Mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej niż chłopców

Jak pokazuje jedno badanie, mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej niż chłopców. Około 10 roku życia rozpoczyna się przycinanie neuronów, a także reorganizacja mózgu w celu promowania szybszych i bardziej wydajnych połączeń.

Mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej

W jakiś sposób nauka już dawno wyczuła, że mózgi dziewcząt ​​dojrzewają średnio wcześniej niż chłopców. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Newcastle potwierdziło tę hipotezę rzeczywistymi danymi.

Co więcej, wiadomo nawet, że ta przewaga w rozwoju neurologicznym dziewczynek może pojawić się nawet dziesięć lat wcześniej niż u chłopców. Należy przy tym pamiętać, że różnice indywidualne są bardzo duże i nie można ich wyjaśniać wyłącznie na podstawie płci.

Natomiast jeden aspekt powinien zostać dobrze wyjaśniony. To, że mózgi dziewcząt wykazują wcześniejszy rozwój niż u chłopców, nie oznacza, że ​​mają większy potencjał intelektualny. Zasadniczo oznacza to jedynie, że w wieku od 10 do 12 lat mają lepszą organizację mózgu i wyższą aktywność neurologiczną.

Z kolei chłopcy rozpoczynają ten sam proces dojrzewania w wieku od 15 do 21 lat.

Innymi słowy, rozwój obu płci postępuje zgodnie z tymi samymi procesami neuromaturatywnymi, które przebiegają w nieco innym okresie. Ostatecznie pozwolą im jednak osiągnąć mózg gotowy do interakcji z otoczeniem o większej zdolności do refleksji, uwagi i mniejszej impulsywności itp.

Czyli to, co nazywamy przejściem od etapu dziecięcego do dorosłego. Jednak dziewczęta rozpoczynają ten proces wcześniej.

Dzieci na dachu

Podobnie warto podkreślić szczegół, o którym mówią nam również neuronaukowcy. Obecnie pojawiają się pewne okoliczności, na które nasze maluchy wykazują wrażliwość na poziomie neurologicznym.

Powszechnie obserwujemy dziś siedzący tryb życia, oddzielenie społeczne i wyraźna preferencję dla bodźców cyfrowych, a nawet presję zewnętrzną, aby uzyskać tylko dobre wyniki. Wszystko to w końcu zabiera czas przeznaczony na zabawy, powodując, że dzieci potrzebują więcej czasu na osiągnięcie pełnego potencjału mózgu.

„Tylko wtedy, gdy emocjonalny mózg otrzyma potrzebną mu miłość, może osiągnąć pełną zdolność intelektualną”.

-Alvaro Bilbao-

Dlaczego mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej niż chłopców?

Naukowcy z Uniwerystetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie w 2013 roku, w którym uzyskali nieoczekiwane wyniki. Celem tej pracy, jak wyjaśnił Marcus Kaiseer, profesor na wydziale psychologii tego uniwersytetu, było poznanie poziomu połączeń ludzkiego mózgu między 4 a 40 rokiem życia.

Podczas wykonywania testów i rezonansu magnetycznego zdali sobie sprawę z czegoś bardzo ważnego. Dziewczęta w wieku od 10 do 12 lat wykazywały bardziej dojrzały mózg niż chłopcy.

Co jednak mamy na myśli, gdy używamy terminu „dojrzały”? Sugeruje to, że mózg już rozpoczął proces przycinania połączeń neuronowych, których nie uważa za ważne, aby skutecznie reorganizować mózg.

Zobaczmy więcej danych, aby lepiej to zrozumieć.

Mózgi dziewcząt mają mniej połączeń, ale są one mocniejsze i bardziej wyrafinowane

Gdybyśmy powiedzieli, że zręczny, silny mózg o dobrym potencjale to mózg o uczciwym i odpowiednim poziomie połączeń, wiele osób może poczuć dezorientację.

Często wydaje się nam, że im więcej mamy połączeń neuronowych, tym więcej zasobów, kompetencji i umiejętności będziemy mieli. To jednak nie jest klucz. W rzeczywistości uważa się, że jednym z głównych problemów osób z autyzmem jest właśnie ich hiperłączność.

