Lista lęków atawistycznych nie jest zbyt długa, ale lista ich pochodnych – owszem. Wiele naszych codziennych lęków pochodzi od tych pierwotnych, które odziedziczyliśmy i które pomagają nam chronić się przed poważnymi zagrożeniami. Zobacz, czym są lęki atawistyczne.
Lęki atawistyczne to lęki podzielane przez niemal wszystkich ludzi, które były także odczuwane przez naszych przodków. Wiedzieliśmy o nich prawie od naszego istnienia, bo są z nim ściśle związane.
W rzeczywistości utrzymywano i przekazywano je z pokolenia na pokolenie i niezależnie od tego, co robimy, bardzo prawdopodobne, że pozostaną z ludzkością jeszcze na bardzo długo.
Słowo „atawizm” odnosi się do przodków lub archaicznej przeszłości. Zatem gdy mówimy o lękach atawistycznych, mówimy o odczuciach sięgających bardzo odległej przeszłości. Nie trzeba dodawać, jak interesujące jest badanie tych pierwotnych lęków, jak na przykład opisanie środków, za pomocą których sobie z nimi radzimy.
Zasadniczo strach jest adaptacyjną reakcją na ryzyko lub niebezpieczeństwo. To wewnętrzny alert, który ostrzega nas i zachęca do przyjęcia ostrożnego stanowiska. Dlatego odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu życia i spokoju. Lęki atawistyczne to zbiorowy zestaw reakcji na najpoważniejsze zagrożenia.
Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym.
Lęki atawistyczne: 5 największych z nich:
Istnieje kilka uniwersalnych lęków. Jednak pięć z nich z pewnością towarzyszyło ludzkości w różnych okresach i kulturach, nie zmieniały się w czasie ani przestrzeni. Oto pięć największych lęków atawistycznych.
Strach przed pogrzebaniem żywcem lub całkowitą utratą autonomii
To jeden z największych atawistycznych lęków, który w zasadzie określa się jako strach przed byciem pogrzebanym żywcem. Jednak w konsekwencji wiąże się on z jakąkolwiek formą uwięzienia, paraliżu lub ograniczenia, która uniemożliwia działanie, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.
Przerażające jest mieć świadomość radykalnej bezradności w obliczu groźby śmierci.
Strach przed atakiem, gdy jesteśmy sami
Bez względu na to, jak niezależni czy introwertyczni jesteśmy, w głębi duszy nosimy cząstkę, która jest czysto społeczna i która czuje się znacznie bardziej komfortowo, gdy wie, że inne podobne nam zwierzęta znajdują się blisko.
Człowiek jest słabym ssakiem, któremu w dużej mierze udało się przeżyć dzięki grupie. Otrzymał bardzo dużo od innych w przeszłości i także dziś buduje swoją rzeczywistość na grupach. Przebywając samotnie, na przykład w lesie, na pierwszy plan wysuwa się atawistyczny strach przed atakiem.
Strach przed brzydkimi zapachami
To jeden tych z atawistycznych lęków, który wyraża się przede wszystkim jako odrzucenie. Nieprzyjemny zapach w normalnych warunkach wywołuje odrazę, ponieważ odnosi się do tego, co się rozkłada, a zatem jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
W przypadku wyczucia nieznanego zapachu może pojawić się silne poczucie strachu, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem i niebezpieczeństwem.
Strach przed okaleczeniem lub utratą funkcji ciała
Choć nieczęsto zdajemy sobie z tego sprawę, to jeden z najczęściej manifestujących się atawistycznych lęków. Okaleczenie wiąże się nie tylko z fizyczną utratą jakiejś części ciała, ale także z utratą jego funkcji. Dlatego też strach przed chorobą jest tak silny. To próba zachowania naszego ciała takim, jakie znamy i rozumiemy.
Strach przed napaścią na tle seksualnym
Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety boją się przemocy seksualnej, ponieważ wiedzą, że takie pragnienie może wystąpić u niektórych mężczyzn.
Ci ze swojej strony obawiają się, że kobiety, które kochają, zostaną napastowane seksualnie i, choć w mniejszym stopniu, oni również będą ofiarami takiego upokorzenia. Jest to jeden z najbardziej oczywistych atawistycznych lęków.
Lęki atawistyczne: antidotum
W znacznej części układ budynków, miast oraz systemy społeczne i kulturowe zostały zaprojektowana tak, aby odeprzeć te atawistyczne lęki. Religia i nauka to także odpowiedzi na te powszechne obawy.
Innym sposobem uniknięcia tych lęków jest niemyślenie o nich, tworzenie sytuacji, które odciągają nas od nich lub rozpraszają nas do tego stopnia, że te obawy nas nie dotykają. Dzisiejsze społeczeństwo stawia na tę ścieżkę. Dlatego właśnie świat rozrywki jest tak rozbudowany.
Jednak bez względu na to, na jak daleki plan odsuniemy je w swoim umyśle, te lęki są i będą. Przypominają nam, że jesteśmy ciekawskimi i zaradnymi ssakami, ale delikatnymi i śmiertelnymi. To jeden z największych paradoksów ludzkości.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Padilla, I. (2013). El legado de los monstruos. Tratado sobre el miedo y lo terrible. Taurus.