Nie traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

Czy chcesz być traktowany jak traktujesz innych?

Jeśli chodzi o interakcję z innymi pamiętaj, że mają oni własne pragnienia, priorytety i potrzeby. Dlatego traktowanie ich tak, jak sam chciałbyś być traktowany nie zawsze jest najlepszym zachowaniem.

Traktowanie drugiego tak, jak sam chciałbyś być traktowany jest moralną zasadą podzielaną przez wiele narodów i szkół myślenia. Filozofowie, przywódcy religijni i ważne osobistości promują tę zasadę, która ma kierować relacjami międzyludzkimi.

Jednak chociaż wszyscy znamy tę złotą zasadę i pamiętamy o niej, jej stosowanie nie zawsze jest korzystne dla interakcji społecznych.

Każdemu z nas w pewnym momencie zdarza się, że nasze najlepsze intencje są błędnie interpretowane przez drugą osobę lub nawet mogą zaszkodzić jej interesom. Wydaje się niesprawiedliwe, że szczera troska o dobro drugiej osoby może skutkować atakiem. Być może jednak dzieje się tak, że podchodzimy do tej pomocy z niewłaściwej perspektywy: naszej.

Traktowanie innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany jest pozytywne?

Traktowanie drugiego tak, jak sam chciałbyś być traktowany, może być bez wątpienia dobrym założeniem. Świadczy to oczywiście o dobrych intencjach osoby, która to robi. Ponadto, postępując zgodnie z tym założeniem będziemy bardziej świadomi tego, jak zachowujemy się w stosunku do innych.

Dlatego prawdopodobnie będziemy szczerzy, wyrozumiali, wspierający i uprzejmi. Ta reguła moralna może zmotywować nas do wyświadczenia przysługi przyjacielowi lub znajomemu, gdy nie mamy na to ochoty lub może skłonić nas do zastanowienia się nad krytyką.

Przyjaciele

Nie wszyscy chcemy lub oczekujemy tego samego

Kiedy jednak zapomnimy o ogólnikach i przejdziemy na bardziej praktyczny i konkretny plan nie zawsze działa to tak dobrze. Wyobraź sobie, na przykład, że są urodziny Twojego dobrego przyjaciela i kupiłeś mu w prezencie zegarek, na który wydałeś sporą ilość pieniędzy.

Wręczają prezent i widząc jego rozczarowaną twarz możesz czuć się zdezorientowany, a nawet zły. Być może nie pomyślałeś o tym, że ta osoba oczekiwała bardziej intymnego i osobistego prezentu. Ręcznie wykonanego i o emocjonalnym znaczeniu. A może spodziewała się nawet wspólnego doświadczenia raczej niż materialnego przedmiotu.

To samo może przytrafić się nam w każdej dziedzinie życia. Jeśli jesteś rodzicem może się zdarzyć, że gdy widzisz Twoje dziecko w skomplikowanej lub stresującej sytuacji, aby mu pomóc chciałeś umieścić ją w kontekście, aby zdało sobie ono sprawę, że w rzeczywistości to, co go niepokoiło nie będzie miało tak katastrofalnych konsekwencji.

Chociaż Ty z Twoją osobowością dobrze reagujesz na tego typu wsparcie Twoje dziecko może czuć, że tak naprawdę chcesz zapomnieć o problemie. I tym samym przestać zawracać sobie nim głowę.

Podobnie, po kłótni z partnerem, w której przyznałeś się do winy możesz zdecydować się do niego zadzwonić lub udać się z wizytą, aby porozmawiać. Jednak druga osoba może czuć się zdenerwowana, zirytowana i odmówić takiej rozmowy.

Co się dzieje? Być może, podczas gdy dla Ciebie Twoje zachowanie jest przejawem dobrej wiary, dla drugiej strony było jeszcze za wcześnie. Potrzebuje trochę czasu, by poradzić sobie ze złością.

Kłótnia w związku

Weź pod uwagę potrzeby innych

Krótko mówiąc, możemy powiedzieć, że traktowanie drugiego tak, jak sam chciałbyś być traktowany jest dobrą przesłanką. Jednak ważne jest, aby zrobić pamiętać, że Ty też chciałbyś, aby Twoja osobowość i specyficzne potrzeby zostały wzięte pod uwagę. I to jest dokładnie to, co masz do zaoferowania drugiej osobie.

Zaproponuj jej uwzględnienie jej upodobań, preferencji, potrzeb i pragnień. Postaw się na jej miejscu, aby spróbować zrozumieć jej punkt widzenia. Nie myśl tyle o tym, co byś chciał. Ale o tym, czego druga osoba oczekuje i potrzebuje, ponieważ nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Chociaż lubisz, aby ludzie byli z Tobą całkowicie bezpośredni i szczerzy być może człowiek stojący przed Tobą woli i potrzebuje taktu, zrozumienia i delikatności. Może wolisz być sam po kłótni, ale jeśli wiesz, że druga osoba potrzebuje towarzystwa, obecności i dialogu daj jej to.

Relacje międzyludzkie są złożone i nie jest łatwo pogodzić nasze życzenia i myśli z tymi, którzy są wokół nas. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak pomóc drugiej osobie postaw się na jej miejscu. Traktuj drugiego tak, jak Ty chciałbyś być traktowany.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Moya-Albiol, L., Herrero, N., & Bernal, M. C. (2010). Bases neuronales de la empatía. Rev Neurol50(2), 89-100.
  • Singer, T., & Klimecki, O. M. (2014). Empathy and compassion. Current Biology24(18), R875-R878.
Scroll to Top