Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy spożywasz posiłek – smakujesz mózgiem, czy językiem? Prawdopodobnie słyszałeś wyrażenie „Ta osoba ma bardzo wymagające podniebienie”. Stwierdzenie to nie jest całkowicie poprawne, ponieważ w rzeczywistości smakujesz mózgiem, a nie ustami.
Nasze rozumienie zmysłu smaku jest nadal bardzo ograniczone. Jednak dane z różnych badań empirycznych potwierdzają następujące tezy.
Jedzenie to podstawowe zadanie, które jest niezbędne do przetrwania. Jednak wiele zaburzeń jest związanych z naszym wyborem nieodpowiedniej żywności.
Smak ma duży wpływ na to, ile i co zdecydujesz się zjeść. Dlatego zrozumienie, jak to działa, może pomóc w uniknięciu pewnych zaburzeń. Takie choroby mogą być spowodowane zbyt małą ilością pożywienia, zbyt dużą ilością jedzenia lub niską jakością potraw, które wybierasz.
Smakujesz mózgiem
Bez wątpienia pierwszy kontakt ze smakiem dowolnego jedzenia następuje w ustach. Kiedy próbujesz potrawy, jej smak początkowo wpływa na kubki smakowe zlokalizowane na języku, podniebieniu i gardle.
Jednak zaraz potem wiadomości są wysyłane z tych miejsc do ośrodków odbioru informacji w Twoim mózgu. Te obszary następnie interpretują odebrane sygnały.
Zrozumienie smaku
Po pierwsze, ta informacja sensoryczna dociera do pośrodkowego obszaru płata ciemieniowego. W tym miejscu odbierana jest większość projekcji z sensorycznych systemów wejściowych.
Jednak dodatkowo te wiadomości aktywują wyspową korę mózgu, która jest odpowiedzialna za identyfikację smaku, który czujesz.
Zostało to odkryte w badaniu, w którym grupę ludzi przeanalizowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, gdy próbowali oni różnych smaków i potraw. Badanie wykazało, że wyspa mózgowa dekoduje sygnały docierające z kubków smakowych i reaguje w inny sposób na każdy nowy smak.
Dlatego to wzorzec aktywacji, a nie aktywowany obszar mózgu, pozwala Ci wiedzieć, jakiego smaku próbujesz.
Akceptacja lub odrzucenie
Ale to zjawisko sięga znacznie dalej. Informacje wysyłane przez zmysły podczas smakowania jedzenia docierają również do ciała migdałowatego. Ten region znajduje się w płacie skroniowym i jest odpowiedzialny za określenie, czy smak jest przyjemny czy nie. Dlatego albo go akceptujesz, albo odrzucasz.
To fascynujący fakt, że ten sam smak może wywołać dwie zupełnie przeciwne reakcje u dwóch różnych osób. Na przykład wiele osób absolutnie kocha czekoladę, podczas gdy inni mogą jej nienawidzić. Uważa się, że za dokonanie tej oceny odpowiedzialne jest ciało migdałowate.
Jednak Twoje poczucie smaku i preferencje smakowe ewoluują albo przez trening, albo po prostu przez upływ czasu. Na przykład jako dziecko mogłaś pomyśleć, ze kawa smakuje okropnie, ale kiedy dorastałaś, zaczęłaś to doceniać. W ten sposób Twoja opinia zmieniła się dość dramatycznie.
Pamięć
Istnieje obszar mózgu, który pomaga Ci zapamiętać, czy wcześniej spotkałaś się z określonym smakiem. Jest to układ limbiczny, w którym znajduje się pamięć sensoryczna Twojego zmysłu smaku. Dzięki temu systemowi dowiesz się, czy próbowałaś już wcześniej określonego dania i jakie były Twoje wrażenia, jeśli już go jadłaś.
W ten sposób „edukujesz swoje podniebienie”, aby zapamiętało subtelności i rozróżniało smaki. Na przykład, gdy bierzesz udział w konkursie degustacji wina lub oliwy z oliwek. Próbując zapoznać się z różnymi smakami, jesteś również w stanie je zapamiętać i zidentyfikować.
Implikacje wiedzy na temat tego, że smakujesz mózgiem
Jest jeszcze wiele do nauczenia się, jeśli chodzi o to, jak funkcjonuje Twój gust. Jednak opisane tutaj ustalenia pozwoliły nieco lepiej zrozumieć, jak to działa.
Wiemy więc, że Twój mózg jest w stanie rozróżniać różne smaki i określać, jak na nie reagujesz. Wiemy także, że możesz wyszkolić swój mózg, aby zapamiętywał i rozróżniał subtelności różnych smaków. Z tego powodu zaleca się, aby podczas jedzenia lub picia poświęcać temu pełną uwagę.
Jednak nie zostało jeszcze odkryte, dlaczego niektóre potrawy mogą być smaczne dla jednej osoby, a dla drugiej okropne. Gdy tylko osiągniemy ten kamień milowy, będziemy w stanie poczynić ogromne postępy w rozwoju zdrowego odżywiania.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- D’Angelo, S. (2019). The sweet spot. Human Ecology, 47(1), 13-13.
- Ohla, K., Busch, N. A., & Lundström, J. N. (2012). Time for taste—a review of the early cerebral processing of gustatory perception. Chemosensory perception, 5(1), 87-99.