Jak serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości?

Kobieta wpatrzona w komórkę - serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości

Czy potrzebujemy aprobaty osób, z którymi często się nie widujemy, aby nasze życie było ekscytujące? Prawda jest taka, że serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości na wiele sposobów.

W dzisiejszych czasach każdego dnia dzielimy się w Internecie chwilami z naszego życia. Udostępniamy nasze zdjęcia, filmiki i myśli, mając nadzieję, że w zamian otrzymamy lajki. Ale właściwie jaki przyświeca nam cel? Tak, serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości i nie zależy ono jedynie od liczby interakcji pod danym postem.

Możemy nie zdawać sobie z tego w pełni sprawy, ale istnieje więcej czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć problemów z poczuciem własnej wartości związanych z działaniem nowych technologii.

Jak serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości?

Wiele osób śledzi w serwisach społecznościowych influencerów, marki lub magazyny. Ich posty przypominają bardziej reklamy niż codzienne posty zamieszczane przez normalnych ludzi. Co więcej, takie posty mają zazwyczaj na celu reklamować określony produkt.

“Marketing społeczny eliminuje pośrednika, zapewniając markom wyjątkową możliwość nawiązania bezpośredniej relacji ze swoimi klientami.”

-Bryan Wiener-

Kobieta pisząca na komórce - serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości

Dlatego też na ekranach naszych telefonów stale widzimy nierealistyczne obrazy tego, kim powinniśmy być lub jak powinniśmy żyć. Takie obrazy pokazują nam nierzeczywiste piękno i stereotypy lifestyle’owe. To może wywoływać duży dyskomfort, a nawet wywierać wpływ na nasze poczucie własnej wartości.

Widzimy, że nasza rzeczywistość nie odpowiada temu jacy “powinniśmy” być i jak “powinniśmy” wyglądać. W związku z tym pojawiają się konflikty wewnętrzne. Widząc takie posty stawiamy sobie nierealistyczne i trudne do osiągnięcia cele i marzenia. W konsekwencji, jeśli nie dostaniemy tego, czego chcemy, odbija się to na naszym poczuciu własnej wartości.

Życie osób, które obserwujemy w mediach społecznościowych, jest trudne do osiągnięcia przez normalne osoby. Na przykład możemy nie mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby podróżować tak często jako oni, jeść w tych samych miejscach lub mieszkać w takich samych domach.

Jednak wcale nie oznacza to, że nasze życie jest gorsze od ich. Jest po prostu inne.

Serwisy społecznościowe i sposób postrzegania siebie

Portale społecznościowe nie tylko wpływają na cele, jakie sobie stawiamy. Nie jest to nawet aspekt naszego życia, który zaburzają najbardziej. Serwisy społecznościowe wpływają na poczucie własnej wartości w ogromnym stopniu.

Na przykład obraz kobiety obecny w mediach społecznościowych ma tendencję do promowania ekstremalnego wychudzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, obraz samego siebie, który każdy chce osiągnąć, jest bardzo zbliżony do tego, co pokazują influencerzy i marki w mediach społecznościowych. Takie posty wywierają jeszcze większy wpływ na nasze poczucie własnej wartości, jeśli spędzamy dużo czasów w mediach społecznościowych.

Mimo tego taka sytuacja nie dotyka jedynie kobiet. Poza tym co już wspomnieliśmy, badanie przeprowadzane w 2007 r. przez Aparicio Martíneza i jego zespół ujawniło, że mężczyźni również chcieli wyglądać jak umięśnieni influencerzy w mediach społecznościowych.

Jednak obie płci odróżnia to, że mężczyźni mniej przejmują się spełnianiem standardów piękna.

Mężczyzna używający komórki

Oczywiście musimy pamiętać, że nie dotyka to każdego. Warto podkreślić, że posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości to bariera ochronna, która broni nas przed wszystkimi z wyżej wymienionych zagrożeń i pomoże nam zachować dobre samopoczucie psychologiczne.

Scroll to Top