje?

Kiedy zaburzenie nie ustępuje wraz z porzuceniem danej substancji, mówimy o pierwotnym zaburzeniu psychicznym. Z drugiej strony, jeśli ustępuje wraz z porzuceniem substancji, mówimy o zaburzeniach psychicznych spowodowanych używaniem substancji.

Przydatne jest jednak odróżnienie zaburzenia, które wynika z zażywania samej substancji (zaburzenia związane z używaniem substancji) od zaburzeń, które same leki następnie wywołują (zaburzenia wywołane przez substancję). Należą do nich odstawienie, zatrucie i inne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja lub zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

Mężczyzna martwi się swoimi problemami z uzależnieniem

Zaburzenia związane z używaniem substancji

Jest to zaburzenie spowodowane używaniem samego leku. Według DSM-5 (APA, 2013) jest to nieprzystosowany wzorzec zachowań związanych z używaniem substancji. Wyraża się co najmniej dwoma z następujących objawów przez co najmniej 12 miesięcy:

  • Przyjmowanie substancji w większych ilościach lub dłużej niż jest to pożądane.
  • Chęć ograniczenia lub zaprzestania używania substancji, ale niemożność.
  • Spędzanie dużej ilości czasu na pozyskiwaniu, używaniu lub odzyskiwaniu z używania substancji.
  • Uczucie intensywnego pragnienia użycia substancji.
  • Niewywiązywanie się ze zobowiązań z powodu zużycia.
  • Kontynuowanie korzystania z niego, nawet jeśli powoduje to problemy społeczne.
  • Ograniczenie ważnych czynności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu używania substancji.
  • Używanie substancji w sytuacjach niebezpiecznych, powodujące szkody fizyczne lub psychiczne
  • Kontynuowanie przyjmowania substancji pomimo fizycznego i psychicznego niebezpieczeństwa
  • Tolerancja. Potrzeba większej ilości substancji, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Wycofanie. Objawy występujące podczas stosowania substancji zmniejszają się.

Zaburzenia wywołane substancjami psychoaktywnymi

W grupie zaburzeń wywołanych substancjami znajdujemy:

Zatrucie

Zaburzenia te są bezpośrednio związane z ostrym działaniem farmakologicznym każdej substancji iz czasem ulegają poprawie. W rzeczywistości często dochodzi do całkowitego wyzdrowienia, z wyjątkiem przypadków uszkodzenia tkanek lub wystąpienia komplikacji.

Należy określić różne typy: nieskomplikowane zatrucie urazem lub uszkodzeniem ciała, innym powikłaniem natury medycznej, majaczeniem, zaburzeniami percepcji, śpiączką, drgawkami lub zatruciem patologicznym.

Czym jednak dokładnie jest zatrucie używaniem substancji? Według DSM-5 jest to „specyficzny odwracalny zespół substancji spowodowany jej spożyciem (lub jej narażeniem)”. Pojawiają się nieprzystosowawcze zmiany behawioralne lub psychologiczne, a objawy nie są spowodowane ogólnym stanem medycznym ani lepiej wyjaśnione przez zaburzenie psychiczne.

Wycofanie

Odstawienie jest swoistym zespołem wynikającym z zaprzestania lub ograniczenia długotrwałego i masowego zażywania substancji. To zaburzenie, które powoduje duży dyskomfort.

W wielu przypadkach syndrom występuje w kierunku przeciwnym do objawów wywołanych zatruciem tą samą substancją. Na przykład, jeśli jest to alkohol, który działa depresyjnie, abstynencja od niego powoduje odwrotny skutek. Innymi słowy, objawy pobudzenia i niepokoju.

Zaburzenia psychiczne wywołane substancjami psychoaktywnymi

Zaburzenia psychiczne wywołane substancjami psychoaktywnymi powodują różnorodne objawy charakterystyczne dla innych zaburzeń psychicznych. DSM-5 określa, co następuje:

1. Majaczenie

Majaczenie lub ostry zespół splątania jest zaburzeniem wyższych funkcji umysłowych. Rozwija się w krótkim czasie i charakteryzuje się zmianą stanu świadomości (modyfikacjami czujności) oraz szeregiem zaburzeń poznawczych.

