Osoby o trudnym charakterze często wywołują różnego rodzaju kłótnie, uprawiają krytykę, szantaż i po prostu mają negatywne nastawienie do innych ich otoczeniu. Nasze zdrowie psychiczne może zostać zagrożone, gdy zmuszeni jesteśmy radzić sobie codziennie z kimś takim.
Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze można zachować zdrowy dystans od osoby o trudnym charakterze. Co gorsza, proszenie takiego kogoś o zmianę jego nastawienia jest zupełnie bezużyteczne. Co powinieneś zrobić, jeśli musisz pracować lub mieszkać z jedną z tych osób?
Najważniejszą rzeczą jest dbanie o siebie. Głównie dlatego, że ludzie mają w genach skłonność do samoobrony i budowania wokół siebie mentalnych fortec. Często myślą też o strategiach obejmujących odwet lub po prostu dotyczących samego przetrwania.
Ale wtedy zapominamy o naszym samopoczuciu, które jest dla nas najbardziej fundamentalne. Kiedy je zaniedbujemy, wyczerpuje się nasza energia mentalna i emocjonalna. Ale to nie wszystko – bo jednocześnie stajemy się bardziej wrażliwi.
Warto wziąć też pod uwagę coś niezwykłego w tym temacie. Socjolog Shira Offer pracujący na uniwersytecie Bar Ilana w Izraelu mówi nam, że wielu ludzi, których uważamy za „trudnych”, jest nam bardzo bliska. W ten sposób możesz mieć osoby o trudnym charakterze w swoim bezpośrednim otoczeniu. Mogą to być nawet dzieci, rodzice lub rodzeństwo.
Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, aby rzeczy po prostu płynęły swoim rytmem i aby nasze codzienne życie było bardziej satysfakcjonujące. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego nie powinieneś się z tym pogodzić.
„Żadna trucizna nie zabije kogoś, kto myśli pozytywnie. A żaden lek nie uratuje skrajnego pesymisty”.
-Budda-
Osoby o trudnym charakterze – jak sobie z nimi poradzić?
Osoby o trudnym charakterze mogą wykazywać złożoność swojego charakteru na wiele różnych sposobów. Niektóre po prostu spierają się o wszystko. Inne z kolei unikają brania na siebie wszelkiej odpowiedzialności i odmawiają współpracy.
Jeszcze inne szerzą pogłoski lub widzą cały świat w czarnych kolorach. Ale poza ich osobowością, to, co robią lub czego nie robią, naprawdę wpływa w negatywny sposób na otaczających je ludzi.
Na przykład niektóre osoby o trudnym charakterze nie mają żadnych problemów z tym nieprzyjemnym współpracownikiem, którego zawsze starasz się unikać. Poza rzecz jasna nieustannym jego oczernianiem. Jest tak, ponieważ każdy z nas ma własną granicę i sposób radzenia sobie z ludzką złożonością.
Tak więc, zanim zbyt pochłoną Cię negatywne myśli wygłaszane na temat cech innych ludzi, dowiedz się, co dokładnie Ciebie konkretnie niepokoi. Czy to ich brak szacunku? Czy to ich postawa? A może jest to coś, co Cię drażni z jakiegoś konkretnego powodu?
W odniesieniu do tego tematu wspomniany przez nas powyżej lekarz Shira Offer przeprowadził specjalne badanie, aby udowodnić pewne rzeczy. Po pierwsze: gdy mamy do czynienia z osobami o trudnym charakterze, zaczynamy się wtedy stresować.
Stopniowo zaczynamy odczuwać dyskomfort w stosunku do nich, dopóki nie osiągniemy określonego punktu nietolerancji. Zazwyczaj zapominamy o tym, czego nie lubimy, ponieważ unikamy ich za wszelką cenę.
Jednak nie zawsze można uciec od osoby o trudnym charakterze. Wynika to z faktu, że przez większość czasu jesteśmy zmuszeni do pracy lub wspólnego życia z kimś takim.
Troszczenie się o siebie samego a stres „z drugiej ręki”
Naukowcy Howard Friedman i Ronald Riggio z Uniwersytetu Kalifornijskiego (oryg. University of California) przeprowadzili badanie, w którym poruszyli temat stresu – jak to określili – „z drugiej ręki”. Co to znaczy? I jak to się ma do osób o trudnym charakterze? Opowiemy Ci o tym już za chwilę.
Ogólnie rzecz biorąc złożone, negatywne, krytyczne i wymagające zachowanie zawsze będzie miało na nas wpływ, gdy będziemy zmuszeni do codziennej interakcji z takimi ludźmi.
Zatem samo obserwowanie kogoś w stanie stresu, czy będzie to to nieznośny współpracownik, czy też członek rodziny, który jest nieustannie skłonny do kłótni, ostatecznie wpływa negatywnie na Twój własny układ nerwowy. Na tym polega właśnie stres „z drugiej ręki”, który wpływa na Twoje zdrowie.
Dlatego dbanie o siebie powinno być Twoim priorytetem, gdy masz do czynienia z osobami o trudnym charakterze. Jest to forma codziennych ćwiczeń wzmacniających „mięśnie mentalne”, które ochronią Cię przed takimi zachowaniami. Dlatego powinieneś swój poświęcić czas i wysiłek na następujące praktyki:
- Przeznacz codziennie trochę czasu na relaks i staraj się nie myśleć o osobach o trudnym charakterze obecnych w Twoim życiu.
- Naucz się kilku technik radzenia sobie ze stresem, takich jak głębokie oddychanie, technika relaksacyjna Jacobsona, uważność i tym podobne.
Dbanie o siebie tak, aby pamiętać, co zasługuje na Twoją uwagę, a co nie
Niektórzy ludzie mówią, że „rzeczy i sytuacje wpływają na Ciebie tylko tak bardzo, jak im na to pozwalasz”. Jest w tym dużo prawdy. Jednak nie zawsze łatwo jest zastosować je w praktyce w naszej bezpośredniej rzeczywistości.
Wszyscy chcielibyśmy, aby różne rzeczy nie wpływały na nas tak bardzo, jak do tej pory. Ale trudno jest zachować tę równowagę, gdy osoby o trudnym charakterze naruszają nasze prawa i wolności.
W takich przypadkach musimy również dbać o siebie samych. Wynika to z faktu, że dobre samopoczucie polega również na wyznaczaniu granic i wiedzy, jak się chronić, a nawet bronić, jeśli to konieczne.
Dobre samopoczucie to umiejętność kontrolowania naszych emocji i przywiązywania wagi do tego, co naprawdę ważne. Chodzi o to, aby nie poświęcać zbyt wiele naszej cennej uwagi na rzeczy, które na to nie zasługują.
Jasne i klarowne poczucie własne wartości, pamiętanie o naszych wartościach i potrzebach, zachowanie spokoju i rozwijanie odpowiednich umiejętności inteligencji emocjonalnej może pomóc Ci lepiej zarządzać wieloma frustrującymi sytuacjami.
W końcu każdy z nas ma w życiu co najmniej jedną osobę o trudnym charakterze. Dlatego powinieneś nauczyć się, jak właściwie zarządzać swoimi relacjami z nią tak, aby ułatwić życie sobie samemu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Shira Offer, Claude S. Fischer. Difficult People: Who Is Perceived to Be Demanding in Personal Networks and Why Are They There? American Sociological Review, 2017; 000312241773795 DOI: 10.1177/0003122417737951