Małżeństwo: poznaj kilka ciekawostek

Dowiedz się jak małżeństwo wyglądało na przestrzeni lat. Poznaj także zwyczaje i tradycje towarzyszące weselom na całym świecie.

Małżeństwo

Małżeństwo to koncepcja, która wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Mężczyźni mogli tam zawierać takie związki po ukończeniu 14 roku życia, a dziewczynki – 12.

Z czasów rzymskich pochodzi zatem pierwsza ciekawostka na temat takiej relacji. Za tamtych czasów wierzono, że palec serdeczny “obsługuje” żyła idąca prosto do serca. Przekonanie to utrzymywało się przez lata.

Białe suknie pojawiły się w latach 40. XIX wieku. Wcześniej kobiety nosiły do ślubu dowolne kolory. To królowa Wiktoria stanęła na ślubnym kobiercu ubrana na biało i tak ustanowiła tę tradycję. To także u niej wybrzmiał pierwszy marsz weselny. Poznaj zatem więcej ciekawostek na temat małżeństw!

Sekretem udanego małżeństwa jest wielokrotne zakochiwanie się w tej samej osobie”.

-Mignon McLaughlin-

Młoda para

Jak to wyglądało na przestrzeni lat?

Jedna z najciekawszych historii na temat małżeństwa to fakt, że tradycja ta nie była wiązana z miłością przez całe lata. Od epoki rzymskiej do XIX wieku chodziło jedynie o instytucję cywilną, która miała znaczenie majątkowe. Ludzie brali śluby bez uczuć, dla stabilizacji finansowej.

Działo się tak nie tylko w rodzinach arystokratycznych, ale we wszelkich warstwach społecznych. Małżeństwo było umową pomiędzy narzeczonym a ojcem narzeczonej. Oceniało się korzyści materialne i społeczne, a nie uczucia. Rozwód nie był dopuszczalny w wielu krajach aż do XX wieku.

Gdy pojawiła się koncepcja miłości romantycznej, partnerów szukało się na balach i w sytuacjach towarzyskich. Wiadomo było, że można tam natrafić na przyszłego małżonka czy małżonkę. Ludzie wypatrywali się wzajemnie także podczas obrzędów religijnych.

Wówczas bardzo źle widziane było kokietowanie czy podrywanie mężczyzn przez kobiety. W teorii miały one zgrywać niedostępne, by zachować honor. Jednak powstał szczególny język miłosny oparty na wachlarzach, chusteczkach i kapeluszach. Każdy wykonywany nimi gest miał więc swoje znaczenie dla zainteresowanego.

Podrywanie

Małżeństwo i związane z nim tradycje

Wiele ciekawostek na temat małżeństwa ma związek z rytuałami towarzyszącymi temu obrządkowi. Na świecie były bowiem różne sposoby wyrażania chęci uszczęśliwienia drugiej osoby i uczynienia święta z miłości. Przyjrzyjmy się niektórym tradycjom towarzyszącym małżeństwu:

  • Na Fidżi zaręczyny odbywają się w nietypowy sposób. Kandydat musi przynieść ojcu wybranki ząb wieloryba. To próba dzielności i dowód miłości.
  • W niemieckim Polterabend przed ceremonią rodzina i przyjaciele pary zbierają się i tłuką porcelanowe naczynia. Ma to przynieść parze szczęście.
  • W Korei Południowej przyjaciele pana młodego wiążą mu stopy i uderzają w nie rybą. Ma to być próba charakteru.
  • W Rosji porywa się natomiast pannę młodą. Goście zmuszają pana młodego do organizacji ratunku dla niej. Czasami jest to jedynie symboliczne zagranie, czasami…bardziej na serio. Po uiszczeniu okupu panna młoda zostaje uwolniona.
  • W szkockiej tradycji znajomi brudzą narzeczonych błotem i zmuszają do chodzenia tak po ulicy na dzień przed ślubem. Ma to przynieść szczęście i przygotować ich na trudne chwile.
  • Podczas szwedzkiego wesele panna młoda wychodzi z sali, a obecne kobiety całują kolejno pana młodego w policzek. Później wychodzi pan młody, a mężczyźni robią to samo ze świeżo upieczoną żoną.

Małżeństwo było bardzo stabilną instytucją do lat 60. XX wieku. Jednak wprowadzenie antykoncepcji i prawa do rozwodu w USA doprowadziło do wzrostu liczby separacji o 100% w latach 1966 do 1969. Następnie to samo stało się w innych krajach.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Coontz, S. (2006). Historia del matrimonio: cómo el amor conquistó el matrimonio. Barcelona.

Scroll to Top