Podczas, gdy jedni – podobnie jak Emil Ludwig – sądzą, że “kłótnia jest śmiercią dla rozmowy”, inni uważają, że nie da się jej od czasu do czasu uniknąć. Kłótnia ich zdaniem to nawet coś, co może przynieść pozytywne rezultaty. W tym artykule poszukamy na to odpowiedzi.
Profesor Javier Escrivá Ivaris, rektor jednego z wydziałów uniwersytetu Navarra i dziekan Uniwersytetu w Walencji, uważa, że dobrze jest się kłócić, ale awantury działają już destrukcyjnie.
Chodzi o to, że w kłótni – jeżeli nie chcemy, aby wymiana zdań stała się destrukcyjna – mimo wszystko nie powinniśmy łamać pewnych zasad. Aby osiągnąć ten cel, możemy sięgnąć po kilka niezwykle użytecznych zwrotów, które przedstawimy Ci w niniejszym artykule.
“Konfrontacja jest czasem niezbędna – i bardzo mnie to cieszy”
-Louis Bourgeois-
Kłótnia – zwroty, które utną jej korzenie
W dalszej części artykułu podamy Ci listę wyrażeń, które pomogą Ci podciąć korzenie kłótni zanim zamieni się w coś poważniejszego. Jak jednak podpowiada logika, nie są to żadne magiczne zwroty, które rozwiążą wszytko w mgnieniu oka.
Pamiętaj więc, że gdy rozmowa zaczyna przybierać zaognioną formę, jak radzi profesor Escrivá Ivaris, postaraj się wykazać cechami takimi jak pokora, szczodrość oraz empatia. Są to niezbędne narzędzia, dzięki którymi możesz poprawić jakość swojego życia, relacji z innymi oraz Twoich rozmów.
W przeciwnym razie, początkowo spokojna rozmowa może zamienić się w istne piekło, nad którym zupełnie stracisz kontrolę.
Masz rację w tym, co mówisz…
Jest to zwrot, który wyraża naszą indywidualną zdolność do rozpoznania wspólnych punktów, w których zgadzacie się z rozmówcą. Dzięki temu, gdy podczas rozmowy dotrzecie do punktu, w którym może wybuchnąć kłótnia, nie wytwarzamy dystansu, lecz atmosferę sprzyjającą zgodzie.
Tak czy inaczej musisz pamiętać, by używać tego zwrotu tylko i wyłącznie, gdy naprawdę zgadzasz się z tym, co powiedziała osoba. Jak mówi profesor Escrivá, nie rzucaj tym zwrotem na oślep, aby zobaczyć, czy uda Ci się coś osiągnąć. Nie przyniesie to bowiem żadnych dobrych rezultatów.
Upewnij się zatem, że na pewno zgadzasz się z tym, jak argumentuje Twój rozmówca. Pokornie przyznawaj się też do własnych błędów. Dzięki temu naprawdę uzyskacie zgodę.
Czuję się tak, kiedy to mówisz…
Bardzo często w naszym życiu kłótnia wybucha między nami a osobami nam naprawdę bliskimi. Ponieważ tak jest i biorąc pod uwagę, jak ważne są dla nas te osoby, te chwile nieporozumienia wywołują w nas niepokój i uczucie smutku. Dlaczego jednak nie wyrazić tego otwarcie?
Podczas rozmowy warto powiedzieć drugiej osobie, jak się czujemy. Jeżeli coś, co mówi druga osoba, nas rani i sprawia nam ból, należy to zakomunikować. Pomoże nam to przywrócić rozmowę na odpowiedni ton i nie wymknie się nam ona spod kontroli.
Zdanie to odpowiednio użyte podczas rozmowy pomoże nam być odpowiedzialnymi i świadomymi naszego stanu emocjonalnego. Należy jednak uważać, by nie zrzucać całego ciężaru winy za to, jak się czujemy na drugą osobę. Jest możliwe wyrazić nasze złe samopoczucie bez tworzenia dystansu.
Przykro mi, jeśli Cię zraniłem. Powiedz mi, jak się czujesz, żebym Cię lepiej zrozumiał…
To kolejny zwrot, który może sprawić, że nie wybuchnie kłótnia. Być może postawa Twojego rozmówcy wydaje Ci się absurdalna, a jego poglądy bezsensowne. Jeżeli jednak będziesz chciał mu to na siłę udowodnić, jeszcze pogorszysz sytuację.
Z drugiej jednak strony, jeżeli wykażesz się empatią i postarasz się zracjonalizować uczucia osoby, z którą rozmawiasz, być może zdołasz dostrzec coś, czego wcześniej nie widziałeś. Będziesz mógł w taki sposób lepiej przeanalizować sytuację i zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje.
Wykryjesz też moment, w którym powstaje złe samopoczucie i odnajdziesz najlepsze dla obu stron rozwiązanie.
“Pamiętaj, że każda kłótnia ma co najmniej trzy punkty widzenia: Twój, drugiej strony oraz innych osób”
-Napoleon Hill-
Dlaczego czegoś nie uzgodnimy?
Inne użyteczne wyrażenie, przydatne gdy na horyzoncie pojawia się kłótnia i polecane przez profesora Escrivá Ivars’a. Bywa, że trzeba po prostu skupić się na wspólnej płaszczyźnie i zapomnieć o dzielących Was różnicach.
Dzięki temu Twój rozmówca dostrzeże, że ma do czynienia z uczciwym człowiekiem, który naprawdę szuka porozumienia, a nie niezgody.
Stosując ten zwrot będziemy w stanie przyjąć pozytywne nastawienie i nie skupiać się jedynie na różnicach w poglądach. Może on nam pomóc zmienić sprzeczkę w związek opierający się na współpracy.
Popełniłem błędy i jestem tego w pełni świadomy
Nie ma ludzi idealnych. Jako omylne osoby, popełniamy błędy i mylimy się. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że kłótnia jest idealnym momentem, by sobie to uświadomić i się do tego otwarcie przyznać, zwłaszcza jeśli rzeczywiście mamy część winy za napiętą sytuację.
Z całą pewnością uczciwość i pokora to cechy użyteczne w komunikacji z drugimi. Będą one doceniane przez drugą stronę. I choć przyznawanie się do własnych błędów i pomyłek nie należy do najłatwiejszych zadań, znacznie ułatwia pokojowe rozwiązywanie sporów. Naprawdę jest to warte naszych wysiłków.
Czy w Twoim związku lub rodzinie kłótnia jest na porządku dziennym? Nie lubisz się kłócić i masz ochotę jakoś temu zaradzić? Koniecznie więc wypróbuj proponowane przez nas zwroty. Mów jednak autentycznie, z serca. Z całą pewnością z czasem i przy odrobinie praktyki Twoja sytuacja się poprawi.