Neurony

  • Tak więc jedną z zasad rozwoju mózgu dziecka jest właściwe przycinanie neuronów. Dzieci przychodzą na świat z prawie 100 miliardami neuronów. Do około dwóch lat powstaje duża liczba synaps. Jednak od tego wieku zaczyna się tak zwane przycinanie neuronów.
  • Celem jest zniszczenie tych połączeń (synaps), które nie są używane i wzmocnienie (mielinizacja) tych, które są używane. To wzmocnienie sprawi, że pozostałe połączenia będą szybsze i bardziej skuteczne i wydajne. Ten proces przycinania neuronów kończy się dopiero po 20 latach.
  • I właśnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Newcastle wskazują, że mózg dziewcząt dojrzewa wcześniej niż mózg chłopców. Ten proces przebiega bowiem u nich w wieku od 10 do 15 lat. Ze swojej strony chłopcy kończą ten proces w wieku 20 lub 21 lat.

Potrzeba poprawy połączeń neuronowych w mózgu dziecka i młodzieży

Fakt, że mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej niż mózgi chłopców, nie oznacza w żaden sposób, że powinny one otrzymać zróżnicowane wykształcenie. W rzeczywistości rzecz, na którą zwracają uwagę eksperci i którą już skomentowaliśmy na początku, koncentruje się na czym innym.

Podkreślają oni potrzebę dbania o warunki edukacyjne, emocjonalne i osobiste dzieci, aby mogły one uzyskać skuteczną łączność neuronową.

Co przez to rozumiemy? Chcemy wpływać na niektóre bardzo podstawowe fakty. Na przykład mózg dziecka nie powinien siedzieć cały dzień. Maluchy potrzebują ruchu, odkrywania, eksploracji, zabawy, interakcji z innymi dziećmi, doświadczania wrażeń, emocji, uczuć …

Prawdą jest, że mózgi dziewcząt dojrzewają wcześniej niż mózgi chłopców. Ale musimy stworzyć najodpowiedniejsze warunki, aby zarówno dla jednej jak i drugiej płci, aby rozwijały w najlepszy sposób, wykorzystując swój pełny potencjał. W tym celu nie zaszkodzi przypomnieć te wymiary, które mogą najbardziej pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jak zoptymalizować rozwój mózgu dzieci?

Pierwszą strategią jest zadbanie o emocje najmłodszych. Niezbędne są takie czynniki, jak zdrowe przywiązanie, zapewnienie miłości, bezpieczeństwa i zdrowych relacji w środowisku rodzinnym. Stamtąd bardzo ważne jest, żeby pomagamy dzieciom zarządzać emocjami i rozumieć je.

  • Kolejnym fundamentalnym filarem jest odpowiednia dieta. Lepiej jest wybierać zdrowe produkty, unikając przemysłowych wypieków, tłuszczów nasyconych itp.
  • Następnie ważne jest, abyśmy faworyzowali aktywność fizyczną, ruch, zabawę, zajęcia manualne, budowanie rzeczy przy pomocy dłoni.
  • Podobnie nie możemy zapominać, że dzieci powinny mieć kontakt społeczny ze swoimi rówieśnikami, że powinny wspólnie się bawić i uczyć się współdziałania ze sobą.
  • Czynniki takie jak stres i lęk mają ponadto poważny negatywny wpływ na mózg dziecka.

Wreszcie nie możemy zapomnieć o pewnym kamieniu węgielnym w wychowaniu dziecka. Chodzi o dziecięcą ciekawość. Powinniśmy ją rozbudzać i zaspokajać. Stymulować ich zdolność do zadziwiania, pomysłowości, tworzenia, eksperymentowania, popełniania błędów, poprawiania ich, próbowania, odczuwania i odkrywania świata we własnym tempie.

Mózg dzieci ma swoje etapy rozwoju, ale my mamy również możliwość (i obowiązek) optymalizacji tego procesu odpowiednio go ułatwiając.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Sol Lim, Cheol E. Han, Peter J. Uhlhaas(2013) Preferential Detachment During Human Brain Development: Age- and Sex-Specific Structural Connectivity in Diffusion Tensor Imaging (DTI) Data. Cerebral Cortex, Volume 25, Issue 6, June 2015, Pages 1477–1489, https://doi.org/10.1093/cercor/bht333
Scroll to Top