Myślenie strategiczne: jak nadać cel swojemu życiu

Myślenie strategiczne: jak nadać cel swojemu życiu
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2018

Myślenie strategiczne to koncepcja, która zdobyła uznanie w dziedzinie marketingu. Jednak doskonale sprawdza się również w innych obszarach, poza biznesem lub pracą. Jest to właściwie użyteczne podejście w praktycznie każdej dziedzinie.

Myślenie strategiczne definiuje się jako podejście do dzisiaj z perspektywy przyszłości. Innymi słowy, jest to podejście mające na celu przewidywanie długoterminowych skutków naszych działań. Jest to twórcza, długoterminowa wizja ukierunkowana na osiągnięcie konkretnych celów.

Jak sama nazwa wskazuje, myślenie strategiczne obejmuje strategię. Skoordynowany plan działania koncentrujący się na określonym planie lub celu. Początkowo ten sposób myślenia był używany w kontekście wojny. Następnie został zastosowany do świata biznesu. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, można go zastosować do dowolnego celu.

“Jesteśmy tym, co robimy, dzień po dniu. Tak więc doskonałość nie jest aktem, ale nawykiem.”

Arystoteles

Charakterystyka myślenia strategicznego

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy powiedzieć o myśleniu strategicznym, jest to, że nie można się tego nauczyć czytając podręcznik. Zamiast tego ludzie porównują to do chodzenia, pływania lub jazdy na rowerze. To nie jest teoretyczne; uczysz się przez praktykę.

Myślenie strategiczne - szachy

Myślisz strategicznie, gdy spełniasz następujące cechy:

  • Wiesz, gdzie chcesz iść. Musi istnieć jasno określony cel lub zamiar. Jeśli nie, żadna strategia nie ma sensu.
  • Wiesz, gdzie jesteś. Innymi słowy, masz zdolność określenia, jaka jest obecna sytuacja i jak daleko jest do celu.
  • Wiesz, jak zdefiniować ścieżkę, którą musisz podążać. To naprawdę centralny punkt strategii. Obejmuje to wypracowanie sposobu, w jaki osiągniemy nasze cele.
  • Wiesz, jak oceniać i poprawiać rzeczy. Myślenie strategiczne wymaga elastyczności do ciągłego monitorowania tego, co się robi i do przekierowania, jeśli to konieczne.

Aby myśleć strategicznie, potrzebujesz dawki realizmu, zdolności do refleksji i zdolności widzenia całego obrazu. Oczywiście, te zdolności nie pojawiają się tak po prostu znikąd, muszą być rozwijane poprzez praktykę.

Trzy klucze do strategicznego myślenia

W świecie myślenia strategicznego liczy się wiele różnych umiejętności. Jednak istnieją trzy, które są absolutnie niezbędne. To dlatego, że pozwalają Ci na zbudowanie centralnego punktu tego sposobu myślenia: strategii. Te umiejętności to:

  • Możliwość wyrzucania modeli predykcyjnych. Nie możesz przyjąć planu działania i upierać się przy tym uparcie. Strategia musi być stale odnawiana. Musisz mieć otwarty umysł, aby rozwiązywać sytuacje w miarę ich powstawania, przekierowywać w razie potrzeby i stawać w niepewności.
  • Umiejętność zadawania pytań. W myśleniu strategicznym pytania są o wiele ważniejsze niż odpowiedzi. Jeśli potrafisz zdefiniować pytanie, jesteś już w połowie drogi do celu.
  • Zdolność do identyfikacji kluczowych punktów. Musimy nauczyć się oddzielać definicję od przypadku Wiedza na temat najważniejszych czynników jest absolutnie fundamentalna. Pozwala to na dokładniejsze monitorowanie i przekierowanie, jeśli jest to konieczne.

Myślenie strategiczne to nie to samo, co “planowanie strategiczne”. Ta pierwsza to umiejętność intelektualna, którą kierujesz. Ale ta druga jest zastosowaniem tej umiejętności w danej sytuacji.

Myślenie strategiczne - puzzle

Ćwiczenia rozwijające myślenie strategiczne

Istnieje wiele sposobów, aby rozwinąć myślenie strategiczne. Na przykład możesz to zrobić, grając w szachy lub rzucając nowe hipotezy i testując je. Na początek warto jednak wykonać kilka prostych ćwiczeń. Te ćwiczenia okazały się skuteczne w dyscyplinowaniu umysłu i nauczaniu go projektowania strategii.

Oto trzy proste ćwiczenia, które gorąco polecamy:

  • Robienie czegoś zupełnie innego. Pomysł polega na tym, że decydujesz się na działanie, którego nigdy wcześniej nie wykonywałeś. Może to być coś bardzo prostego, na przykład podjęcie innej drogi do pracy. Tak jak to robisz, obserwuj wszystko szczegółowo. Następnie opisz doświadczenie na papierze. Napisz, co odkryłeś.
  • Odgrywanie ról. W tym ćwiczeniu myślisz o kimś, kogo naprawdę podziwiasz. Mechanika jest podobna do odgrywania ról. Myślisz o tej osobie i próbujesz myśleć, jak myślą. Następnie przez cały dzień zachowujesz się tak, jakbyś był tą osobą. Pod koniec dnia opisujesz to, co odkryłeś.
  • Szalone pytania. Codziennie spróbuj zadać pytanie o coś niezwykłego. Nie powinno to być pytanie o uzyskanie informacji, ale raczej o zaproszenie do analizy. Następnie spróbuj odpowiedzieć, nie szukając informacji. Zaproponuj hipotezy. Następnie zbadaj je i zweryfikuj. Oto przykład: dlaczego oczy są okrągłe?
Kreatywność - przejawiający ją pracownicy.

Podsumowując, myślenie strategiczne to umiejętność, która pomaga osiągnąć twoje cele. Dzięki temu można je zastosować praktycznie do dowolnego elementu. Pomaga Ci myśleć w bardziej uporządkowany sposób, ale przede wszystkim myśleć o tym, co jest długoterminowe i co chcesz osiągnąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.