Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka strategii, które pomogą Ci wykorzenić niektóre szkodliwe zachowania oraz poprawić komunikację w związku.
Komunikacja z innymi osobami to kluczowa kwestia, które pozwoli nam rozwiązać konflikty lub wyrazić swoje opinie. Jednak, jak wielu z nas zdaje sobie sprawę, nie zawsze przeprowadzamy ją w skuteczny sposób. Komunikacja odgrywa niezwykle znaczącą rolę w związkach.
Twój związek może zacząć cierpieć jeśli nie będzie panowała w nim dobra komunikacja. Brak zaufania, kłamstwa i nierozwiązana złość mogą prowadzić do powstania większych problemów. Musisz poprawić komunikację w związku. ponieważ zostawienie takich problemów aby z czasem rozwiązały się same wywoła jedynie poczucie winy i niezaleczone rany.
1. “Porozmawiajmy o tym później”
Powinnaś unikać rozmawiania lub dyskutowania o danej kwestii, gdy Twoje emocje są rozbuchane. Kiedy jesteś zła lub czujesz się podirytowana, to, co mówisz, może zranić osobę, którą kochasz najbardziej na świecie.
Praktyczne ćwiczenie polega na wzięciu notesu lub dziennika i spisaniu tego, co czujesz. To pomoże Ci spojrzeć na swoje uczucia z perspektywy. Dzięki temu lepiej zapanujesz nad swoimi emocjami i będziesz wiedziała, co chcesz przekazać swojemu partnerowi gdy w końcu porozmawiacie ze sobą.
Jednak musisz pamiętać również o słowie “później” obecnym w stwierdzeniu “Porozmawiajmy o tym później”. Nie warto uważać tej rady jako wymówki, która pozwoli Ci nigdy nie mówić swojemu partnerowi tego, o czym myślisz.
2. Przeszłość nie stanowi broni
Często kusi nas, aby wykorzystać przeciwko partnerowi niektóre sytuacje z przeszłości. Jednak nigdy nie powinniśmy tego robić. Zamiast zamieniać przeszłość w broń, zadbaj o to, abyście porozmawiali o każdej z sytuacji z przeszłości, która Cię zraniła, aby zamknąć za sobą ten rozdział.
Aby poprawić komunikację w związku możesz wykonać następujące ćwiczenie, aby zorientować się jak rozmawiasz ze swoim partnerem. Po kłótni spisz wszystko, co do niego powiedziałaś. Na przykład: “Jesteś taki samolubny”, “Zrobiłeś mi to w przeszłości” lub “Czy pamiętasz kiedy…?”.
Dzięki temu wykryjesz wszystkie sytuacje z przeszłości, które nieświadomie przekształcasz w broń.
3. Słuchaj, aby zrozumieć
Kolejny prosty sposób na poprawę komunikacji w związku to otwarcie uszu. Jak często byłaś świadkiem kłótni, w trakcie której dwie osoby mówiły jednocześnie, nie słuchając tego, co mówi rozmówca?
Jeśli nie będziesz słuchała drugiej osoby, nie będziesz w stanie zrozumieć jej punktu widzenia. Nie oznacza to, że od razu przyznasz jej rację. Jednak jedynie dzięki słuchaniu będziesz w stanie negocjować i osiągnąć porozumienie. W przeciwnym razie nie znajdziecie konsensusu, a problem jedynie się pogorszy.
4. “Nie będę owijać w bawełnę”
Powinnaś zapisać gdzieś tą frazę, aby nigdy o niej nie zapomnieć. Mówiąc często nie wyjaśniamy jasno tego, o co nam chodzi. Używamy ironii i sarkazmu albo karcimy naszego partnera mówiąc “Powinieneś już wiedzieć co jest ze mną nie tak”. Jednak musisz pamiętać, że Twój partner nie umie czytać Ci w myślach.
Bezpośrednia rozmowa z partnerem pomoże Ci uniknąć konfliktów i je rozwiązywać. Jeśli coś Ci się nie podoba, poszukaj najlepszego sposobu, aby to wyrazić.
Postara się przeanalizować co czujesz, gdy się nie odzywasz lub nie jesteś bezpośrednia w relacjach ze swoim partnerem. Być może odczuwasz wstyd. A może uważasz, że Twój partner powinien wiedzieć co czujesz. Analizując swoje zachowanie i emocje będziesz w stanie poprawić komunikację w związku.
5. Jesteśmy zespołem
Nasz ostatnie podpowiedź jest prosta: myślcie jak zespół. Gdy pojawia się konflikt, czasami obwiniamy za to drugą osobę. Jednak powinniśmy tego unikać, aby przestać postrzegać naszego partnera jako rywala, a raczej jako członka zespołu. Dzięki temu będziemy w stanie stawić czoła problemom w o wiele zdrowszy sposób.
W jaki sposób komunikujesz się ze swoim partnerem? Czy oczekujesz od niego, by wiedział jak się czujesz, a może mówisz wprost co leży Ci na sercu? Często popełniamy wiele błędów komunikacyjnych w relacji z naszym partnerem, głównie ze względu na naszą ignorancję lub ponieważ kopiujemy wzorce naszych rodziców.
Mimo tego wskazówki przestawione w tym artykule mogą okazać się kluczowe w poprawie komunikacji w związku.
“Sami możemy zrobić tak niewiele; razem możemy zrobić tak wiele.”
-Helen Keller-