Przeniesienie rzeczywistości uzależnienia na duży ekran jest wyzwaniem. Istnieje jednak niejeden film o uzależnieniu, które przedstawia ten temat w uczciwy sposób. Pokazują, jak daleko posuwają się ludzie, aby utrzymać swoje uzależnienie, rozbijając swoje życie, relacje i zdolności poznawcze.
Uzależnienie przejmuje kontrolę i przekształca mózg, powodując, że ludzie zachowują się w sposób, w którym uzależnienie jest najważniejsze. Ponadto poświęcają na to cały swój czas, pieniądze i energię.
Nie jest łatwo sprawić, aby coś tak intensywnego i intymnego znalazło zrozumienie w odbiorze kinowym. Na ekranie widzimy zachowanie, ale nie rozumiemy, dlaczego dana substancja jest w stanie przejąć wolę osoby. Jednak każdy film o uzależnieniu, który przedstawiamy poniżej sprawia, że widzowie łączą się z główną postacią i rozumieją ją.
Wybraliśmy 11 filmów, które pokazują coś więcej niż chorobliwość tego trudnego tematu.
11 niezapomnianych tytułów – który film o uzależnieniu najbardziej Cię poruszył?
Uzależnienie nie istnieje tylko wokół substancji, nowe uzależnienia behawioralne otwierają również cały innych szereg możliwości.
Problemem bowiem nie jest wypicie drinka. Nie chodzi również o seks ani o prace. Trzeba zacząć się martwić, gdy konsumpcja wzrośnie w skali priorytetów, degradując inne punkty, które wcześniej zajmowały to miejsce. Poniżej proponujemy 11 filmów o uzależnieniu, które odzwierciedlają proces izolacji i autodestrukcji.
Gia (1998) – film biograficzny o uzależnieniu
Gia to film biograficzny telewizji HBO z 1998 roku, który opisuje tragedię pierwszej amerykańskiej supermodelki, Gii Marie Carangi.
Pochodząca z Filadelfii Gia przybywa do Nowego Jorku z rozpromienionymi oczami i ambicją bycia modelką. W tytułowej roli oglądamy Angelinę Jolie, natomiast Mila Kunis wcieliła się w 11-letnią Gię.
Z pomocą agentki, Wilhelminy Cooper, Gia wkrótce awansuje na szczyt w branży modelek. Film szczegółowo opisuje sytuacje, które pojawiają się na drodze do sławy: samotność, brak przyjaciół, depresja.
Pokazuje, jak Gia próbuje przezwyciężyć swój nałóg kokainowy, przechodząc na metadon, co z kolei przeradza się w uzależnienie. Uzależnienie zakorzenia się tak mocno, że początkowo woli je od towarzystwa swojej kochanki, Lindy.
Czysty i trzeźwy (1988)
Clean and Sober to film z 1988 roku, który opowiada o życiu Daryla, przebiegłego sprzedawcy uzależnionego od kokainy. Pewnego ranka budzi się z dziewczyną, która przedawkowała i dowiaduje się się, że sprzeniewierzył pieniądze swojej firmy. W konsekwencji, Daryl trafia do ośrodka odwykowego, aby uciec przed prawem.
Podczas odwyku nawiązuje kontakt z Craigiem, trudnym, ale empatycznym doradcą odwykowym. Po niemałym wysiłku Craig konfrontuje Daryla z rzeczywistością jego uzależnienia i uświadamia mu, jak nieuporządkowane jest jego życie.
Film ciekawie przedstawia filozofię leżącą u podstaw zaakceptowania problemu nadużywania substancji i jego wyleczenia go. Można ją streścić w następujący sposób: „najlepszym sposobem na przełamanie starych nawyków jest tworzenie nowych”.
Ponieważ uczciwość jest jednym z nowych nawyków, do których Daryl jest zachęcany, w końcu przyznaje się do wszystkich swoich wykroczeń.
Przetrwać w Nowym Jorku (1995)
Jim Carroll, licealny koszykarz, wiedzie szczęśliwe życie ze swoimi przyjaciółmi. Kiedy jego najlepszy przyjaciel Bobby umiera na białaczkę, Jim sięga po heroinę, aby przezwyciężyć ból. Potem zostaje wyrzucony z domu, gdy jego matka odkrywa zapasy narkotyków.
Jim i jego przyjaciele angażują się w drobne przestępstwa, aby sfinansować swój nałóg. Przetrwać w Nowym Jorku analizuje zjawisko uzależnienia w życiu nastolatka. Opisuje doświadczenia, które skłaniają obiecującego młodego mężczyznę do zażywania narkotyków i substancji.
