Sen nastolatków: dlaczego tak bardzo go potrzebują?

Tak jak niektórzy ludzie nie mogą się powstrzymać od wstawania wcześnie rano, inni mogą spać przez większość dnia. Dzieje się to często w okresie dojrzewania. Ale dlaczego?

Sen nastolatków

Dla wielu rodziców długi sen nastolatków i spanie do południa to lenistwo i niechlujstwo. Zastanawiają się, dlaczego nastolatki tak dużo śpią; myślą, że oznacza to, że nie mają ambicji i odrzucają swoje życie na bok. Ponadto często wiąże się to z innymi zachowaniami młodych ludzi. Na przykład nie sprzątają oni swojego pokoju.

Lenistwo to coś, co może bardzo denerwować rodziców. Tym bardziej, gdy ich dzieci jęczą, gdy próbuje się ich budzić przed południem. Nastolatki, z nieuczesanymi włosami i śladami po poduszce na twarzy, pochylają się nad stołem, aby zjeść śniadanie z rodziną, mają zły humor i są poirytowane.

Sen nastolatków

Wielu rodziców nie wie, że spanie częściej niż zwykle jest u nastolatków całkowicie normalne. Badania dowodzą, że wpisuje się to w szereg zaburzeń równowagi w tym konkretnym okresie życia.

Testosteron i sen nastolatków

Wzrost hormonów zmienia między innymi cykl snu u dorastającego mężczyzny. Ich mózg jest przeprogramowywany w wieku około 11 lub 12 lat, a receptory testosteronu modyfikują ich rytm dobowy. To sprawia, że nastolatek później kładzie się spać i później wstaje.

Tak więc spanie do południa nie jest kwestią buntu czy nawet wyboru, ale hormonalnej aktywności organizmu.

Technologia, nastolatki i sen

Oprócz hormonów, innym czynnikiem wpływającym na zmianę rytmu dobowego jest stosowanie i nadużywanie technologii. Istnieje już wiele badań dotyczących wykorzystania technologii cybernetycznych w grach komputerowych i konsolowych.

Nastolatki spędzają dużo czasu grając. Ponadto wiadomo, że te gry powodują stany, które mogą obejmować uzależnienie lub zaburzenia koncentracji uwagi.

Po lekcjach i pracach domowych nastolatki często spędzają noce w swojej cyberprzestrzeni. W niektórych szkołach uczniowie zaczynają lekcje wcześnie rano. Oznacza to, że młode osoby śpią tylko kilka godzin w nocy (około sześciu godzin). Jednak na tym etapie wzrostu wymagają co najmniej dziesięciu godzin.

Sugerowałoby to, że ponieważ nastolatki zwykle wstają później (ze względu na chronobiologię, a nie korzystanie z komputera), szkoły powinny rozpoczynać zajęcia później, aby nauka była bardziej efektywna.

Gry komputerowe a sen nastolatków

Gry komputerowe są ekscytujące i konkurencyjne z dużą ilością kolorów i akcji. Zachęcają nastolatka do kontynuowania gry, dopóki nie pokona przeciwnika lub nie przejdzie poziomów. Krótko mówiąc, ten rodzaj technologii przyspiesza adrenalinę, kortyzol i dopaminę. Razem zapewniają zastrzyk mocy, energii i przyjemności.

Adrenalina przyspiesza refleks i umożliwia szybkie reakcje. Kortyzol zapewnia sen i aktywność. A dopamina wpływa na sposób, w jaki szukasz przyjemności i nagród.

Gry komputerowe rozgrywane są przy sztucznym oświetleniu. Zmniejsza to ilość melatoniny, która jest niezbędna do wywołania snu. Dlatego właśnie nastolatki nie odczuwają potrzeby kładzenia się spać, kiedy powinny.

Oprócz tego jest jeszcze jedna istotna kwestia. Nastolatki, niezależnie od płci, nie znają własnych granic. Dlatego często zdarza się, że nie zdają sobie sprawy, kiedy powinny przestać grać lub surfować po Internecie, aby odpocząć.

Rodzice powinni ustalić granice i wytyczne dla swoich dzieci. Ponadto powinni poinformować swoje dzieci, w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z konsol do gier i komputerów.

Estrogen i jego wpływ na sen nastolatków

Podobnie jak testosteron u chłopców, estrogen u dziewcząt na różne sposoby wstrząsa ich emocjami, funkcjami poznawczymi i ciałem, w tym snem. Receptory estrogenowe są aktywowane w komórkach mózgowych, działając na jądro nadskrzyżowaniowe. Receptory te organizują rytmy hormonów, nastroju, snu i temperatury.

