Czego potrzebuje ludzkość według Ericha Fromma?

Erich Fromm - czego potrzebuje ludzkość

Czy zastanawiałaś się kiedyś czego potrzebuje ludzkość? Według Ericha Fromma wszyscy potrzebujemy większej dawki skromności i miłości. W społeczeństwie, które jest tak płytkie jak nasze, samolubność to wróg, którego należy pokonać, aby zyskać szczęście, harmonię i szacunek.

Czego potrzebuje ludzkość według Ericha Fromma? Przede wszystkim musi się zmienić. Erich Fromm jest znany z tego, że rzucił wyzwanie Sigmundowi Freudowi. Formułując na nowo pojęcie wolności pracował ciężko nad udowodnieniem czegoś, co można zaobserwować w dzisiejszych społecznościach: ludzkość traci swoje poczucie szczęścia.

Erich Fromm zamieścił w swojej książce “Mieć czy być?” wiele ponadczasowych i transformatywnych idei. Odkrył coś interesującego: ludzie zakładają, że ci, którzy niczego nie mają, nie istnieją. Stan ludzkości powinien zawsze wykraczać poza takie przyziemne idee. We wzbogacaniu swojego życia i spełnianiu samego siebie chodzi o to, aby stać się człowiekiem.

Narcyz

Od śmierci Ericha Fromma minęło już ponad 30 lat. Jednak jego myśli, idee i dziedzictwo nadal żyją. Ludzkość musi się zmienić. Ludzkość musi być w stanie pracować nad osiągnięciem prawdziwej wolności, w której ludzie przestaną porównywać się ze sobą na podstawie swoich dóbr materialnych i zaczną doceniać to, kim są.

“Najważniejszy warunek osiągnięcia miłości to pokonanie własnego narcyzmu. Nastawienie narcystyczne to takie, w którym dana osoba doświadcza jako prawdziwego jedynie tego, co istnieje w niej samej. Z kolei zjawiska zachodzące w świecie zewnętrznym nie mają same w sobie realności, ale są doświadczane jedynie z punktu widzenia ich przydatności lub niebezpieczeństwa, jakie mogą przynieść tej jednostce.”

-Erich Fromm-

Czego potrzebuje ludzkość według Ericha Fromma?

Według Ericha Fromma gatunek ludzi potrzebuje kilku rzeczy. Aby zrozumieć jego podejście i perspektywę, musisz pamiętać, że jego filozofia koncentrowała się na prawie radykalnym humanizmie. Co to oznacza? Otóż ten psycholog starał się oddać ludziom ich wolność.

Każdy ma swoje problemy. Obecna struktura przemysłowa, społeczne i polityczna zamyka ludzi w ich własnych więzieniach. To z kolei utrudnia im wychodzenie z ich skorup. Tracą możliwość dokonywania wyboru i myślenia. Niektórzy nawet tracą wolną wolę.

Plotkujący ludzie - czego potrzebuje ludzkość?

Możesz ograniczać swoje szczęście na różne sposoby. Robisz to, gdy wybierasz konflikt i przemoc zamiast pokoju. Kiedy pozwalasz swoim instynktom rządzić emocjami i rozumem. A przede wszystkim gdy nie pozwalasz sobie zyskać miłości, na którą zasługujesz.

From w swojej książce “Anatomia ludzkiej destrukcyjności” wyraża niepokój o obecny stan ludzkości. Uważa, że musimy stworzyć nowe ramy mentalne, nowe ustawienia autentycznych refleksji i doprowadzić do zmiany.

W takim razie czego potrzebuje ludzkość, aby zainwestować w swój dobrobyt i wolność?

Większej spontaniczności

W książce “Ucieczka od wolności” (1941) Fromm zwrócił uwagę na coś interesującego i inspirującego. Według niego ludzie przykładają zbyt dużą wagę do racjonalnego myślenia. Ludzie stanowią w rzeczywistości doskonałe połączenie emocji i rozsądku, uczuć i samokontroli.

Tym samym, gdy chodzi o wyrażanie swojej prawdziwej osobowości, należy postawić na większą spontaniczność. W ten sposób możesz się uwolnić. Pozwól, aby Twoja istota mogła się wyrwać, aby uwolnić siebie od konwencji narzuconych przez społeczeństwo.“Kreatywność wymaga odwagi porzucenia pewników.”

-Erich Fromm-

Większej solidarności

Fromm zamieścił w swojej książce “Być czy mieć?” kilka idei, które według niego odgrywają kluczową rolę w przetrwaniu ludzkości. Nie tylko miał za sobą doświadczenia płynące z II wojny światowej, ale również był świadkiem zimnej wojny i wyścigu zbrojeń, który napawał świat takim lękiem.

Kobieta patrząca na zegarek

W dzisiejszych czasach jest inaczej, ale istota pozostaje nadal taka sama. Jego sugestie opisane w książce “Być czy mieć?” są nadal aktualne i inspirujące.

  • Okazujmy sobie nawzajem większe wsparcie. Kochaj i szanuj życie w każdym jego kształcie.
  • Radość tkwi również w dawaniu, a nie tylko w otrzymywaniu. Ciesz się dzieleniem się, a nie tylko gromadzeniem i posiadaniem rzeczy.
  • Nie bądź zachłanna ani zwodnicza.

Pokonania swojego złośliwego narcyzmu

Według Ericha Fromma ludzkość potrzebuje przede wszystkim, aby każdy z nas pokonał swój narcyzm. To motyw, który powraca we wszystkich jego pracach. Doszło nawet do tego, że ukuł nowy termin, który warto zapamiętać: złośliwy narcyzm. Trzon całego zła stanowi według niego ciągłe dążenie do samozadowolenia i łechtanie własnego ego.

Ludzie muszą zacząć doceniać skromność, wzajemny szacunek i siebie nawzajem, ale w bardziej zdrowy, pełen czułości i harmonijny sposób. Narcyzm to największe zło, coś, czego powinnaś za wszelką cenę unikać. Nie musisz zachowywać swojej ignorancji i uległości.

Krótko mówiąc, prace Erika Fromma są nadal ważne i aktualne. Powracanie do nich stanowi swoiste zaproszenie do zastanowienia się nad życiem i wszystkimi kwestiami, nad którymi musi pracować ludzkość.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Fromm, Erich (1992) Del tener al ser. Barcelona. Paidos.
  • Fromm, Erich. (2007) El humanismo como utopía real,  la fe en el hombre. Buenos Aires. Paidos.
  • Fromm, Erich. (2002) Anatomía de la destructividad humana. Buenos Aires. Paidos.
Scroll to Top