Chociaż pokazuje, że uzależnienie od narkotyków może powodować sytuacje, które mogą doprowadzić osobę do więzienia, film pokazuje również, że więzienie może również stanowić punkt wyjścia do zupełnie innego życia.
https://www.youtube.com/watch?v=9m-1et438BE
Narodziny gwiazdy (2018) – najnowszy film o uzależnieniu
Ten film może wywołać szok emocjonalny dla każdego, kto miał do czynienia z chorobami psychicznymi i zmaganiami z uzależnieniami. To film, który nie uderza w fałszywe nuty. Narodziny gwiazdy był nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, zdobywając jedną statuetkę za najlepszą piosenkę („Shallow”).
Film opowiada o relacji między słynnym muzykiem Jacksonem (Bradley Cooper) a początkującą piosenkarką Ally (Lady Gaga).
Jackson odkrywa Ally i zakochuje się w niej. Jednocześnie kontynuuje walkę z poważnym uzależnieniem od alkoholu i leków na receptę. Gdy kariera Ally nabiera rozpędu, Jackson radzi sobie ze swoimi demonami.
Narodziny gwiazdy pokazują prawdziwą walkę, jaką może pociągać za sobą próba utrzymania związku uwarunkowanego uzależnieniem.
Dni wina i róż (1962) – realistyczny film o uzależnieniu
Jeden z najbardziej realistycznych filmów o uzależnieniu klasycznego kina. Scenariusz napisany przez JP Millera i wyreżyserowany przez Blake’a Edwardsa, reżysera Diamenty na śniadanie.
W tym dramacie występuje Jack Lemmon jako nałogowy alkoholik, który wciąga swoją partnerkę (Lee Remick) w swój styl życia. W 2018 roku Dni Wina i Róż zostały wybrane do konserwacji w Krajowym Rejestrze Filmowym.
Film opowiada, jak alkoholik spotyka i zakochuje się w kobiecie, która okazuje się abstynentką. Wprowadza ją w picie towarzyskie i choć początkowo niechętnie, kobieta zaczyna czerpać przyjemność z pijaństwa. Pobierają się, a on zachęca ją do uzależnienia się od alkoholu, aby mogli dzielić się jego ochotą na butelkę.
Narkotykowy kowboj (1989)
Drugi, przejmujący film fabularny Gusa Van Sant’a, oparty na autobiograficznej powieści Jamesa Fogle’a, opisuje sieć narkomanów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Bob Hughes (Matt Dillon) jest liderem „rodziny” narkomanów, składającej się z jego żony Dianne (Kelly Lynch) a także innej pary.
Zaspokajają swój nałóg, okradając apteki podczas podróży po kraju. Po tym, jak jeden z członków grupy staje twarzą w twarz z nieszczęściem, Bob decyduje, że musi opuścić swój dysfunkcyjny klan i iść dalej.
Oderwanie się od narkotycznej przeszłości jest jednak trudniejsze, zwłaszcza gdy Bob jest nękany przez starego znajomego, który chce kupić narkotyki za wszelką cenę. Film Van Santa ma jednak kilka zachęcających wątków. Charakteryzuje się chłodnym, kontemplacyjnym, a czasem komicznym spojrzeniem na związaną z narkotykami kulturę amerykańską.
Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994) – chyba najpiękniejszy film o uzależnieniu
Nieczęsto zdarza się, że w filmach o uzależnieniu to kobieta jest ofiarą nałogu, być może z powodu społecznego napiętnowania kobiety alkoholiczki.
Ten film o uzależnieniu jest jedną z najlepszych ról wszech czasów dla Meg Ryan, która gra żonę i matkę. Jej problem z piciem prowadzi ją jednak na odwyk. Film, w którym świetnie zagrał również Andy Garcia, analizuje alkoholizm jako chorobę rodzinną. Meg Ryan otrzymała nominację do SAG dla najlepszej aktorki za swoją pracę.
Alice Green (Meg Ryan) jest żoną i matką dwóch córek oraz alkoholiczką. Michael (Andy Garcia), mąż Alice, jest jednak wyrozumiały i nie przywiązuje zbytniej wagi do problemu.
Kiedy uzależnienie zagraża bezpieczeństwu jej dziewczynek, Alice postanawia więc sama szukać pomocy w klinice odwykowej. Kiedy wróci do domu, jej powrót do zdrowia i jej relacje będą musiały przejść ciężką próbę.
