Cztery kroki pozwalające przełamać mentalny bezruch

Cztery kroki pozwalające przełamać mentalny bezruch

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2021

Wszyscy wiemy, czym jest bezruch fizyczny, ale co z tym, gdy jest on także umysłowy? Mentalny bezruch wydaje się być najtrudniejszy do dostrzeżenia i wyeliminowania. Mentalny bezruch może wahać się od  niewielkiego wahania i niezdecydowania do całkowitej bezczynności.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tego zjawiska? Jak możemy je wyeliminować? Na wszystkie te pytania odpowiemy już dziś.

“Nie bój się powolnych zmian, po prostu bój się stać w miejscu.”
-Chińskie przysłowie-

Czym w ogóle jest mentalny bezruch?

Pierwszy pytanie musimy zadać jest: czy wiemy kiedy dopadł nas mentalny bezruch? Czy wiesz, czy nie ogarnął Cię właśnie teraz?

Istnieje kilka sytuacji, w których możesz czuć się przytłoczony bezruchem umysłowym. Tutaj podajemy kilka przykładów, ale listę można ciągnąć dalej:

  1. Nie potrafisz pracować nad projektem, który Cię interesuje. Coś powstrzymuje cię przed wykonaniem tego. Czujesz niewytłumaczalną blokadę, której nie możesz przełamać.
  2. Spędzasz dzień siedząc i nic nie robiąc, tylko myśląc o swoich problemach. Czujesz się przytłoczony i ociężały.
  3. Unikasz rozmowy z kimś, nawet jeśli masz ochotę nawiązać nową przyjaźń. Chociaż byłoby to bardzo przyjemne, to jednak jest po prostu coś, czego nie możesz wyjaśnić, ale co powstrzymuje Cię przed zrobieniem tego.
  4. Traktujesz kogoś, kogo kochasz, w sposób niesprawiedliwy. Wiesz, że takie rzeczy nie powinny się zdarzyć. Ale nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego tak się zachowujesz.
  5. Twoje ciało się trzęsie lub masz niewytłumaczalne tiki, które pokazują, co chcesz zrobić, ale z jakiegoś powodu tego nie robisz.
  6. Nie chcesz wykonywać czynności, które lubiłeś wcześniej. Sama myśl o ich wykonaniu męczy Cię i czujesz się bezradny.
Przygnębiona kobieta

Czy kiedykolwiek identyfikowałeś się z niektórymi z powyższych sytuacji? Jeśli tak, nadszedł czas, aby zobaczyć, jak możesz rozwiązać ten problem.

Jak przezwyciężyć mentalny bezruch?

Poniżej znajdują się bardzo ogólne kroki, które poprowadzą Cię do rozwiązania tego uczucia bezczynności lub wahania umysłowego.

1. Zidentyfikuj powód blokady

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest określenie tego, co Cię przygniata. Zastanów się nad sytuacją, która powoduje tę blokadę. Na przykład: Dlaczego nie potrafisz zrobić tego projektu do pracy? Co powoduje Twoją bezczynność? Skąd ona się bierze?

Może to problematyczna sytuacja rodzinna, niska samoocena, wysoka wrażliwość spowodowana “czymś”. Musimy nad tym pomedytować, aby znaleźć rozwiązanie.

2. Pomyśl o tym, co robisz

Teraz, kiedy już wiesz, co Cię blokuje, jak będziesz się zachowywał? Możesz zrobić dwie rzeczy: nic i czekać, aż to minie lub poszukać rozwiązania. Ta ostatnia opcja jest najlepszym wyborem, ponieważ wyjdziesz z tej niewygodnej sytuacji i będziesz się dodatkowo z niej uczyć.

Zastanów się, jakie kroki podejmiesz i jak zamierzasz to zaplanować. Musisz się upewnić, że nie wrócisz do tego samego stanu. Pamiętaj, że mentalny bezruch jest potężny, więc jeśli chcesz go pokonać, będziesz musiał włożyć w to ogromny wysiłek.

3. Próby i błędy

Teraz nadszedł czas, aby przetestować rozwiązanie dla Twojego przypadku. Znajdź swoją siłę, gdziekolwiek możesz!

Jeśli nie jesteś w stanie ruszyć z miejsca, spróbuj oszukać swój umysł rzeczami, które mogą go zachęcić i wyzbyć się jego pochłonięcia oraz bierności. Wysiłek będzie ogromny i być może będziesz musiał wypróbować kilka strategii, aż znajdziesz taką, która pomoże Ci pokonać blokadę, za którą się znajdujesz.

4. Weryfikacja skuteczności działania

Czy udało Ci się przezwyciężyć mentalny bezruch? Sprawdź, czy wszystko jest w porządku i czy w pełni go przezwyciężyłeś i czy właśnie w to chcesz wierzyć.

Pomyśl jednak o najbliższej przyszłości, w której to samo może Ci się przydarzyć ponownie. Jak będzie następna sytuacja? Pamiętaj, że mentalny bezruch nie może manifestować się w tej samej formie bez końca. Jeśli tym razem wydarzył się w pracy, może następnym razem bądź na tę sytuację już przygotowany.

Stateczek na wodzie

Jak widzisz, bardzo ważne jest, aby określić, gdzie i przez co czujemy się unieruchomieni lub zablokowani. Stamtąd musimy wybrać dla siebie najlepszą opcję. Czy czujesz się zablokowany w pracy?

W takim razie rób inne rzeczy i staraj się pokonać swój mentalny bezruch. Czy traktujesz ludzi, których kochasz, niesprawiedliwie? Określ, co jest nie tak, co Cię denerwuje, co Cię blokuje. Mentalny bezruch można pokonać tylko siłą, pragnieniem i siłą woli.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.