Estrogen wpływa nie tylko na komórki mózgowe, które kontrolują oddychanie. Aktywuje również rytm snu i hormony wzrostu u kobiet. Dziewczęta zaczynają zmieniać swoje wzorce snu w wieku od ośmiu do dziesięciu lat.

Regulacja snu i szyszynka

Jądro nadskrzyżowaniowe jest ośrodkiem, który reguluje rytm dobowy z melatoniną poprzez szyszynkę. Szyszynka to grupa neuronów (mały gruczoł) z podwzgórza przyśrodkowego.

Jądro nadskrzyżowaniowe tworzy twój wewnętrzny lub endogenny zegar. Otrzymuje informacje o świetle otoczenia przez oczy, a dokładniej przez siatkówkę. Siatkówka zawiera fotoreceptory, które rozróżniają kształty i kolory.

Zawiera również komórki zwojowe, które zawierają barwnik zwany melanopsyną. A te przenoszą informacje do jądra nadskrzyżowaniowego przez przewód siatkówkowo-podwzgórzowy.

Jądro nadskrzyżowane przyjmuje tę informację o zewnętrznym cyklu światło-ciemność. Następnie interpretuje to i wysyła do górnego zwoju szyjnego. Stamtąd sygnał jest przekierowywany do szyszynki, która w odpowiedzi wydziela hormon melatoninę. Wydzielanie melatoniny jest niskie w ciągu dnia i wzrasta w nocy.

Melatonina i serotonina

Serotonina jest hormonem prekursorowym melatoniny. Serotonina to neurohormon zapewniający dobre samopoczucie i relaks. Tak więc, jeśli pod koniec wieczoru jesteś zrelaksowany i szczęśliwy, melatonina będzie lepiej odbierana.

Nastolatek przed ekranem

Z drugiej strony, jeśli jesteś w stresującej sytuacji, kortyzol utrudni Ci zasypianie. Dzieje się tak, ponieważ kortyzol ma działanie przeciwne do serotoniny i spowolni produkcję melatoniny. Dlatego też, gdy nastolatki ekscytują się grami wideo, kortyzol powstrzymuje ich przed zaśnięciem.

Fale mózgowe i sen między dzieciństwem a okresem dojrzewania

Badania pokazują, że w wieku dziewięciu lat fale mózgowe dziewcząt i chłopców są identyczne podczas snu. Jednak w wieku 12 lat dziewczęta zmieniły fale mózgowe snu o 37% w porównaniu do chłopców (Brizendine, 2006).

Naukowcy doszli do wniosku, że mózgi dziewcząt ewoluują szybciej niż mózgi chłopców. Campbell zwraca uwagę, że dodatkowe synapsy w mózgach dziewcząt są zmniejszone wcześniej niż u chłopców. To sprawia, że ich obwody mózgowe dojrzewają szybciej.

Innym ważnym szczegółem jest to, co specjaliści od snu nazywają rytmami dobowymi. Związane są z działaniem kortyzolu na organizm.

  • Są skowronki o dziennym rytmie, które naturalnie każdego dnia wstają wcześnie. To ludzie, którym ciężko jest wysiedzieć do późna na imprezach.
  • Są sowy, które mogą spać do południa lub później. Ożywają w nocy i nie śpią przez wiele godzin.

Spanie do południa lub później nie zawsze jest spowodowane lenistwem

Biorąc to pod uwagę, widać, że nie zawsze lenistwo powoduje, że nastolatki śpią do południa lub dłużej. Istnieją tu kwestie biologiczne, których nie można uniknąć.

Jednak pomijając kwestię sów i skowronków, oczywiście niektórzy nastolatkowie są po prostu leniwi i nieodpowiedzialni. W związku z tym nie wszystko można przypisać interferencjom hormonalnym, rytmom sów lub stosowaniu technologii późno w nocy.

Dlatego bardzo ważne jest, aby rozważyć każdą sytuację indywidualnie. W zależności od przyczyny rodzice mogą zdecydować, czy ustawić ograniczenia dotyczące korzystania przez dziecko z technologii.

Spanie do południa nie jest przestępstwem dla nastolatków, tym bardziej, jeśli zdarza się to tylko sporadycznie. Jeśli jednak zdarza się to w sposób ciągły, musisz znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki, aby ją rozwiązać.

Scroll to Top