Leaving Las Vegas (1995)
Leaving Las Vegas to brutalna podróż w kierunku autodestrukcji. Były scenarzysta, który z powodu uzależnienia od alkoholu stracił rodzinę, pracę i przyjaciół, postanowił pogodzić się z samobójstwem przez butelke.
Film ten przyniósł Oscara Nicolasowi Cage’owi, który z niezachwianą szczerością przedstawia fizyczne i psychiczne spustoszenie uzależnienia.
Jego nieoczekiwany związek z prostytutką, która boryka się z własną traumą, pokazuje zarówno głębokie ograniczenia, jakie stworzył jego alkoholizm, jak i zdolność do dalszego nawiązywania z kimś znaczącej relacji.
Przygnębiający, przejmujący, a czasem pełen czarnego humoru, film został oparty na na wpół autobiograficznej powieści Johna O’Briena. On również walczył z alkoholizmem i popełnił samobójstwo na krótko przed rozpoczęciem zdjęć.
Requiem dla snu (2000)
Ellen Burstyn otrzymała nominację do Oscara za rolę w dramacie Darrena Aronofsky’ego o czterech mieszkańcach Coney Island, którzy ulegają okropnościom uzależnienia od narkotyków. Obraz uzależnienia od narkotyków w Requiem dla snu prawdopodobnie zostanie z tobą na długo po tym, jak go zobaczysz.
Film opowiada o życiu czterech osób, które przechodzą przez różne etapy narkomanii, skupiając się na jej najważniejszych konsekwencjach. Kluczowe cechy uzależnienia, takie jak utrata poczucia rzeczywistości, absolutna fiksacja na punkcie zdobywania narkotyku, izolacja i beznadziejność są pokazywane bez cenzury.
Wstyd (2011)
Ten film o uzależnieniu to jeden z niewielu obrazów, które przybliżają temat uzależnienia od seksu. Wstyd to historia nowojorskiego dyrektora o imieniu Brandon (w tej roli Michael Fassbender), który ogląda pornografię a także wynajmuje usługi prostytutek.
Nieoczekiwane przybycie siostry do jego mieszkania, która też cierpi, ale w inny sposób, odsłania głęboko zakorzenioną rodzinną traumę leżącą u podstaw nałogu, choć film nigdy nie porusza tego wprost.
Seksualne spotkania głównego bohatera są często trudne do oglądania. Pozbawione intymności i zmysłowości, jaskrawo pokazują, że nie nawiązuje on żadnej relacji, za którą tak tęskni.
Wstyd jasno pokazuje również, że pomimo fizycznej bliskości kontaktu seksualnego, uzależnienie od seksu, podobnie jak wszystkie nałogi, jest stanem głębokiej samotności.
Candy (2006)
Joker i Ennis Del Mar nie byli jedynymi wspaniałymi postaciami, które Heath Ledger grał w swoim tragicznie krótkim życiu. U szczytu swojej kariery australijska gwiazda wróciła do domu, by zagrać w małym, lokalnym, niezależnym filmie Candy.
Candy to jeden z najlepszych filmów o związkach uzależnionych i współzależnych. To trudne i wyniszczające patrzeć, jak para kończy na wzajemnym uczeniu i poniżaniu się przez zniewalającą moc narkotyków.
Zarówno Ledger, jak i Abbie Cornish doskonale oddają piękno młodości skonsumowanej przez śmiercionośne nałogi. Nie jest to film łatwy, ale jego słodko-gorzki i jednocześnie obiecujący koniec pokazuje wielkie światło na końcu tunelu.
Trainspotting (1996)
Trainspotting jest prawdopodobnie szczytowym osiągnięciem w kategorii filmów o uzależnieniach. Idealna destylacja tego, co tak naprawdę znaczy być uzależnionym od heroiny.
Ten klejnot kina z lat 90. utrzymuje niemal idealną równowagę między narkotykowym przepychem (narkotyki są zabawne!) a ekstremalną dekadencją (martwe dzieci podczas odstawienia).
Opis pamiętnych sekwencji Trainspotting to praktycznie kompletne streszczenie. Kreatywność nigdy się nie kończy, a kultowa ścieżka dźwiękowa, która staje się jej paliwem (Iggy Pop, Lou Reed, Underworld i inne) tylko podnosi jej legendarny poziom.
Dzięki temu filmowi Danny Boyle trafił prosto do kinowej elity. I ze zrozumiałego powodu. Przy wsparciu scenarzysty Johna Hodge’a i dzięki powieści Irvine’a Welsh’a Boyle’owi udało się doskonale przedstawić kulturę narkotykową całego pokolenia, skupiając się na kilku lokalach Edynburga prowadzonych przez Ewana McGregora.