Idealna rodzina istnieje. To taka, która chroni, troszczy się, rozumie i akceptuje swoich bliskich takimi, jakimi są. Dorastanie w takim otoczeniu wzmacnia naszą tożsamość. Miłość w rodzinie sprawia, że czujemy się bezpieczni i zdolni do tworzenia życia, jakiego pragniemy.
Miłość w rodzinie jest siłą, która wspiera wszystko. Dorastanie, wychowanie i bycie częścią szczęśliwej rodziny, bogatej w uczucia, wartości i bezpieczeństwo niewątpliwie stanowi wyjątkowy impuls dla zdrowia psychicznego każdego człowieka. Część tego, kim teraz jesteśmy w wielu przypadkach wynika z pierwszych doświadczeń i więzi, które powstały z naszymi rodzicami.
Salvador Minuchin, argentyński psychiatra i twórca strukturalnej terapii rodzin mawiał, że w każdej kulturze to rodzina nadaje jej członkom własną tożsamość. Robi to na dwa przeciwstawne sposoby: daje nam poczucie przynależności i jednocześnie pragnienie oddzielenia się od niej. Chociaż wydaje się to sprzeczne ma swoje wyjaśnienie.
Wszyscy jesteśmy częścią rodzinnego dziedzictwa. Tego małego jądra społecznego, w którym są nasze korzenie. Bez względu na to, czy kochamy naszych bardziej lub mniej, celem każdego dziecka jest w pewnym momencie oddalenie się od rodziców.
Tworzenie własnego życia i budowanie własnej rzeczywistości z innymi ludźmi jest tym, czego się oczekuje, co jest konieczne, a co ostatecznie określa nasz rozwój ludzki.
Uczucie jest we wszystkich przypadkach wątkiem, który wspiera dobre relacje. Jednak nie wystarczy kochać, trzeba dobrze kochać, aby ta rodzina była zdrowa i funkcjonalna. Zagłębmy się w ten temat.
Miłość w rodzinie i elementy, które ją tworzą
15 maja każdego roku obchodzony jest Dzień Rodziny. Jak wyjaśnia Organizacja Narodów Zjednoczonych, w nadchodzących latach nadal będziemy musieli zmierzyć się z wieloma problemami. Przede wszystkim z kryzysem społeczno-gospodarczym, który może wkrótce się rozpocząć.
Dlatego musimy ulepszyć politykę ochrony rodziny, zająć się aspektem pojednania i odpowiedzieć na każdą potrzebę w coraz bardziej złożonym i zmieniającym się świecie.
Rola, jaką rodzina odgrywa w naszym społeczeństwie w opiece, edukacji i opiece nad dziećmi jest niezaprzeczalna. Rodzina jest przecież podstawą rozwoju człowieka, a także filarem sprzyjającym przemianom społecznym. Nie jest to tylko miejsce, do którego należy się udać po pomoc lub wsparcie finansowe.
Filar, którego nie możemy zaniedbać to niewątpliwie filar psychologiczny.
Różne typy rodzin i te same prawa
Miłość w rodzinie musi być zawsze obecna. Bez względu na to, jak jest ona ukształtowana. Są samotni ojcowie i matki, którzy również decydują się przeżyć przygodę bycia rodzicem. Pod jednym dachem mieszkają wielopokoleniowe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie wspólnie borykają się z trudnościami i cieszą się wspólnym wychowywaniem maluchów.
W naszym społeczeństwie istnieją również rodziny homoparentalne, które pokazują, że różnorodność jest również częścią naszej codziennej rzeczywistości. I jako taka zasługuje na nasz szacunek i normalność.
Tworzenie się tych jąder społecznych sprzyja przekazywaniu wartości, uczuć, dobremu rozwojowi fizycznemu, emocjonalnemu i psychologicznemu najmłodszych, a także zwróceniu uwagi na te elementy, które składają się na każdy zdrowy i funkcjonalny system rodzinny. Są to:
- Dobra komunikacja.
- Ustalenie jasnych granic, aby zachęcić do wczesnego uczenia się norm i praw.
- Stworzenie środowiska, w którym można wyrażać emocje i nauczyć się nimi zarządzać.
- Odpowiednie okazywanie uczuć, zwłaszcza unikanie przekazywania traumy z rodziców na dzieci.
- Edukacja w zakresie rozwiązywania konfliktów, asertywności, dobrych relacji społecznych.
Miłość w rodzinie, która pielęgnuje i nie ogranicza
Miłość w rodzinie musi być zdrowa i działać jako wsparcie, dzięki któremu każdy członek czuje się bezpiecznie, by dalej wzrastać, aby podejmować własne decyzje wiedząc, że zostaną one uszanowane.
Jak dobrze wiemy istnieje miłość, która zabrania i ogranicza dobry rozwój psychologiczny i emocjonalny każdego dziecka. Mówimy na przykład o nadopiekuńczości, które nie pozwala istnieć, dominuje i ogranicza.
Ważne jest, aby każde jądro rodzinne rozumiało, że poza aspektem ekonomicznym istnieje niewątpliwie aspekt emocjonalny. Nie ma znaczenia, do której szkoły chodzi dziecko, ile ma zabawek lub ubrań, jeśli nie uwzględniono następujących aspektów:
- Zrozumienie. Nic nie jest bardziej istotne niż zrozumienie punktu widzenia innych członków rodziny. Umiejętność postawienia się w sytuacji drugiej osoby jest niezbędna do budowania zdrowych i trwałych więzi emocjonalnych.
- Akceptacja. Ten drugi wymiar to kolejny podstawowy składnik odżywczy. Świadomość, że jesteśmy kochani bez względu na to, jacy jesteśmy i jakie decyzje podejmiemy jest czymś, czego każdy z nas potrzebuje.
- Ochrona i opieka. Jest coś, o czym wszyscy wiemy: miłość oznacza troskę. Poczucie ochrony i opieki ze strony ludzi, których kochamy jest niesamowite. A co za tym idzie, możliwość zaoferowania tego samego tym, którzy się o nas troszczą.
Podsumowując, nic nie jest tak ważne jak miłość w rodzinie, która jednocześnie chroni i potrafi puścić wolno. Świadomość naszych korzeni przy jednoczesnej wolności tworzenia życia, jakiego pragniemy jest psychiczną podstawą szczęścia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Arias W. Agresión y violencia en la adolescencia: la importancia de la familia. Av. psicol. [Internet]. 2013 [citado 16 de junio de 2022]; 21(1):23-34. Disponible en: https://revistas.unife.edu.pe/index.php/avancesenpsicologia/article/view/303
- Ledesma M, Diaz L, Diaz J, Tito J. Importancia de la familia: Un análisis de la realidad a partir de datos estadísticos. Horizonte de la Ciencia [Internet]. 2020 [citado 16 de junio de 2022]; 10(18). Disponible en https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=570968990013