Kolor i osobowość - czy wiesz, jaki mają ze sobą związek?

Kolor i osobowość - czy wiesz, jaki mają ze sobą związek?
Andrés Navarro Romance

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Navarro Romance.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Dla większości z nas kolor i osobowość to dwie powiązane ze sobą kwestie. Fakt, że podobają nam się określone kolory zwykle wiąże się z pewnymi wzorcami osobowości. Dowiedz się więcej o tym interesującym połączeniu.

Chociaż wiele osób uważa, że kolory nie są związane z uczuciami, opiniami lub zachowaniami istnieją inni, którzy mocno wierzą w to, że kolor i osobowość mają ze sobą ścisły związek. W rzeczywistości niewielu ludzi wybiera ubrania w kolorze, którego nie lubi ani nie używa go do malowania ścian swojego salonu.

Prawie każdy z nas ma jeden lub więcej ulubionych kolorów. Gdyby jednak zapytano nas o powód tej preferencji niewielu z nas byłoby w stanie to wyjaśnić. Dlatego wydaje się, że istnieje coś nieodłącznego dla każdego z nas, co utrzymuje idiosynkratyczny związek z preferencjami dla jednego lub drugiego koloru. Psychologia koloru zajmuje się zagłębieniem tego tematu.

Kolor i osobowość: różnice w postrzeganiu

Każda osoba postrzega kolory inaczej i nadaje im różne znaczenia. Nie tylko różnice funkcjonalne w systemie percepcyjno-sensorycznym mogą oznaczać różnice w postrzeganiu kolorów – tym bardziej, jeśli występują zmiany, takie jak daltonizm – ale też historia życia każdej osoby sprawia, że kojarzymy różne uczucia z różnymi kolorami.

Różna gama kolorów
Dlatego próba stworzenia ogólnych zasad może być dość złożona. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na następujące fakty:

  • Ten sam kolor ma różne wersje – niektóre chłodniejsze, inne cieplejsze – które mogą wywoływać różne reakcje emocjonalne, nawet jeśli są nadal tym samym kolorem.
  • Czasami występuje rozdźwięk między wartościami a preferencjami. Dana osoba może wybrać jeden kolor w określonym kontekście, preferując inny kolor w innej sytuacji. Na przykład kolor czarny może dla niektórych być synonimem klasy i elegancji, a dla innych jest związany z ciemnością i żalem.

«Pozwól mi zanurzyć duszę w kolorach. Pozwól mi połknąć zachód słońca i wypić tęczę ».

-Khalil Gibran-

Badanie związku między kolorem a osobowością

W większości przypadków kolor rzeczy wyraźnie wpływa na wybory podejmowane przez ludzi. Nie ma jednak zbyt wielu dowodów naukowych, aby to potwierdzić, ponieważ wiele wniosków z badań naukowych tworzona jest na podstawie poszlak.

«Kolor musi być przemyślany, wyśniony.».

-Henri Matisse-

Tak więc, chociaż nie istnieje solidna naukowa podstawa, które potwierdza związek między kolorem a osobowością istnieją pewne ogólnie przyjęte zasady w dziedzinie psychologicznej. Na przykład istnieje pewien konsensus mówiący, że ulubione kolory danej osoby odzwierciedlają w pewnym stopniu jej stan psychofizyczny i poznawczy.

Z drugiej strony niektórzy specjaliści zajmujący się psychologią zainteresowani tym tematem sugerują, że unikanie koloru nie jest niczym pozytywnym. Przeciwnie, twierdzą, że wskazane jest, aby spróbować uwzględnić w swoim życiu każdy kolor, ponieważ oznacza to większą równowagę psycho-afektywną.

Powiedz mi, jak jest Twój kolor, a powiem Ci jaka jest Twoja osobowość

Wszystko wskazuje na to, że większość ludzi zwykle decyduje się na wybór danego koloru w zależności od różnych aspektów ich codziennego życia. Niezależnie od tego, czy są to ubrania, dekoracje czy jedzenie. Można zatem wywnioskować, że wybór konkretnych kolorów jest odzwierciedleniem osobowości i że istnieje związek między nimi.

Serce z kolorów

Psychologia koloru twierdzi, że drastyczne zmiany w wyborze koloru zależą od nastroju danej osoby i jej dynamiki życiowej.

Z drugiej strony wysunięto hipotezę, że zmiana ulubionego koloru może oznaczać potrzebę użycia nowego koloru jako pomocy w rozwoju nowych cech w obliczu zmieniających się okoliczności.

«Kolor to życie, ponieważ świat bez koloru wygląda jak martwy. Kolory to podstawowe idee, dzieci światła ».

-Johannes Itten-

Kolor osobowości i cech osobistych

Na koniec przedstawiamy Ci niektóre cechy osobowości, które psychologia od lat kojarzy z określonymi kolorami:

  • Czerwony. Sugeruje siłę woli, ambicje i energię.
  • Niebieski. Oznacza tendencję do utrzymywania ustalonych zasad i wartości oraz chęć życia zgodnie z nimi.
  • Żółty. Może wskazywać na osobowość marzyciela i perfekcjonisty.
  • Zielony. Sugeruje silne preferencje dotyczące bezpieczeństwa i uznania.
  • Pomarańczowy. Może wskazywać na ciągłe pragnienie nawiązywania relacji i spędzania czasu z innymi ludźmi.
  • Czarny. Wiąże się z siłą woli i niezależnością.
  • Brązowy. Sugeruje zamiłowanie do prostego życia i do nawiązywania silnych więzi przyjaźni.
  • Biały. Ludzie o tej osobowości szukają prostoty, otwartości i czystości.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.