Peter Paul Rubens (żyjący w latach 1577-1640) był wybitnym przedstawicielem malarstwa barokowego. Studiował w Belgii, a następnie przeniósł się do Włoch. Tam poszerzył znacznie swoją wiedzę dzięki swojemu mentorowi, władcy księstwa Mantui.
Malarstwo stało się jego profesją, a jego warsztaty otrzymywały mnóstwo zamówień. Dlatego też Peter Paul Rubens pozostawił ważny ślad swojej osobowości w swych pracach. Ale ten artykuł dotyczy niektórych jego wypowiedzi. Są one naprawdę niezwykłe, bo po prostu pozwalają wręcz „wejść” artyście do wnętrza umysłu i zobaczyć na własne oczy, kim naprawdę był.
Jednak zanim się w nie zagłębisz, musisz wiedzieć, że Peter Paul Rubens uprawiał także inne rodzaje sztuki. Świetny artykuł w języku hiszpańskim zatytułowany La vista de Peter Paul Rubens dokładnie pokazuje jego podróż poza samo tylko malarstwo, prezentując też jego rzeźbach i gobeliny.
To około 3000 prac, jeśli dodamy do tej listy także jego obrazy. Rubens był więc naprawdę wszechstronnym artystą.
Peter Paul Rubens
Peter Paul Rubens był malarzem w epoce baroku. Ten artykuł przybliży Ci jego postać oraz zaprezentuje kilka słynnych wypowiedzi, które artysta po sobie zostawił. Są one dość odkrywcze, jeśli chodzi o jego pogląd na świat.
1. Prosty człowiek
“Jestem tylko prostym człowiekiem, stojącym samotnie z moimi starymi pędzlami, proszącym Boga o natchnienie.“
Ten cytat z wypowiedzi Petera Paula Rubensa sugeruje, że był on prostym i pokornym człowiekiem. Jeśli spojrzysz na jego biografię, dowiesz się z niej, że przyszły malarz dorastał w rodzinie borykającej się z poważnymi trudnościami ekonomicznymi. Być może dlatego właśnie Peter Paul Rubens gardził aroganckimi ludźmi.
Chociaż wiedział doskonale, że jest naprawdę dobrym malarzem, nigdy nie przestawał uczyć się od innych. Tak więc w jego twórczości możemy odnaleźć wiele wpływów. Według niego jedyną rzeczą, której obawiał się Peter Paul Rubens, był brak inspiracji. Czyli fundament każdej twórczej pracy.
2. Duch tworzenia
”Każde dziecko ma w sobie ducha tworzenia. Śmieci życia często eksterminują tego ducha przez zarazę i własną nędzę duchową.”
Drugi cytat Petera Paula Rubensa dotyczy kreatywności. Dzieci są zawsze pełne fantastycznych pomysłów. Ale mają też tendencję do wyrastania z tego nawyku w miarę dojrzewania i następnie starzenia się już jako osoby dorosłe.
Peter Paul Rubens wspomina o „irytacji i nędzy duszy”. To dlatego, że był katolikiem. Wierzył, że duch tworzenia może wyzdrowieć tylko przez wstawiennictwo boga abrahamowego. Jeden z jego obrazów miał być propagandą katolicyzmu w walce z protestantyzmem. Na jednym z jego znanych obrazów święta Teresa wstawia się za Bernardino de Mendozą w czyśćcu.
3. Pasja, która pochodzi z niebios
“Moja pasja pochodzi z niebios, a nie z ziemskich refleksji.”
Jak widać, Peter Paul Rubens wspomina o swoim bogu w wielu swoich cytatach. W tym przypadku łączy swoją pasję do malowania z koncepcją nieba. Wedlug niego jest to miejsce, w którym mieszka katolicki Bóg. Dlatego też mówi on o ziemskich refleksjach i lekceważy je w jednoznaczny sposób.
Ten cytat sugeruje, że Rubens zakwestionował też refleksje zwykłych ludzi (niewierzących). Ludzi, których religie były inne niż jego własna. W rzeczywistości wierzył on, że jego kreatywność i pasja pochodzą od jego boga.
4. Biały jest trucizną, ale także bardzo przydatną
“Biel jest trucizną dla obrazu: używaj jej tylko do rozświetlania scen.”
Ten rodzaj wypowiedzi Rubensa może naprawdę wprawić Cię w osłupienie. Jakoś tak podświadomie czujemy, że jego koncepcja dotycząca koloru białego jest sprzeczna. Artysta mówi nam bowiem, że nie powinieneś nadużywać białej barwy i nazywa ją „trucizną”. Ale zaznacza również, że należy ją stosować tylko do zwrócenia uwagi na pewne obszary obrazu.
Być może to, co próbował przekazać tym cytatem, to to, że zbyt dużo bieli może zniszczyć przekaz obrazu. Ale stosowana ostrożnie i w niewielkich ilościach przydaje się do podkreślenia znaczenia określonych jego części.
Przypomina nam to pewne popularne powiedzenie o treści: „co za dużo to niezdrowo”. W rzeczywistości istnieje wyraźny przykład potwierdzający jego słuszność na przykład w farmakologii. Dzieje się tak dlatego, że nawet najlepsze leki stają się toksyczne, jeśli zażyjemy wyższą dawkę niż zalecona przez lekarza.
5. Peter Paul Rubens i poczucie własnej wartości
“Mój talent jest taki, że żadne przedsięwzięcie, bez względu na wielkość… nigdy nie przekroczyło mojej odwagi.”
Wiele osób określa się poprzez swoje talenty lub umiejętności. Chociaż prawdą jest, że Rubens był tego świadom, jego wypowiedź jest jasna. Dlatego też nigdy nie pozwolił, by jego zdolności przekroczyły jego własną wartość.
Poczucie własnej wartości u danej osoby nie jest określana przez to, co ona ma, ani jej osiągnięcia, ani też talent. To chyba kolejny przejaw pogardy Rubensa wobec arogancji. Wiedział on doskonale, że ta umiejętność bez duszy doprowadzi go do zapomnienia, kim naprawdę był.
Mamy nadzieję, że te powyższych pięć cytatów z wypowiedzi Petera Paula Rubensa pozwoliło Ci poznać nieco lepiej ciekawy sposób myślenia tego artysty. Ponadto, jeśli nigdy nie widziałeś żadnej z jego prac, przejrzy te wymienione w naszym artykule. Na przykład obraz zatytułowany „Trzy Gracje” jest naprawdę przepiękny.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- López, José Enrique, Marcano Torres, Myriam, López Salazar, José Enrique, López Salazar, Yolanda, & Fasanella, Humberto. (2004). El arte Barroco. Las formas en el Barroco. Gaceta Médica de Caracas, 112(4), 325-340. Recuperado en 15 de septiembre de 2019, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0367-47622004000400005&lng=es&tlng=es.
- López, O. (2008). Desnudo de mujer. Toulouse-Lautrec y sus mujeres. Buenos Aires: Olmo.
- Macêdo, Érika Sabino de, & Chisté, Priscila de Souza. (2016). A Dialogic Pathway for the Reading of the Works of Rubens Gerchman. Bakhtiniana: Revista de Estudos do Discurso, 11(3), 80-102. https://dx.doi.org/10.1590/2176-457322325
- Santos-Bueso, Enrique, Sáenz-Francés, Federico, & García-Sánchez, Julián. (2012). La vista de Peter Paul Rubens. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología, 87(9), 303-304. https://dx.doi.org/10.1016/j.oftal.2011.05.012