Dlaczego czujesz się zmęczony, ale nie możesz spać?

Czasami odczuwanie senności nie wystarczy, aby móc zasnąć. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak rozwiązać tę rozpaczliwą sytuację, w zależności od tego, co ją powoduje.

Kobieta, która nie może spać - czujesz się zmęczony

Czujesz się zmęczony i senny przez cały dzień i nie możesz się doczekać pory snu, kiedy to będziesz mógł się położyć i dobrze przespać noc. Jednak kiedy w końcu nadejdzie czas, nie możesz zasnąć. Czy kiedykolwiek tego doświadczyłeś?

W rzeczywistości niewiele jest sytuacji bardziej frustrujących niż ta opisana powyżej. Co więcej, mało która sytuacja może być tak destrukcyjna dla Twojego codziennego funkcjonowania, szczególnie jeśli występuje regularnie. Dlatego, jeśli codziennie czujesz się zmęczony, a jednak nie możesz zapaść w regenerujący sen, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Sen to nie tylko jedna z największych przyjemności w życiu, to także funkcja fizjologiczna, która ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Niemniej jednak coraz więcej osób doświadcza bezsenności i odczuwa konsekwencje niedostatecznego wypoczynku. Na szczęście kilka wskazówek, które mogą poprawić sytuację — w tym artykule podzielimy się nimi z Tobą.

Dlaczego czujesz się zmęczony, ale nie możesz spać?

Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, prawdopodobnie czujesz się zdesperowany. W rzeczywistości bezsenność powoduje nie tylko zmęczenie fizyczne, ale także zmiany nastroju i braki w funkcjonowaniu poznawczym.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny wyjaśniającej tę sytuację. W rzeczywistości czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe mogą odgrywać pewną rolę, prowadząc do niemożności zapadnięcia w sen i utrzymania go.

W tym artykule przedstawiamy niektóre z najczęstszych przyczyn tego zjawiska, aby umożliwić określenie, które z nich mają zastosowanie w Twoim przypadku.

Kobieta nie śpi w łóżku - czujesz się zmęczony

Rytmy dobowe i opóźniona faza snu

Jeśli chodzi o zasypianie, istnieje substancja, która odgrywa bardzo istotną rolę. Jest to melatonina. To hormon, który organizm zaczyna wydzielać, gdy robi się ciemno, co pozwala poczuć się sennym i zasnąć kilka godzin później. W ten sposób Twój rytm dobowy (wewnętrzny zegar biologiczny) jest zsynchronizowany z cyklem światło-ciemność.

Jednak każda osoba ma swój własny rytm dobowy. Istnieją osoby, u których występują w tym kontekście odchyły od normy lub zaburzenia. W rzeczywistości ci, którzy cierpią na zespół opóźnionej fazy snu, mogą zasypiać i budzić się co najmniej dwie godziny później niż reszta z nas. Niemniej jednak muszą również ze swoim rytmem życia dostosować się do wymagań społeczeństwa, dlatego zwykle cierpią na znaczne ograniczenia ilości snu.

Rzeczywiście, nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś zmęczony o dziesiątej lub jedenastej w nocy, jeśli dla Twojego ciała pora snu nadchodzi dopiero co najmniej o drugiej w nocy.

Niepokój i zmartwienie

Aby zasnąć, musisz być w stanie spokoju, odpoczynku i wyciszenia, nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. Jednak wiele osób często spędza kilka ostatnich chwil przed pójściem spać, myśląc o swoich zmartwieniach, bieżących sytuacjach, z którymi muszą sobie radzić i rzeczach, które wywołują w nich niepokój.

Cisza nocna, samotność i brak zewnętrznych bodźców pozostawiają Cię sam na sam ze swoim umysłem. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym radzić, możesz coraz bardziej się przebudzić, martwiąc się nadmiernie. Tak więc z każdą mijającą minutą zaśnięcie stanie się coraz trudniejsze.

Nieregularne nawyki spania

Organizm potrzebuje rutyny, aby prawidłowo funkcjonować. Dlatego chodzenie spać i wstawanie każdego dnia o tej samej porze jest niezbędne, aby uniknąć bezsenności. Jeśli masz nieregularny harmonogram snu, prawdopodobnie będziesz mieć większe trudności z zasypianiem, nawet jeśli czujesz się zmęczony, ponieważ Twoje ciało tak naprawdę nie wie, czego się spodziewać.

