Słowo „feminizm” irytuje młodych ludzi. Warunki nierówności płci są nadal bardzo powszechne. I chociaż nastąpiła wielka zmiana pokoleniowa, wielu młody ludzi nadal kojarzy to słowo z radykalizmem.
Niektóre fakty sprawiają, że zastanawiamy się, czy to młode pokolenie rzeczywiście będzie źródłem większej równości. Czy następne pokolenia przezwyciężą takie problemy jak patriarchat i maczyzm? Niestety odpowiedź nie jest jasna.
Młodzi ludzie, choć bardziej zmobilizowani niż poprzednie pokolenia, nie zawsze są świadomi wszystkich sił, które mają wpływ na społeczeństwo, w którym żyją.
Czy nowe pokolenia przyjmują feminizm?
Ogólnie rzecz biorąc, nowe pokolenia mają tendencję do kopiowania części tego uczą się od starszych pokoleń. Chociaż oczywiste jest, że część społeczeństwa jest bardziej świadoma kwestii związanych z płcią, reszta (znaczna większość) nie.
Ponieważ niewiele osób daje przykład tych zmian w swoich kręgach, społeczeństwie i instytucjach, są oni nastawieni na powtarzanie starych wzorców z poprzednich pokoleń.
Młodzi ludzie potrzebują wzorów do naśladowania, które wzbogacą ich zrozumienie i dadzą przykład feminizmu. Dlatego jest to ich obowiązek wobec ludzi, którzy walczyli o równość i nadal będą to robić. Celem jest stworzenie środowiska, w którym będzie to możliwe.
Zdaniem socjolożki Marii Silvestre młodsze pokolenia nie cofają się, a raczej stoją w martwym punkcie z tym, co już mają. Tak więc problem tkwi w możliwościach i zasobach. Obecnie młodzi ludzie mają więcej możliwości i zasobów w porównaniu z innymi pokoleniami.
Możliwości edukacyjne są na przykład większe niż kiedykolwiek. Umiejętność czytania i pisania jest praktycznie normą w naszym społeczeństwie. Podobnie, liczba osób z wyższym wykształceniem jest najwyższa w historii.
Jednak ten powszechny poziom edukacji może sprawić, że dostrzegają poziom równości, którego tak naprawdę nie ma. W ten sposób może to ugasić ich ducha krytycyzmy w sytuacjach nierówności lub dyskryminacji.
Dlaczego słowo „feminizm” irytuje młodych ludzi
Chociaż przeszliśmy długą drogę w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, krytyczna świadomość nierówności pozostaje w stagnacji. Kobiety mogą teraz mieć więcej możliwości zawodowych i edukacyjnych. Mogą wykonywać prace, które wcześniej były nie do pomyślenia, a zatem mają większą siłę nabywczą.
Mimo to najbardziej palące problemy młodzieży nie obejmują nierówności.
„Słowo „feminizm” denerwuje młodych ludzi i nie czują oni potrzeby usprawiedliwienia tego; uważają, że jest to element radykalizmu typowy dla minionych pokoleń.”
– Maria Silvestre –
Zjawisko to dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, chociaż oczywiście jest bardziej rozpowszechnione w tej pierwszej grupie.
Czy w Internecie panuje równość?
Relacja między młodymi ludźmi a Internetem może wydawać się idealną przestrzenią dla równości. Niestety, wcale tak nie jest. Nierówność płci wydaje się być powszechna również w Internecie.
Pomimo tego, że jest bardziej otwartą przestrzenią, w której wolno nieco więcej, Internet jest pełen nierówności. Treści, które młodzi ludzie udostępniają i konsumują w Internecie, są w większości seksistowskie i powielają tradycyjne role płciowe.
Podczas gdy młodzi mężczyźni używają Internetu głównie do grania, koncentrując się na grach takich jak poker, młodsze kobiety używają go do interakcji. Innymi słowy, młodzi mężczyźni używają Internetu do zabawy, a młode kobiety do spotkań towarzyskich.
Jak widać, nawet podczas korzystania z Internetu, stare role płciowe są zachowane. Mimo że dostęp do sieci społecznościowych jest równy, ich wykorzystanie nadal różni się w zależności od płci.
I na tym się nie kończy. Cyberprzemoc i molestowanie seksualne są również obecne w wirtualnym świecie. To, co widzimy w społeczeństwie, przenosi się również do Internetu. Zamiast tworzyć zmiany, Internet odzwierciedla wiele wartości typu macho w naszym społeczeństwie.
Końcowe przemyślenia
podsumowując, widzimy, że społeczeństwo odgrywa bardzo ważną rolę. Jest wiele czynników socjalizacyjnych, takich jak rodzina, szkoła, media, reklama, książki, teatr, gry wideo i nie tylko. Wszystko to ma wpływ na naszą kulturę. Jednak, jak zwykle, nadal promują one role płciowe.
Dlatego nie możemy czekać i mieć nadzieję, że młodsze pokolenia pozbędą się ról płciowych; to monumentalne zadanie. Zamiast tego powinniśmy spróbować wpłynąć na agentów socjalizacji, aby stworzyli i wzbogacili liczbę feministycznych wzorców do naśladowania, za którymi młodzi ludzie mogą podążać.
Uwaga redakcji: uogólnienia obecne w tym artykule odpowiadają badaniom, które wykorzystują średnie wyniki. Dlatego możemy być pewni, że jest wielu młodych ludzi, którzy daleko są od trendu obecnego w artykule.