Wśród nich są dezorientacja, urojenia i halucynacje. Narkotyki (i leki) mogą powodować zespół splątania w wyniku zatrucia lub odstawienia.

2. Zaburzenia neuropoznawcze

Zaburzenia neuropoznawcze mogą być również spowodowane przez leki. Obejmują one umiarkowany lub znaczny spadek funkcji poznawczych w stosunku do poprzedniego poziomu wydajności w jednej lub kilku domenach poznawczych. Na przykład uwaga, funkcje wykonawcze, uczenie się i pamięć, język, obszar percepcyjno-motoryczny i poznanie społeczne

3. Zaburzenie psychotyczne

Zaburzenie psychotyczne to takie, które pojawia się podczas lub bezpośrednio po spożyciu i nie jest wyjaśnione ostrym zatruciem. To również nie jest częścią syndromu odstawienia substancji. Wiąże się z utratą kontaktu z rzeczywistością i zaburzeniami percepcji. Należą do nich halucynacje lub zaburzenia myśli, takie jak urojenia.

4. Zaburzenia nastroju

Depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa mogą być również wywołane lekami. Jednak te zaburzenia, i ogólnie zaburzenia psychiczne spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych, ustają, gdy osoba przestaje zażywać narkotyk lub gdy przejdą fazę odstawienia.

5. Zaburzenia lękowe

Narkotyki mogą również powodować niepokój. Wśród tych zaburzeń są uogólnione zaburzenia lękowe (GAD) i specyficzne fobie.

6. Zaburzenia seksualne

Narkotyki powodują również zmiany w obszarze seksualnym. Na przykład zaburzenia erekcji u mężczyzn lub hipoaktywny popęd seksualny u kobiet.

7. Zaburzenia snu

Zaburzenia snu, które mogą być spowodowane przez leki, obejmują bezsenność, nadmierną senność i zespół niespokojnych nóg.

Kobieta cierpiąca na bezsenność z powodu zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem substancji psychoaktywnych

8. Utrzymujące się halucynogenne zaburzenia percepcyjne

Halucynogenne utrzymujące się zaburzenie percepcji (HPPD) jest stanem charakteryzującym się ciągłą obecnością zaburzeń widzenia lub flashbacków. Są one podobne do tych doświadczanych podczas stosowania leków halucynogennych.

9. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), które mogą powstać w wyniku używania lub odstawienia substancji, obejmują między innymi różne podtypy OCD (na przykład czyszczenie OCD, sprawdzanie OCD), dysmorfię ciała lub zaburzenie gromadzenia.

Zaburzenia psychiczne polekowe a pierwotne zaburzenia psychiczne

Zgodnie z DSM-5, należy odczekać cztery tygodnie po zatruciu lub odstawieniu substancji, zanim będzie można postawić diagnozę jednego z zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem substancji. W ten sposób, jeśli objawy ustąpią, można postawić diagnozę zaburzenia wywołanego substancjami; jeśli nie, byłoby to pierwotne zaburzenie psychiczne.

To pozwala nam odróżnić, czy to substancja (lub jej wycofanie) spowodowała zaburzenie, czy nie. Jeśli nie, byłoby to pierwotne zaburzenie psychiczne, które już istniało lub istniałoby niezależnie od nadużywania substancji.

Jak widzimy, leki mogą naprawdę wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie tylko ze względu na ich użycie jako takie, ale także ze względu na późniejsze efekty wynikające z ich ciągłego i przedłużonego stosowania w czasie. W takich przypadkach zawsze najlepiej jest poprosić o profesjonalną pomoc.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • American Psychiatric Association –APA- (2014). DSM-5. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales. Madrid: Panamericana.
  • Grau, A. Trastornos exógenos u orgánicos. En Vallejo, J. (1991). Introducción a la psicopatología y psiquiatría. 3ª edición. Masson-Salvat, Madrid.
  • Sánchez, E. (2001). Trastornos adictivos y otros trastornos mentales. Psiquiatría Biológica, 8(2): 64-73
  • Kodysz, S. (s.f.). Trastorno obsesivo-compulsivo (TOC). Breve revisión bibliográfica. Hojas Clínicas de Salud Mental: 15-21.
Scroll to Top