Czym jest bigamia? Dowiedz się więcej na jej temat!

Założenie obrączki - bigamia

Zawarcie małżeństwa w trakcie trwania innego związku małżeńskiego jest w wielu krajach przestępstwem. Ale czy bigamia to także zawarcie małżeństwa po raz drugi, po rozwiązaniu poprzedniego małżeństwa?

W starożytnym Rzymie kobiety bigamiczne uważano za cudzołożnice i skazywano je na śmierć. Dlatego nie dziwi fakt, że bigamia nadal uważana jest za synonim niewierności. Nie jest to jednak do końca prawda. Bigamia ma miejsce, gdy dana osoba ma dwóch lub więcej małżonków jednocześnie.

Pojęcie to pochodzi z języka greckiego. Słowo “bi” pochodzi od bis, co oznacza “dwa razy”. A “gamia” od gamos, co oznacza “małżeństwo”. Tak więc, etymologicznie bigamia oznacza “podwójne małżeństwo”.

Dlatego pierwszym wymogiem, aby można było mówić o bigamii jest to, że dana osoba jest w związku małżeńskim. Jeśli dana osoba jest po rozwodzie, pojęcie to nie ma zastosowania.

Niezakończone poprzednie małżeństwo

W prawie cywilnym osoba jest uważana za bigamistę, jeśli zawarła drugi związek małżeński bez rozwiązania poprzedniego. Innymi słowy, osoba ta zawarła związek małżeński będąc już w związku małżeńskim z inną osobą. Ma więc dwie żony lub dwóch mężów w tym samym czasie.

Należy jednak zaznaczyć, że osoba, która była w związku małżeńskim dwa lub więcej razy nie jest bigamistą, jeśli jej poprzednie małżeństwa są już nieważne. To znaczy, jeżeli odpowiednie organy administracyjne w danym kraju je zakończyły.

W rzeczywistości, w wielu krajach nie ma ograniczeń co do liczby zawieranych małżeństw. Możesz to zrobić raz, cztery lub dziesięć razy.

Trio

Znajomość statusu małżeńskiego partnera

Aby bigamia była przestępstwem w świetle prawa, należy wziąć ten fakt pod uwagę. Bigamista to ktoś, kto żeni się będąc już w związku małżeńskim, jak już wspomnieliśmy. Ale jest też w pełni świadomy swojego stanu cywilnego.

I choć może wydawać się nieprawdopodobne, że ktoś nie wie, że nadal jest w związku małżeńskim, orzecznictwo pozwala nam stwierdzić, że element subiektywny jest kluczowy.

Kodeks karny mówi jasno:

” Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″.

Bigamia – osoby poszkodowane i zaangażowane

W przypadku bigamii mamy do czynienia głównie z dwoma stronami poszkodowanymi. Z jednej strony ten, który poślubił bigamistę w pierwszej kolejności, a z drugiej strony nowy małżonek. Oboje zostali oszukani, ale na różnych poziomach.

Pierwszy małżonek jest poszkodowany zarówno materialnie, jak i moralnie, ponieważ był zaniedbywany zarówno finansowo, jak i emocjonalnie. A drugi małżonek jest oczerniany, ponieważ poślubił osobę, którą uważał za wolną, ale która w rzeczywistości tak nie było. Więc ich małżeństwo jest nieważne.

A co jeśli jeden z małżonków wiedział o bigamii przed zawarciem małżeństwa?

Należy również wziąć pod uwagę tę okoliczność. Gdyby osoba, która bierze ślub z inną osobą, która jest już w związku małżeńskim wiedziała o tym warunku, może zostać uznana za współwinną bigamii, czyli stałaby się współsprawcą.

Jeśli natomiast nie jest świadoma sytuacji, w której znajduje się osoba bigamiczna nie może być ukarana. Ponieważ nie można jej uznać za współsprawcę, a jej działania były oparte na dobrej wierze.

Obrażona para

W jakich krajach bigamia jest legalna?

Bigamia jest nielegalna w Europie, Ameryce i Australii. Na tych kontynentach dozwolone jest tylko małżeństwo monogamiczne, tzn. z jedną osobą. Jednak w prawie wszystkich krajach Afryki i Bliskiego Wschodu bigamia jest legalna. Zakazują jej jedynie Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja i Izrael.

Z pewnością na kontynencie azjatyckim sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Podczas gdy na północy monogamia jest jedyną dozwoloną praktyką małżeńską, w krajach południa dozwolona jest bigamia. Jest legalna w Afganistanie, Brunei, Indiach, Indonezji, Iranie, Malezji, Pakistanie, Tajlandii i Wietnamie.

Rozróżnienie między płciami

Jednak w tych krajach islamskich, gdzie bigamia jest dozwolona istnieje rozróżnienie między płciami. Bigamia jest dozwolona tylko dla mężczyzn. Dla kobiet jest ona nie tylko zabroniona, ale jest to także grzech. Tak więc mężczyzna może mieć więcej niż jedną żonę, podczas gdy kobieta musi zawsze pozostać monogamiczna.

Scroll to Top