Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się na czym polega uważne jedzenie oraz poznać pięć związanych z nim nawyków.
Uważne jedzenie wymaga dokładnego przeanalizowania swoich nawyków żywieniowych. Ważną rolę odgrywa także kontrolowanie swoich myśli i emocji związanych z jedzeniem. Przestrzeganie mądrej diety pomoże Ci czerpać większą przyjemność ze swoich posiłków i zerwać wszelkie połączenia z niepokojem i stresem.
W tym celu musisz zwracać uwagę na objawy głodu. Jedz świadomie i odłóż na bok wszelkie negatywne myśli, które mogą zachęcać Cię do zajrzenia do lodówki, gdy nie jesteś głodna.
Twoje emocje wywierają wpływ na to co jesz i w jaki sposób to robisz. Dlatego też musisz zwracać uwagę na wpływ, jaki jedzenie ma na Twój organizm.
Badanie przeprowadzone przez The American Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że rozproszenie lub niezwracanie uwagi na akt jedzenia sprawia zazwyczaj, że spożywamy więcej podczas posiłku.
To potwierdza fakt, że uważne jedzenie może pomóc Ci schudnąć. Dlatego też martwi Cię Twoja waga, zwracanie większej uwagi na to, co jesz, może pomóc Ci kontrolować liczbę kalorii, które spożywasz.
Uważne jedzenie: pięć kluczowych nawyków
Następujące nawyki pomogą Ci jeść w uważny sposób. Pamiętaj, że w uważnym jedzeniu nie chodzi o stosowanie ścisłej diety. Zamiast tego jest to sposób na zachowanie kontroli nad odczuciami, które pojawiają się, gdy jesz.
1. Słuchaj swojego ciała
Często słuchamy najpierw naszego umysłu. Jednak, podobnie jak w przypadku innych praktyk uważności, możemy odkryć idealny czas na jedzenie jeśli będziemy słuchać naszych ciał.
Mając to na uwadze, nie polegaj na sygnałach emocjonalnych aby wiedzieć kiedy masz jeść. Te sygnały mogą różnić się w przypadku każdej osoby. Zaliczamy do nich stres, smutek, frustrację, samotność lub zwykłą nudę.
Zamiast tego zanim zjesz posłuchaj swojego ciała. Czy burczy Ci w brzuchu? Czy brakuje Ci energii? Czujesz, że jest Ci słabo?
Uważne jedzenie jest związane z sygnałami głodu wysyłanymi przez ciało. Uważność stosowana w przypadku jedzenia pomaga nam rozpoznawać wzorce behawioralne. Pomaga Ci zwracać uwagę na sygnały ciała związane z głodem i sytością.
2. Planuj posiłki z wyprzedzeniem
Wcześniejsze przygotowanie posiłków może pomóc ukrócić bezmyślne jedzenie. Zamiast przygotowywać posiłek na ostatnią chwilę, możesz zaplanować jedzenie dla siebie, swojej rodziny lub swoich przyjaciół, w którym znajdą się produkty z każdej grupy spożywczej.
Regularne planowanie posiłków pomoże Ci ustalić konsekwentny plan odżywiania. Posiłki, które przygotowujesz, nie muszą być wyszukane. Klucz stanowi włączanie do nich różnych wartości odżywczych i tekstur. Pamiętaj, aby rozkoszować się każdym gryzem!
3. Usiądź i rozkoszuj się swoim jedzeniem
Taka sugestia może wydawać się tak oczywista, że nawet nie ma sensu o niej pisać. Jednak zastanów się ile razy jadłaś chodząc po kuchni lub koncentrując się na innej aktywności. Najlepiej jest jeść bez jakichkolwiek rozpraszaczy.
4. Postaraj się zidentyfikować każdy składnik
Próbowanie i identyfikowanie wszystkich składników danej potrawy to kolejny świetny sposób na koncentrowanie się na teraźniejszości i uważne jedzenia.
Skoncentruj się na wszystkich smakach, które czujesz i sposobie, w jaki ze sobą współgrają, jak również na aromatach i teksturach. To pomoże Ci zarówno docenić swoje jedzenie, jak i jeść powoli. Dodatkowa zaleta tej techniki polega na tym, że może również pomóc Ci zyskać większą kreatywność w kuchni.
Poza tym jeśli akurat jesz w restauracji, postaraj się zidentyfikować każdy składnik. To może stanowić ciekawe wyzwanie, ponieważ to nie Ty przygotowywałaś posiłek.
5. Jedz powoli
I w końcu mamy ostatni klucz do uważnego jedzenia: jedz powoli. Pamiętaj, że powolne jedzenie ma liczne zalety, między innymi pomaga Ci jeść mniej między posiłkami.
Wynika to z faktu, że mózg potrzebuje czasu, aby zorientować się, że jesz i porozumieć się z Twoim ciałem, gdy jesteś już najedzona. Okazuje się, że mózg potrzebuje około dwudziestu minut, aby dowiedzieć się, że wystarczy już jedzenia.
Jedz powoli i słuchaj swojego ciała, aby dowiedzieć się, kiedy jesteś już najedzona. Jeśli jesz ze swoją rodziną lub przyjaciółmi, warto jest spróbować z nimi rozmawiać.
Te nawyki związane z uważnym jedzeniem mogą pomóc Ci kontrolować ilość spożywanego jedzenia, obniżyć poziom odczuwanego stresu oraz poprawić Twoje trawienie.