Empatia podczas pandemii: dlaczego jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek?

Podczas kryzysów humanitarnych niezbędna jest prawdziwa i skuteczna empatia. To energia budująca mosty między ludźmi na bazie współczucia i aktywnego zainteresowania, które mogą przynieść pozytywne zmiany. Dowiedz się, dlaczego empatia podczas pandemii jest aż tak ważną kwestią!

Empatia

Empatia w tych trudnych czasach jest jeszcze bardziej potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej. Wszyscy ludzie, w tym światowi przywódcy i pracownicy służby zdrowia, powinni być tak bardzo empatyczni, jak to tylko możliwe.

Jeszcze nigdy wcześniej obudzenie tej konkretnej cechy u ludzi nie było aż tak ważne, jak teraz. Czytając nasz dzisiejszy artykuł dowiesz się, jak ważna jest empatia podczas pandemii. I dlaczego właśnie ona.

Ale nasze rozważania musimy najpierw zacząć od stwierdzenia, że psycholodzy wiedzą bardzo dobrze o tym, że nie zawsze używamy empatii ze względu na naszą kondycję psychiczną lub fizyczną.

Odczuwanie czyjegoś bólu i zrozumienie go to dwie różne rzeczy. Wynika to z faktu, że granica między uczuciami a czynami jest tak szeroka, że ​​niewiele osób jest skłonnych do jej przekroczenia. W rzeczywistości bardzo niewiele osób mobilizuje energię i zasoby dla tego ulotnego „wspólnego dobra”.

Ale przecież w końcu to jest prawdziwy cel empatii. Czyli promowanie przetrwania i dobrobytu poprzez łączenie się z emocjami innych ludzi i zachowanie w sposób, który pozwoli wydobyć z nich to, co najlepsze. Tak, to jest naprawdę proste. Ale jednocześnie czasem niezwykle trudne.

Jak słusznie zauważa psychologi Daniel Goleman, bez względu na to, jak mądry ktoś jest, bez skutecznej i aktywnej empatii nie zajedzie zbyt daleko.

I to właśnie podczas kryzysów humanitarnych niezbędna jest prawdziwa i skuteczna empatia. To energia im budująca mosty między ludźmi na bazie współczucia i aktywnego zainteresowania, które mogą przynieść pozytywne zmiany. Dowiedz się, dlaczego empatia podczas pandemii jest aż tak ważną kwestią!

Empatia podczas pandemii

Podczas różnego rodzaju kryzysów empatia może działać jako katalizator, czyli środek prowadzący do utworzenia harmonii między grupami. Może posłużyć ona do identyfikowania różnych potrzeb i stymulowania aktywnej współpracujący.

Wzajemne połączenia

Dlatego też musisz promować pozytywne nastawienie i nie być twórcą konfliktów. Nasz obecny świat potrzebuje otwartych serc i umysłów skoncentrowanych na tworzeniu rozwiązań.
Poniżej szczegółowo zaprezentujemy Ci najważniejsze informacje na temat tego, dlaczego empatia jest tak ważna podczas pandemii.

Empatia pozwala nam lepiej zrozumieć potrzeby otaczających nas osób

W obecnym kryzysie zdrowotnym jest coś o wiele bardziej istotnego niż po prostu unikanie infekcji. Niektóre osoby ograniczają się wyłącznie do opieki nad swoją rodziną. Jednak w obecnej sytuacji musimy być w stanie wyjść poza ten zamknięty krąg.

Potrzebujemy sieci wsparcia także w najbliższym sąsiedztwie. Musimy być w stanie zidentyfikować tego emerytowanego mężczyznę, który mieszka samotnie na piątym piętrze naszego apartamentowca lub tę starszą parę na trzecim piętrze, która potrzebuje kogoś, kto kupi dla niej artykuły spożywcze.

Empatia emocjonalna jest także bardzo przydatna, ponieważ pozwala nam poczuć to, co czuje druga osoba. Musimy jednak również pracować nad empatią poznawczą. Polega ona na zrozumieniu rzeczywistych potrzeb. Zwłaszcza tych, które wykraczają poza nasze emocje oraz działają i tworzą rozwiązania.

Specjaliści stojący na pierwszej linii walki z koronawirusem również potrzebują empatii

Jest dla nas jasne, że nasi pracownicy służby zdrowia są z natury ludźmi, którzy zazwyczaj mają autentyczne poczucie empatii dla swoich pacjentów. To niezaprzeczalny fakt. Jednak podczas tej pandemii empatia jest konieczna bardziej niż kiedykolwiek.

A to dlatego, że w ostatnich dniach wyraźnie widzimy liczne naganne działania skierowane przeciwko tym i innym grupom społecznym.

Lekarze w maskach

Niektórzy ludzie malują sprayem wiadomości pełne gróźb lub obelg na samochodach wielu lekarzy. Sąsiedzi zostawiają notatki na drzwiach mieszkań tych lekarzy, pielęgniarek lub pracowników supermarketów, domagając się, aby znaleźli sobie oni inne miejsce do życia podczas pandemii. To są zachowania wręcz skandaliczne, zasługujące wyłącznie na pełne potępienie!

Takie postępowanie powoduje strach, niepokój i lęk u tych pracowników, którzy dają z siebie wszystko podczas tej pandemii. Jeśli nawet nie jesteśmy w stanie troszczyć się o tych, którzy się nami opiekują, jak możemy przezwyciężyć tę trudną sytuację?

Potrzebujemy liderów wykwalifikowanych w okazywaniu pełnej współczucia empatii

W swojej książce „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” (oryg. Focus: The Hidden Driver of Excellence) Daniel Goleman wyjaśnia nam, że ​​istnieje trzeci rodzaj podstawowej empatii w dziedzinie przywództwa. Nazywa to empatią współczującą.

Ten rodzaj empatii wywołuje u nas reakcję emocjonalną, poznawczą i behawioralną, która wykazuje autentyczną troskę o innych. Ten rodzaj empatii pozwala także wysunąć się na pierwszy plan naszemu współczuciu, które ceni przede wszystkim innych ludzi.

Szansa na globalny wzrost

Empatia jest nam teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek podczas tej pandemii. Mamy prawdziwą okazję do skorzystania z jej cech i wzięcia pod uwagę tego, co wiele badań, takich jak te przeprowadzone na uniwersytecie w Manchesterze (oryg. University of Manchester) przez dr Karen Tristen, ujawniło nam już dawno temu.

Według tego badania aktywna empatia, którą zapewniamy innym poprzez silne wsparcie społeczne, tworzy silniejsze i szczęśliwsze więzi, a nawet może wydłużyć życie. Jest to więc być może idealna okazja dla naszych dzieci, aby się jej nauczyć i rozwinąć w naszych społecznościach i rejonach. Jest to także doskonała baza do współczucia.

To właśnie jest to współczucie, które odczuwamy od naszego przyjaciela, brata, lekarza, a nawet badacza, który z kraju oddalonego o tysiące kilometrów od nas stara się znaleźć szczepionkę na tego wirusa, który rzucił na kolana cały nasz świat.

Zastanówmy się nad tym i skorzystajmy z okazji, jaką teraz mamy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Tristen K. Inagaki, Edward Orehek On the Benefits of Giving Social Support: When, Why, and How Support Providers.Personality and Social Psychology Bulletin, 32(3), 313–327. https://doi.org/10.1177/0963721416686212
Scroll to Top