Plotka to zjawisko społeczne, które wymaga co najmniej jednej osoby, aby ją stworzyć i rozpowszechnić, a także wielu innych osób, aby ją zmodyfikować i przekazać dalej. Dlatego zrozumienie, jak rozprzestrzenia się plotka, jest kluczowe, aby jej uniknąć.
Wiele rozmów, które prowadzimy na co dzień, jest pełnych plotek. Bezpodstawna plotka pogrąża się w społeczeństwie. W rzeczywistości jej ulotna cecha wynika z tendencji do ukrywania się za maską prawdziwych informacji.
Dlatego prawdziwość plotek często budzi wątpliwości, a raczej nie można jej udowodnić. Zazwyczaj plotki są generowane i przekazywane pocztą pantoflową. Jednak prawdą jest, że czasami mogą się rozprzestrzeniać za pomocą mediów.
Zwykle pojawia się pogłoska, która ma wpłynąć na myśli lub zachowanie ludzi w określonym celu. Chociaż na początku nie możesz jej udowodnić prawdziwości, rozprzestrzenianie się jej nie zajmuje dużo czasu. W każdym razie dzieje się tak dlatego, że plotki bywają szokujące lub kontrowersyjne.
Na przykład duża firma może zacząć plotki o sytuacji finansowej konkurencji. To z kolei spowodowałoby brak zaufania wśród klientów i pracowników. W ten sposób tworzy się wrogie środowisko pracy, które zaszkodzi konkurentowi.
„Musimy podkreślić, że wraz z pojawieniem się nowych technologii plotki rozprzestrzeniają się błyskawicznie w mediach społecznościowych.”
Charakterystyka plotek
Zanim zagłębimy się w to, jak rozprzestrzenia się plotka, wyjaśnimy jej główne cechy. W ten sposób będziesz w stanie odpowiednio zrozumieć to zjawisko i wszystko, co się z nim wiąże.
Zainteresowanie publiczne
Każda plotka musi mieć pewien stopień zainteresowania publicznego. W przeciwnym razie nikt nie zawracałby sobie głowy komunikowaniem jej ani nie tracił czasu na słuchanie o niej. W ten sposób wkrótce zostałaby zapomniana.
Tak więc, aby osiągnąć większy efekt, przekaz musi być krótki, prosty i trafny dla odbiorcy. Ta koncepcja jest kluczem do zrozumienia, jak rozprzestrzenia się plotka.
Jej celem jest przekonanie
Celem plotki jest to, aby ludzie akceptowali ją jako wyjaśnienie. Jej celem jest przekonanie kogoś. Dlatego głównym elementem jest to, aby wszyscy w nią wierzyli. Tak więc osoba, która rozpoczyna lub przekazuje plotkę, broni jej dokładności. Z tego powodu wymagane jest zaufanie co do jej prawdziwości.
Z drugiej strony, pierwotne źródło plotek jest zwykle przypisywane komuś ważnemu, aby wydawało się jak najbardziej zgodne z prawdą.
„Rozpowszechnianie plotek to dzielenie się przekonaniem, twierdzeniem kogoś, kto wydaje się lub mówi, że był czegoś świadkiem.”
Informacje nie są weryfikowane
Jak powiedzieliśmy wcześniej, informacje, które przekazuje plotka, nie zostały zweryfikowane. Dlatego zgadzamy się na zaufanie, że źródło plotki jest wiarygodne.
Podstawą naszego procesu myślowego, aby uwierzyć w plotkę, jest to, że nie upewniamy się, czy wszystkie informacje, które otrzymujemy codziennie, są prawdziwe. Nawet wtedy, w większości przypadków, informacje są poprawne.
Plotka jako balon pogodowy
Twórca plotki może również użyć jej jako „balonu pogodowego”. Innymi słowy, przed podjęciem ważnej decyzji, najpierw przekazuje opinii publicznej niepełne i krótkie informacje. Następnie informacja dociera do grupy docelowej i wraca pełna opinii i innych przydatnych szczegółów.
Na przykład, w wyniku trudnej sytuacji gospodarczej ostatniej dekady, wiele rządów opublikowało komunikaty promujące politykę oszczędności ekonomicznych i utratę prawd pracowniczych. Celem tych wiadomości była ocena reakcji ludności i sprawdzenie, jak to wpłynie na decyzje wyborców podczas wyborów.
Jak rozprzestrzenia się plotka i jak powstaje
Istnieją pewne warunki, które powodują narodziny plotek. Z jednej strony treść przekazu musi być niejednoznaczna. Z drugiej strony powinien on natychmiast przykuwać uwagę innych.
Gdybyś miał zbadać, jak rozprzestrzenia się plotka, a następnie stworzyć własną, pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, byłoby stworzenie dobrej historii, która przykuwa uwagę odbiorcy. Ponadto, ważne jest, aby połączyć trochę prawdy z odrobiną przesady.
Podobnie – dodaj tyle szczegółów, ile uznasz za stosowne, aby nadać jej trochę prawdziwości.
Nie wolno jednak zapominać, że podczas transmisji plotki inni będą dodawać nowe treści do informacji. Część z nich pozostanie, podczas gdy większość zostanie zapomniana. W ten sposób oryginalny komunikat ulega zmianie.
„Zrozumienie, jak rozchodzi się plotka, jest kluczem do jej zidentyfikowania.”
Przekazywanie plotek
Ustalenia z badań Allporta i Postmana prowadzą do następujących podstawowych praw opisujących ruch plotek:
- Prawo wyrównywania: w miarę jak plotka się rozprzestrzenia, ma tendencję do stawiania się krótszą i bardziej zwięzłą. Pominięcie szczegółów nie jest przypadkowe. Istnieje jednak skłonność do pomijania niektórych szczegółów bardziej niż innych.
- Prawo wyostrzania: składa się z percepcji, zachowania i wybiórczej narracji ograniczonej liczby szczegółów w szerszym kontekście. Niektóre szczegóły pozostają w trakcie przekazywania plotki.
- Prawo asymilacji: podmiot reorganizuje treści, nadając im „dobrą formę” zgodnie z ich zainteresowaniami.
Podsumowujące, wiele naszych codziennych rozmów składa się z plotek. Wszystkie tematy, od moralnego zachowania współpracownika po przyszłość kraju, budzą zainteresowanie urzekających i niepokojących plotek.
Dlatego też, gdy dokładne i kompletne dane dotyczące problemu nie są dostępne, mnożą się pogłoski. Ponieważ plotki mogą całkowicie zrujnować reputację ludzi, zdyskredytować przyczyny i podważyć morale, ich rozpowszechnianie jest często wykorzystywane jako narzędzie propagandowe. Jeśli jednak zachowasz czujność, możesz to skutecznie wykryć.