Czy wiesz na czym polega węzeł tytoniowo-konopny? W tym tekście postaramy się go zdefiniować, identyfikując główne konsekwencje oraz przedstawiając wytyczne pomocne w jego rozwiązaniu.
Połączenie, które możne wytworzyć spożywanie tych dwóch narkotyków, nazywa się węzłem konopno-tytoniowym. Para ta, z drugiej strony, jest dość powszechna. Co więcej, palenie tytoniu wydaje się zwiększać prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie zostanie spożyta także marihuana. Stąd mamy tu do czynienia z problemem podwójnej zależności.
Dotychczas ogólnie marihuany nie uważało się za czynnik zwiększający ryzyko palenia tytoniu. Obecnie jednak wiadomo, że obie substancje wywierają na siebie wpływ.
Prawdopodobnie jedna jest czynnikiem ryzyka konsumpcji drugiej, którego nasilenie wynika z indywidualnych, kontekstowych i innych specyficznych czynników, niezależnie od tego, które spożycie było pierwsze.
Węzeł tytoniowo-konopny i jego skutki
Węzeł tytoniowo-konopny to specyficzne połączenie. Oprócz efektu, jaki może wywoływać oddzielne spożycie każdej z tych substancji, istnieją także konsekwencje charakterystyczne dla ich interakcji.
Nikotyna
Z jednej strony nikotyna stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, powodując poprawę wskaźników motorycznych i sensorycznych, ułatwiając pamięć i poprawiając koncentrację. Stymuluje również obwodowy układ nerwowy, zwiększając pojemność minutową serca i ciśnienie krwi.
Ciało jednak z czasem wytwarza tolerancję na nikotynę: przyzwyczaja się do tej substancji i potrzebuje jej coraz więcej, aby osiągnąć te same efekty.
Mechanizm, za pomocą którego ciało – a właściwie mózg – rozwija uzależnienie od nikotyny, polega na tym, że powoduje ona wzrost dopaminy w mezolimbicznym szlaku dopaminergicznym.
Konopie indyjskie
Marihuana natomiast wykazuje działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zmienne stany świadomości, euforię, przekształcenia percepcji. Ponadto intensyfikuje doznania zmysłowe, wpływając negatywnie na naszą uważność i pamięć.
Spożycie marihuany wzmaga stany lękowe, może wywołać ataki paniki lub psychozy, których intensywność zależy od kilku zmiennych, takich jak spożywana dawka lub historia konsumpcji.
Na poziomie obwodowym marihuana powoduje zwiększony apetyt, łagodzi ból, obniża ciśnienie krwi i częstotliwość akcji serca, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych itp.
Wspólne i synergiczne efekty
Ciężko stwierdzić, czy zauważalne są skutki łączenia marihuany i tytoniu w krótkim okresie. Twierdzi się, że tytoń może zwiększać działanie wzmacniające konopi, bo wspomaga produkcję dopaminy. Z kolei marihuana powoduje wzrost uzależniającego potencjału nikotyny.
Z drugiej strony rozważa się jednak także przeciwną możliwość. Mianowicie według niektórych badaczy jedna substancja łagodzi negatywne skutki drugiej, modyfikując stopień tolerancji czy uzależnia. Aby rozstrzygnąć ten problem, potrzebne są dalsze badania w tym zakresie.
Z tego powodu w 2015 r. powołano Projekt ÉVICT, grupę roboczą ds. badań nad konsumpcją konopi indyjskich i tytoniu w Hiszpanii, która wyłoniła się z Narodowego Komitetu ds. Zapobiegania Paleniu, finansowanego z Krajowego Planu ds. Narkotyków
W dłuższej perspektywie wiązanie marihuany i tytoniu może powodować problemy z oddychaniem i choroby przyzębia. Ponadto, chociaż dotychczasowe wyniki nie są rozstrzygające, może być powiązane z rozwojem zaburzeń psychotycznych i deficytów neurokognitywnych.
Czynniki ryzyka
Przeprowadzono wiele badań, mających na celu rozjaśnić, jakie czynniki wpływają na spożywanie konopi indyjskich. Do dziś jednak nie ma w tej kwestii konsensusu. Dotychczasowe wyniki sugerują, że pokrywają się one z czynnikami, które dotyczą wszystkich innych uzależnień.
Do aspektów, na które należy zwrócić uwagę, należą płeć, wiek i kultura. Dotyczą one zarówno szacowania wysokiego, jak i niskiego ryzyka. Jednak podczas prowadzenia badań niewielu to rozważa. Aby opracować programy zapobiegania, trzeba wziąć pod uwagę również inne zmienne, na przykład biologiczne czy genetyczne.
Na poziomie społecznym spożycie marihuany może wpływać na relacje rodzinne, związek, samodyscyplinę, nasze afakty i sposób komunikacji, a także postawy i zachowania wobec konsumpcji.
Jak rozwiązać węzeł tytoniowo-konopny?
Ważne jest, aby instytucje państwowe wspierały środki regulujące handel i konsumpcję opisywanych substancji. Poza tym istotne są środki zapobiegawcze, i to wdrożone już na etapie szkolnym.
Jeśli chodzi o najskuteczniejsze leczenie, polega odstawianiu obu substancji połączonym lub osobnym (najpierw rzucaniu jednej, a następnie drugiej). To sposób powszechne używany w leczeniu uzależnień. Postępowanie łączy zindywidualizowane leczenie psychologiczne i farmakologiczne, biorąc pod uwagę czynniki osobiste i kontekstowe.
Interwencja psychologiczna okazuje się przy tym bardzo skuteczna. Zasadniczo obejmuje wywiad, terapię poznawczo-behawioralną i terapię motywacyjną. Dobrze ugruntowane jest także farmakologiczne leczenie uzależnienia od nikotyny. Chociaż wyniki są obiecujące, jego działanie nie jest tak wyraźne, jeśli chodzi o spożycie konopi indyjskich.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Eriksen M, Ross H, Mackay J. The tobacco atlas, 4rd ed., Atlanta: American Cancer Society – World Lung Foundation, 2012.
- O’Connor RJ. Non-cigarette tobacco products: what have we learnt and where are we headed? Tob Control. 2012;21:181-90.