Sofja Kowalewska: biografia odważnej matematyczki

Sofja Kowalewska była niezwykłą kobietą, która wniosła ważny wkład w matematykę i fizykę. Była także pisarką, pozostawiła po sobie autobiografię zatytułowaną „Nihilistka”, a także sztuki teatralne. Tak, ta kobieta wyprzedzająca swoje czasy była prawdziwą pionierką.
Sofja Kowalewska: biografia odważnej matematyczki
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2020

Sofja Kowalewska była wybitną kobietą ze względu na swój wkład w matematykę i fizykę, a także ze względu na imponującą wytrwałość. Urodziła się w świecie, w którym kobiety miały zamknięte drzwi w kwestii swej edukacji. Nie mogły nawet samodzielnie podróżować bez pozwolenia swoich ojców lub mężów.

Najciekawszą rzeczą w życiu Sofji jest sposób, w jaki radziła sobie ze wszystkimi tymi ograniczeniami, jakie nałożyło na nią społeczeństwo. Mimo tych barier i zakazów realizowała swoje marzenia i pracowała nad swoimi projektami.

Sofja Kowalewska była właściwie pierwszą kobietą, która ukończyła uniwersytet. Była także pierwszą znaną kobietą – profesorem uniwersyteckim.


„Nie można być matematykiem bez duszy poety”.
-Sofja Kowalewska-

Sofja Kowalewska stała się pionierką feminizmu. Pokazała, że ​​determinacja jest siłą nie do powstrzymania, która czasem pomaga ludziom osiągnąć to, co wydaje się niemożliwe.

Sofja Kowalewska, poza ważnymi odkryciami naukowymi, również wkroczyła w świat pisania. Poświęciła się poezji, popularyzowaniu nauki, a nawet przyczyniła się do rozwoju astronomii.

Tak, bez wątpienia Sofja Kowalewska była niezwykłą kobietą, która wniosła ważny wkład w matematykę i fizykę. Była także pisarką, pozostawiła po sobie autobiografię zatytułowaną „Nihilistka”, a także sztuki teatralne. Ta młoda Rosjanka wyprzedziła swoje czasy będąc prawdziwą pionierką.

Sofja Kowalewska i jej dzieciństwo

Sofja Kowalewska urodziła się w bardzo osobliwej rodzinie. Ze strony matki była potomkiem króla Węgier, Matíasa Corvino. Jednak jej dziadek ożenił się z Cyganką, co było w ówczesnej epoce gigantycznym wręcz mezaliansem. W rezultacie nie pozwolono mu na posługiwanie się tytułem, do którego miał pełne prawo.

Po stronie ojca Sofja Kowalewska miała kilku znanych krewnych, takich jak kartograf Friedrich Schubert i astronom Theodor von Schubert.

Otwarta książka

Sofia urodziła się 15 stycznia 1850 r. w stolicy Rosji, Moskwie. Jej starszą siostrą była znana socjalistka Anna Jaclard. Kiedy Sofja była jeszcze dzieckiem, przeprowadziła się z rodziną na Białoruś.

W jej nowym domu ogromne znaczenie miała wiedza naukowa, którą dziewczynka chłonęła od najmłodszych lat. Dwóch jej wujów i ojciec zaszczepili w niej wielką miłość do czytania i odkrywania.

Po przybyciu na Białoruś rodzina odkryła, że ​​na ścianie w pokoju Sofji brakowało tapet. Dlatego też rodzice postanowili rozwiązać problem, umieszczając strony z przypadkowo wybranej książki, aby zakryć te dziury. Książka ta dotyczyła rachunku różniczkowego i została wybrana w pełni losowo.

Mała dziewczynka zaczęła się uczyć z nich i czytać te strony zarówno z zaskoczeniem, jak i szczerym zainteresowaniem.

Naprawdę genialna dziewczyna

Mimo tego, że jej ojciec zatrudnił prywatnych nauczycieli do prowadzenia lekcji, był zaskoczony widząc, jak szybko się rozwija jego córka. Był naprawdę przerażony mając do czynienia„mądrymi kobietami”. Dlatego szybko przerwał jej edukację. Jednak młoda dziewczyna kontynuowała naukę sama, a nawet nauczyła się w ten sposób algebry.

Sławny pisarz Fiodor Dostojewski zabiegał o względy siostry Sofji, mimo że sama Sofja była w nim bez pamięci zakochana. Był jej prawdziwą miłością.

Zarówno Sofja, jak i jej siostra wiedziały, że jedynym sposobem na uzyskanie wolności jest małżeństwo. W tym czasie wiele kobiet godziło się na „białe małżeństwa”; innymi słowy małżeństwa dla pozoru.

W tym czasie często dochodziło do swoistego porozumienia z mężczyzną i zawarcia oficjalnego ślubu. W następnie tego każda osoba z danej pary mogła żyć całkowicie niezależnie. Anna, starsza siostra Sofii, chciała zawrzeć taki fikcyjny związek z paleontologiem Władimirem Kowalewskim. Wolał on jednak poślubić Sofję, która miała wtedy zaledwie 18 lat.

Sofja Kowalewska – wyjątkowa kobieta

Zgodnie z oczekiwaniami małżeństwo dało Sofji nowe możliwości. Najpierw para przeniosła się do Heidelbergu, a następnie do Berlina.

Algebra

Tam poznała słynnego matematyka i analityka Karla Weierstrassa, który początkowo nie wierzył w jej talent. Ale kiedy zdał sobie sprawę ze stopnia jej pasji i inteligencji, poprosił ją o przyjęcie jej jako studentkę na tamtejszym uniwersytecie. Uczelnia ta odmówiła, więc Weierstrass postanowił udzielić dać Sofjii prywatnych lekcji.

Dzięki wsparciu Weierstrassa Sofja uzyskała stopień doktora. Ponadto ten naukowiec umożliwił jej przedstawienie swojej tezy bez konieczności fizycznej obecności podczas całego procesu. Następnie Sofja Kowalewska rozpoczęła długą podróż w poszukiwaniu pracy, która pozwoli jej rozwinąć talenty.

Zawodowe życie i kariera Sofji

Około 10 lat po ukończeniu studiów jej przyjaciółka Gösta Mittag-Leffler pomogła Sofji zdobyć stanowisko profesora na uniwersytecie w Sztokholmskie. W tym czasie Sofia miała już córkę, a jej mąż popełnił samobójstwo. Jej status wdowy pomógł zmniejszyć opór przed zatrudnieniem kobiety przez uczelnię wyższą.

Sofja Kowalewska przez całe swoje życie otrzymywała różne nagrody i wyróżnienia. Była jedną z pierwszych kobiet, które dołączyły do zaszczytnego grona Rosyjskiej Akademii Nauk. Niestety zmarła dość wcześnie, bo już w wieku 41 lat na zapalenie płuc.

Jeden z kraterów na Księżycu został nazwany jej imieniem, podobnie jak jedna z planetoid (1859 Kovalevskaya) w hołdzie dla jej wielkiego wkładu w światową naukę.

Sofia była jedną z wielu błyskotliwych kobiet, które historia próbowała zlekceważyć. Jej nazwisko prawie nie jest wymieniane na lekcji w szkołach, ale jej osiągnięcia były bardziej imponujące niż większości ludzi jej współczesnych. Była też jednym z tych olśniewających umysłów, które czasem pojawiają się w historii ludzkości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kovalevskaya, S. (2001). Vida y obra matemática de Sofía Kovalevskaia (Vol. 4). Anthropos Editorial.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.