Stołówki szkolne - jakie korzyści płyną z ich używania

Stołówki szkolne - jakie korzyści płyną z ich używania
Anet Diner Gutverg

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Anet Diner Gutverg.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauczenie dziecka przestrzegania dobrych nawyków żywieniowych to bolączka rodziców na całym świecie. Czas posiłków może stać się powodem sporów, co może być źródłem niepokoju i pogłębiać dystans między członkami rodziny. W rezultacie może to wpłynąć na nasze relacje z naszymi dziećmi. W takiej sytuacji nie zapominajmy, że istnieją stołówki szkolne.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale stołówki szkolne mają wiele zalet. Zapisanie dziecka na szkolne posiłki może okazać się rozwiązaniem wielu naszych problemów związanych z codziennym żywieniem rodziny.

Stołówki szkolne znajdują się w większości szkół. W rzeczywistości są one zintegrowane z funkcjami szkoły, ponieważ odżywianie i dieta są szczególnie ważne na wczesnych etapów życia. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie korzyści oferują stołówki szkolne.

„Pusty żołądek nie jest dobrym doradcą politycznym”.

-Albert Einstein-

Korzyści, jakie dają stołówki szkolne

Stołówki szkolne sprzyjają rozwojowi nawyków higienicznych i promują dobrą dietę. Ponadto w szkolnych stołówkach dzieci mogą nauczyć się właściwego używania sztućców i serwetek. Mogą również nauczyć się przyjmowania prawidłowej postawy ciała podczas jedzenia. Co więcej, uczyć się szanować swoich kolegów z klasy i pracowników stołówki, a także ćwiczą dobre maniery przy stole.

Stołówki szkolne rozwijają towarzyskość u dzieci.

Stołówki szkolne - 2

Stołówki szkolne to także świetne miejsce na rozwój umiejętności społecznych. Dzieci mogą spędzać tam czas z kolegami z klasy poza zajęciami, w bardziej zrelaksowanym i przyjemnym otoczeniu. Na przykład mogą usiąść z nowymi przyjaciółmi i nawiązać relacje z różnymi ludźmi lub wzmocnić więzi z tymi, których już znają.

Z drugiej strony, zapisanie dziecka na obiady w szkole może pomóc nam zrównoważyć naszą pracę i czas wolny spędzany z naszymi dziećmi. Po opanowaniu pewnych nawyków żywieniowych w szkolnej stołówce dzieci zastosują je w domu. Może to znacznie uprzyjemnić wspólne posiłki.

Kiedy powinniśmy zapisać nasze dzieci na szkolne obiady?

Teraz przeanalizujemy niektóre przypadki, w których wskazane jest zapisanie naszych dzieci do szkolnej stołówki.

Problemy z jedzeniem

Naśladowanie ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że gdy Twoje pociechy zobaczą, jak jedzą ich przyjaciele, nabiorą motywacji do jedzenia.

Kiedy dzieci spożywają posiłki ze swoimi rodzicami, zauważają, że dorośli zwracają im uwagę, gdy nie chcą próbować pewnych dań lub unikają jedzenia określonych składników potraw. Tymczasem w szkolnej stołówce dzieci nie czują presji. W związku z tym ta sytuacja może sprzyjać wypróbowaniu przez dzieci nowych smaków poza zasięgiem wzroku ich rodziców.

Trudności w nawiązywaniu kontaktów

Stołówki szkolne to idealne miejsce spotkań, gdzie można dzielić się wspomnieniami z innymi i udzielać się towarzysko. Wszyscy siedzą ze wszystkimi. Ponadto pora lunchu to idealny moment na odpoczynek, nawiązanie relacji i dobrą zabawę.

Rodzice nie mają czasu na gotowanie

Jednym z najczęstszych powodów, dla których rodzice zapisują dzieci do szkolnej stołówki, jest to, że nie mają czasu na gotowanie. Nic dziwnego. Podczas gry rodzice uciekają się do mrożonek, stołówki szkolne przygotowują zdrowe i zbilansowane posiłki.

Stołówki szkolne - 3

Dziecko ma alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe mogą sprawiać, że dzieci czują się inaczej niż ich rówieśnicy. Stołówki szkolne biorą pod uwagę potrzeby dzieci, starając się, aby żadne dziecko nie czuło się odsunięte lub by nie było dyskryminowane z powodu alergii.

W związku z tym dzieci mają okazję jeść z rówieśnikami, nie czując się źle czy inaczej. Ponadto może to pomóc im zaakceptować ich alergie.

Stołówki szkolne pomagają dzieciom przyzwyczaić się do rutyny i harmonogramów

W szkolnych stołówkach dzieci codziennie powtarzają pewne kroki. Dlatego prędzej czy później każde z nich musi się nauczyć, jak należy się zachowywać w takim miejscu.

Z drugiej strony, ponieważ czas na jedzenie jest ograniczony, stołówki szkolne mogą pomóc nauczyć się koncentrować na posiłku. Przede wszystkim mogą sprzyjać wyeliminowaniu niepotrzebnego przedłużania posiłków.

Stołówki szkolne - 4

Słabo rozwinięte zdrowe nawyki żywieniowe

Czasami chcemy, aby nasze dzieci jadły wszystko, co uważane za niezbędne w diecie i ogólnie zdrowo się odżywiały. Jednak zdarza się, że sami nie lubimy pewnych warzyw czy innych produktów spożywczych. W takim układzie nie możemy być dla dzieci najlepszym przykładem, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie i zrównoważoną dietę. Co innego stołówki szkolne – służą one jako przykład dobrego odżywiania.

„Jedynym sposobem na zachowanie zdrowia jest jedzenie tego, czego nie lubimy, picie tego, co nam nie smakuje, i robienie tego, za czym raczej nie przepadamy”.

-Mark Twain-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.