Nauczenie się tego, jak skutecznie kontrolować stresujące sytuacje, to prawie strategia przetrwania. Matematyk John Lubbock mawiał, że dzień pełen zmartwienia jest bardziej wyczerpujący niż tydzień ciężkiej pracy i to prawda. Energia mentalna, której używasz w takich chwilach, atakuje Cię ogromną presją, niepokojem i udręką.
Z drugiej strony powinieneś pamiętać o czymś ważnym. Zdolność radzenia sobie z każdym problem i wiedza na temat tego, co robić, gdy w Twoim życiu pojawią się stresujące sytuacje, różni się znacznie w zależności od danej osoby.
Niektórzy ludzie pozytywnie przetwarzają swoją rzeczywistość. Zachowują realistyczne spojrzenie na życie. Dlatego też są oni bardziej odporni na każde czekające ich wyzwanie. Mogą nawet znaleźć możliwości dla rozwoju w tych wszystkich problematycznych sytuacjach.
Inni natomiast martwią się o wszystko. Tak więc, co powoduje u niektórych stresujące sytuacje, może być dla kogoś prostą codziennością, która absolutnie nie powoduje ani stresu, ani tym bardziej udręki.
Wszystko zależy od Twoich wcześniejszych doświadczeń i zasobów psychologicznych. Nawet jeśli nie masz ich „zainstalowanych fabrycznie”, możesz się ich nauczyć i dostosować do swoich potrzeb.
Albert Ellis pokazał w swojej znanej książce „Jak kontrolować lęk, zanim on opanuje Ciebie” (oryg. How to control your anxiety before it controls you), że do pewnego stopnia stres i lęk nie są zwolnione z posiadania pozytywnej strony. Dają Ci po prostu znać, że musisz zmienić pewne rzeczy. W związku z tym odważenie się na to poprawi Twoje samopoczucie.
Kluczowe aspekty, które pozwolą Ci kontrolować stresujące sytuacje
Stawianie czoła problemom nie jest prostym zadaniem. Życie testuje nas wszystkich – a stresujące sytuacje to właśnie chwile, w których możesz wykorzystać poznane dzisiaj strategie, aby się z nimi zmierzyć i dodatkowo nabierać nowego doświadczenia w tym całym procesie.
Wiesz, że kontrolowanie stresującej sytuacji nie jest łatwe. Co jednak tak naprawdę znaczy powiedzenie, że coś jest „stresujące”?
Chociaż stres jest tak naprawdę jedynie subiektywnie pojmowanym problemem, to jednak niektóre sytuacje są stresujące dla wszystkich. Konieczność pójścia na operację, rozwiązania problemów natury prawnych, a nawet stawienie czoła nowym projektom wystarczy, aby większość ludzi odczuła ciążącą na nich presję.
Na przykład, gdy znasz czyjąś zdolność radzenia sobie z chorobą i ogólnie problemami, bardzo ważne są dwa czynniki:
- Jak ta osoba postrzega złożoną sytuację (pierwsze wrażenie).
- Podana przez nią interpretacja dotycząca zdolności radzenia sobie w stresującej sytuacji (ocena wtórna).
W idealnym przypadku obie odpowiedzi powinny być ze sobą blisko skorelowane. Jeśli widzisz rozwiązanie problemu jako coś w zasięgu ręki, masz zasoby, aby sobie z tym poradzić. Spójrzmy zatem na niektóre zasoby, z których powinieneś skorzystać, aby kontrolować stresujące sytuacje.
Nie chodzi o to, aby stresujące sytuacje zniknęły, chodzi o radzenie sobie z nimi
Nie możesz żyć zupełnie bez lęku i stresu. Mechanizmy te gwarantowały ludziom przetrwanie, generowały postęp i działały w połączeniu z emocjami i zachowaniami w sposób, który pozwalał na wielkie zmiany. W związku z tym musisz wiedzieć o tym, czym są stresujące sytuacje i jak sobie z nimi radzić:
- Stres tak naprawdę działa na Twoją korzyść. Pomaga uczyć się nowych zachowań adaptacyjnych.
