Jak zaakceptować swoje wady?

Rzeczy, których nie lubisz w sobie, to, co uznajesz za swoje wady, mogą w rzeczywistości wynikać z niepewności i niezdolności do zaakceptowania siebie takim, jakim jesteś.

Wady

Jak możesz zaakceptować swoje wady? Jeśli zapytasz ludzi, czego w sobie nie lubią, wielu nie wie, jak odpowiedzieć. “Bardzo dużo!” mówią.

Inni, aroganccy i zbyt pewni siebie, powiedzą, że nie mają słabych stron i że akceptują siebie takimi, jakimi są. Ci ludzie prawdopodobnie kłamią. W końcu prawie każdy ma w sobie coś, czego nie lubi i stara się ukryć jakieś wady.

Ludzie ukrywają między innymi nieśmiałość, niepewność i strach przed nielubieniem przez innych. Interesujące jest jednak to, że ludzie czasami określają swoje cechy osobiste jako wady, podczas gdy nie ma w nich nic nienormalnego.

Na przykład wydatny nos nie jest wadą; to normalna cecha fizyczna. Kilka dodatkowych kilogramów, piegi na twarzy, bycie niskim lub łysienie typu męskiego nie powinny być uważane za wady.

Za tym negatywnym postrzeganiem siebie samego kryje się niepewność i poczucie braku akceptacji. Prawdziwe wady są rzadko widoczne na pierwszy rzut oka. Nieodpowiedzialność, lenistwo, egoizm i duma to cechy, które wymagają wyszkolonej wrażliwości, aby się zmienić i poprawić. Zacznijmy od ich omówienia.

Rzeczy, których nie lubisz w sobie, to, co uznajesz za swoje wady, mogą w rzeczywistości wynikać z niepewności i niezdolności do zaakceptowania siebie takim, jakim jesteś.

Sposoby pozwalające zaakceptować swoje wady

Każdy z nas ma swoje wady i zalety. Piękną rzeczą w byciu człowiekiem jest połączenie tych wszystkich przeciwstawnych elementów, które sprawiają, że jesteś niedoskonały i niepowtarzalny. Może jedną z Twoich wad jest zły humor?

Jednak z biegiem czasu możesz nauczyć się być świadomym swojego silnego charakteru i braku cierpliwości oraz potrafić kontrolować te aspekty. A może masz tendencję do mówienia za dużo i ledwo pozwalasz komukolwiek wtrącić do rozmowy choćby słowo?

Zasłanianie twarzy

I znowu, fakt, że to rozpoznajesz i bierzesz za to odpowiedzialność, sprawia, że możesz sobie z tym poradzić. To część tego, co Cię definiuje i prawdopodobnie czasami powoduje też problemy. Nie oznacza to jednak, że jesteś złą osobą.

Pierwszy krok do zaakceptowania swoich wad jest bardzo prosty. Musisz wiedzieć, czy to, czego w sobie nie lubisz, jest w rzeczywistości wadą, czy też nie.

Patologizacja normalnych cech i przywar

Nadmierne patologizowanie rzeczy w nas samych, które są po prostu częścią naszej osobowości lub wyglądu fizycznego, jest bardzo ludzkie. Rzeczy, które są naprawdę zwyczajne, takie jak trochę nieśmiałości, niepewność, nerwowość lub niecierpliwość, nie są wadami same w sobie. To po prostu cechy, które składają się na to, kim jesteś.

To samo dotyczy Twoich cech fizycznych. Problemy z wagą, wzrostem i skórą nie są wadami. Niepełnosprawność fizyczna też nie jest wadą.

Co zatem jest prawdziwą wadą? Wada byłaby negatywnym nastawieniem, które może być szkodliwe dla Ciebie i innych. Przykładami mogą być zazdrość, chciwość, arogancja, pesymizm, nietolerancja i narcyzm.

Jak widać, wymiary te obejmują zachowania i postawy, które rzadko równoważą się cnotami. Mają tendencję do destabilizacji każdej sytuacji, rozmowy, związku lub okoliczności.

Akceptacja samego siebie jest sekretem udanego życia

Jeśli chcesz zaakceptować swoje wady (które tak naprawdę nie są wadami, ale konsekwencją Twojej własnej niepewności), pracuj nad samoakceptacją. Jeśli uważasz, że nadwaga, nieśmiałość lub lekkie jąkanie to wady, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest też praca nad swoim rozwojem osobistym.

W końcu samoakceptacja jest silniejsza niż poczucie własnej wartości. Czemu? Ta ostatnia właściwość nie zależy wyłącznie od pozytywnego obrazu siebie. To, co mówią Ci inni ludzie i co myślisz o sobie, zasila ten psychologiczny mięsień. Z drugiej strony samoakceptacja nie wymaga żadnych zewnętrznych wzmocnień.

Samotny mężczyzna

Ponadto Albert Ellis, twórca terapii racjonalnego-emotywnej, uznał samoakceptację za kamień węgielny swojego podejścia. Powiedział kiedyś: „Ale ty zawsze – tak, zawsze – akceptujesz i szanujesz siebie, swoją osobowość, swoją istotę, niezależnie od tego, czy dobrze sobie radzisz i czy inni ludzie akceptują Ciebie i Twoje zachowania”.

Jeśli nauczysz się wzmacniać ten obszar, będziesz myśleć inaczej o wszystkich rzeczach, które obecnie uważasz za swoje wady.

Jak mogę zaakceptować swoje wady?

Agresywna komunikacja, niecierpliwość, zazdrość, brak zrozumienia innych punktów widzenia… Jeśli chcesz zaakceptować swoje najtrudniejsze wady, czyli te, które powodują problemy w Twoich relacjach z innymi ludźmi, najważniejsza jest umiejętność ich identyfikacji.

Wiele osób nie ma odpowiednio pokornego charakteru, by dostrzec i wziąć odpowiedzialność za te oczywiście negatywne cechy. Jednak kiedy już je zidentyfikujesz, następnym krokiem nie będzie po prostu ich „zaakceptowanie”. Nie chcesz, aby te prawdziwe wady miały przestrzeń i trwałość. Zamiast tego chcesz je przekształcić w coś dla siebie korzystnego.

Akt transformacji często wymaga wiedzy o tym, co dzieje się za każdym z nich. Na przykład zazdrość i zawiść skrywają niskie poczucie własnej wartości. Agresywna komunikacja jest przejawem złego zarządzania emocjami i braku umiejętności społecznych. W rezultacie najlepszym sposobem zmiany tych wad jest zwykle terapia.

Scroll to Top