Hipersomnia jest jednym z tych problemów, który przez wielu jest lekceważony lub niedoceniany. Jednak jej wpływ na efektywność może być bardzo negatywny. W tym artykule porozmawiamy o tym, co może ją spowodować i jakie interwencje są najbardziej skuteczne.
Szacuje się, że hipersomnia dotyka około 4-6% populacji. Jest to powszechny problem, który często nie jest do końca identyfikowany… nawet przez osoby na nią cierpiące. Zwykle jest mylona ze zmęczeniem lub znużeniem, a jej pochodzenie może być bardzo różnorodne. Z tego powodu, aby odnieść sukces w leczeniu najlepszym sposobem jest dokładna ocena.
Pomimo faktu, że wiele osób znormalizowało obecność tej nadmiernej senności w ich życiu konsekwencje mogą być poważne. Często pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią.
Ponadto nastrój często ulega zmianie i ma negatywny wpływ na codzienne czynności. W tym artykule postaramy się opowiedzieć więcej o tym stanie neurologicznym i jego możliwych przyczynach.
Na czym polega hipersomnia?
Hipersomnia znana jest również pod nazwą nadmiernej senności w ciągu dnia. Mówimy o stanie fizjologicznym, który powoduje senność w nieodpowiednich porach lub godzinach dnia. W ten sposób osoba doświadcza subiektywnego uczucia senności w ciągu dnia, co utrudnia jej normalne funkcjonowanie.
Aby uzyskać diagnozę hipersomnii konieczne jest, aby objaw ten występował codziennie, przez co najmniej trzy miesiące.
Nie zawsze łatwo jest ustalić, co się właściwie dzieje. Wiele osób może myśleć, że jest to tylko zmęczenie nie wiedząc dokładnie, dlaczego tak się czują. Ale aby ułatwić wykrycie hipersomnii musimy zastanowić się, w jakim stopniu czujemy się senni w sytuacjach takich jak:
- Oglądanie telewizji.
- Będąc pasażerem w samochodzie.
- Siedzenie w przestrzeni publicznej, takiej jak kino lub konferencja.
- Czytanie książki.
- Odpoczynek po jedzeniu.
Jeśli w większości tych przypadków odczuwamy nagłe uczucie snu z pewnością mamy do czynienia z tym syndromem. Jednak przyczyny są różne i mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Dlatego ważne będzie zbadanie źródła, aby zaradzić hipersomnii i złagodzić jej konsekwencje.
Skąd bierze się hipersomnia?
Niewystarczająca ilość lub jakość snu
Aby właściwie funkcjonować w ciągu dnia wszyscy musimy cieszyć się wystarczająco długimi i spokojnymi okresami odpoczynku w nocy. Kiedy chronicznie śpimy krócej niż jest to zalecane brak snu zaczyna zbierać swoje żniwo. Tak więc hipersomnia występuje u osób, które śpią nieprzerwanie pięć godzin lub mniej każdej nocy.
Może się to zdarzyć z powodu problemów z bezsennością w wyniku stylu życia, w którym osoba decyduje się ograniczyć godziny snu ze względów zawodowych lub społecznych. Utrudnia jej to wstawanie rano i może doprowadzić do nagłych napadów senności w ciągu dnia.
Ponadto, jeśli sen nocny zostanie przerwany nie będzie on wystarczająco regenerujący. Osoby z bezsennością podtrzymującą, zespołem niespokojnych nóg lub zaburzeniami oddychania mogą budzić się o różnych porach nocy. W konsekwencji dochodzi do obniżenia jakości snu i pojawienia się hipersomnii.
Pierwotne zaburzenia snu
Hipersomnia jest jednym z głównych objawów dla wielu zaburzeń. Na przykład narkolepsja zwykle zaczyna się od nadmiernej senności w ciągu dnia, do której później dochodzą inne objawy, takie jak katapleksja, paraliż senny i halucynacje hipnagogiczne.
Hipersomnia pojawia się również w przypadków chorób takich, jak hipersomnia idiopatyczna lub zespół Kleinego-Levina. Powodują znaczny wzrost całkowitej liczby godzin snu, a także mniej lub bardziej silne potrzeby snu w ciągu dnia.
Inne przyczyny
Wśród wielu przyczyn nadmiernej senności w ciągu dnia możemy znaleźć również encefalopatie, urazy lub demencję. Może to być nawet objaw epizodów depresyjnych lub być spowodowane spożywaniem niektórych leków.
Krótko mówiąc, jest to powszechny objaw wielu chorób organicznych, neurologicznych i psychicznych. Jej obecność utrudnia osobom cierpiącym na nią prowadzenie funkcjonalnego i szczęśliwego życia, ponieważ ich funkcje poznawcze i stan emocjonalny mogą się szybko zmieniać.
Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś bliski może znaleźć się w takiej sytuacji ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą. W niektórych przypadkach objaw ten ostrzega nas o obecności innych problemów wymagających leczenia. A w innych będzie po prostu zachęcać nas do większej ostrożności i regularności snu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Echeverría, A., Uribe, E. M., Álvarez, D., & Giobellina, R. (2000). Valor de la escala de somnolencia de Epworth en el diagnóstico del síndrome de apneas obstructivas del sueño. Medicina, 60(6), 902-6.
- Erro, M. E., & Zandio, B. (2007). Las hipersomnias: diagnóstico, clasificación y tratamiento. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 113-120). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.