- Nie musisz sprawiać, żeby stres zniknął. Po prostu naucz się go kontrolować i regulować.
Aby regulować i zarządzać stresem, musisz znaleźć strategie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb i osobowości. Ten proces wymaga czasu i dodatkowo zaangażowania z Twojej strony.
Istnieją ogólnie rzecz biorąc trzy konkretne wymiary stresu, każdy z nich wymaga innego podejścia:
Strategie skoncentrowane na ewaluacji: klucz pozwalający kontrolować stresujące sytuacje
Jak postępujesz, gdy widzisz przed sobą stresujące sytuacje, wyzwania, problemy lub szeroko pojęte skomplikowane okoliczności? Od momentu, gdy rozpoznasz te sytuacje, Twoje myśli, emocje i zachowania określają wynik końcowy.
Tak więc myśli takie jak „To za dużo jak na moje siły”, „To jest straszne”, „To się nie może dziać” lub „To jest totalna katastrofa” doprowadzą jedynie do nasilenia poziomu stresu i niepokoju.
Musisz zwrócić uwagę na to, jak postrzegasz sytuację przed sobą. Nie oznacza to, że musisz być beztrosko pozytywnie nastawiony, ani że musisz dramatycznie się ze wszystkim pogodzić. Zamiast tego spróbuj pomyśleć w następujący sposób:
- “Rozumiem, że stres w takim przypadku jest normalnym zjawiskiem. Poradzę sobie z nim”.
- “Wiem, że ta sytuacja jest trudna. Wiele rzeczy może nie pójść po mojej myśli, ale zamierzam przejść przez to wszystko krok po kroku”.
Strategie skoncentrowane na emocjach
Jak wiecie, płaszczyzna emocjonalna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o kontrolowanie stresujących sytuacji. Twoje emocje mogą dać Ci skrzydła do latania w trakcie tego całego wydarzenia lub mogą wręcz przeciwnie – wpędzić Cię w kąt pełen strachu i wyparcia.
Dlatego tak ważne jest, aby przejąć kontrolę nad swoim wszechświatem wewnętrznym w jak największym stopniu, aby wszystko działało na Twoją korzyść. W jaki sposób to zrobić? Oto klucze pozwalające opanować stresujące sytuacje:
- Zidentyfikuj emocje, które odczuwasz.
- Zracjonalizuj je. Dowiedz się, jakie irracjonalne myśli karmią te emocje.
- Uprawiaj ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Praktyki takie jak uważność mogą Ci naprawdę pomóc.
Strategie skoncentrowane na problemie
Nauczyłeś się tego, jak ważna jest realistyczna ocena problemu i unikanie pomysłów, które Cię hamują lub powodują udręki. Wiesz również, że musisz kontrolować swoje emocje, aby rzeczy szły po Twojej myśli. Co zatem pozostało do nauczenia się na temat kontrolowania stresujących sytuacji?
Posiadanie właściwego planu może być najbardziej odpowiednią strategią:
- Opracuj strategie działania, które pozwolą Ci zmierzyć się z problemem w najlepszy możliwy sposób.
- Utwórz własny „zestaw przetrwania”, aby przygotować się na wszystko, co może się zdarzyć.
A jak to wygląda w praktyce? Jeśli stresujesz się rozmową o pracę, przygotuj się do niej. Jeśli jest to wizyta u lekarza, ćwicz relaksację i wizualizuj każdą sytuację, która może się zdarzyć. A jeśli jednak stresujesz się transakcją biznesową, przygotuj się do zastosowania w jej trakcie technik właściwej komunikacji.
Podsumowując, w Twoim życiu będzie wiele stresujących sytuacji. Bać się to normalne zjawisko. Ale kluczem do ich przezwyciężenia jest działanie, nawet jeśli się boisz. Pomoże Ci to przejść przez wszystko, co możesz napotkać na swej drodze.