Zła higiena snu

Higiena snu obejmuje szereg zaleceń, których możesz przestrzegać, aby poprawić swój nocny odpoczynek. Jednak duża część populacji nie spełnia kilku z tych wytycznych, więc jeśli nie możesz spać, zadaj sobie pytanie, który z poniższych aspektów zaniedbujesz:

  • Jeśli ucinasz sobie drzemki, upewnij się, że nie przekraczają one 45 minut i nie zażywasz ich po szóstej wieczorem.
  • Unikaj spożywania kofeiny, teiny, czekolady i innych używek na kilka godzin przed snem.
  • Staraj się unikać alkoholu i tytoniu, zwłaszcza przed snem. Mogą one zakłócić Twój odpoczynek.
  • Codzienne utrzymywanie aktywności fizycznej jest bardzo korzystne, ponieważ pomaga wydatkować energię i dotrzeć do nocnych godzin z większą zdolnością do zasypiania. Unikaj jednak ćwiczeń w ostatnich godzinach dnia, ponieważ może to Cię zaktywizować i uniemożliwić zasypianie.
  • Nie używaj urządzeń elektronicznych w nocy, a tym bardziej, gdy już jesteś w łóżku. Światło z ekranów i dźwięk znacznie zakłócają odpoczynek i wzmagają czujność. Zamiast tego szukaj czynności, które wywołują relaks i spokój, takich jak czytanie książki, medytacja lub wizualizacja.
  • Staraj się zarezerwować sypialnię, a zwłaszcza łóżko, tylko do spania i kochania się. Nie pracuj, nie jedz ani nie oglądaj telewizji w tym miejscu. W ten sposób pomożesz swojemu mózgowi stworzyć jasne skojarzenie: w łóżku się śpi.

Nieodpowiednie środowisko

Wreszcie, ważne jest, aby przed snem zadbać o warunki środowiskowe. Staraj się utrzymywać w sypialni porządek, odpowiednią temperaturę, ciemność i ciszę. Wybierz odpowiedni materac i poduszkę oraz postaw na luźną, wygodną piżamę. Te proste rzeczy mogą mieć znaczenie.

Śpiąca kobieta

Kiedy czujesz się zmęczony, ale nie możesz spać, nie gorączkuj się

To oczywiste, że źle się czujesz, jeśli jesteś zmęczony, ale nie możesz spać. Tym bardziej, jeśli dzieje się to co noc przez kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli tak jest, prawdopodobnie odczuwasz również pewien rodzaj odrzucenia lub oporu przed snem z powodu tego, co przewidujesz, że będzie się z Tobą działo w godzinach nocnych. Podczas gdy podejmujesz niezbędne kroki, aby poprawić tę sytuację, musisz być cierpliwy i przede wszystkim zachowywać spokój.

Jeśli cierpisz na bezsenność, możesz wstać, wyjść z pokoju i przez chwilę wykonywać inną czynność, aż poczujesz senność. W ten sposób unikniesz zwiększania poziomu lęku i niepokoju, jaki może się pojawić podczas gdy leżysz w łóżku.

Ponadto ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, jeśli Twoja sytuacja się przedłuża. Psychoterapia może pomóc w regulacji lęku i ruminacji. Ponadto istnieją zabiegi, takie jak kuracja melatoniną lub fototerapia, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne. Jednak można je stosować tylko za radą profesjonalisty. Przede wszystkim nie popadaj w rozpacz. Poprawa sytuacji jest możliwa.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Giménez Badia, S., Albares Tendero, J., Canet Sanz, T., Jurado Luque, M., Madrid Pérez, J. A., Merino Andreu, M., & Sellés Galiana, F. (2016). Trastorno de retraso de la fase del sueño y del despertar. Síndrome de retraso de fase.
  • Szeinberg, A., Borodkin, K., & Dagan, Y. (2006). Melatonin treatment in adolescents with delayed sleep phase syndrome. Clinical pediatrics45(9), 809-818.
  • Sierra, J. C., Jiménez-Navarro, C., & Martín-Ortiz, J. D. (2002). Calidad del sueño en estudiantes universitarios: importancia de la higiene del sueño. Salud mental25(6), 35-43.
Scroll to Top