Greta Thunberg zapewnie nie będzie w stanie uratować świata przed katastrofą klimatyczną czyhającą tuż za horyzontem. Jesteśmy jednak pewni, że ta 16-letnia dziewczynka coś jednak osiągnie. Będzie ona w stanie obudzić całe pokolenie i dać się poznać jako postać, która może rzucić wyzwanie „bogatym mężczyznom w szarych garniturach”.
I chociaż nie od razu będziemy w stanie zobaczyć wyniki, ten inspirujący ruch, którego twarzą jest Greta Thunberg może pomóc ulepszyć naszą planetę i wszystkie jej ekosystemy.
Czasami społeczeństwo potrzebuje takich postaci, jak Greta Thunberg. W pewien sposób większość z nas nie lubi typowych przywódców, ale ma skłonność do symboli. Ta młoda szwedzka działaczka buduje swoiste zjawisko transcendentalne podczas każdego swojego występu i przemówienia.
Ona jest „zieloną dziewczyną” w pełnym tego słowa znaczeniu. To młoda kobieta, która chce zmienić świat. Jej przesłanie dotarło do tysięcy ludzi.
Oczywiście Greta Thunberg nie mówi nam o niczym nowym. Większość z nas była przecież w pełni świadoma tego problemu. Zmiana klimatu jest prawdziwa; dzieje się na naszych oczach, a konsekwencje tego stanu rzeczy mogą być nieodwracalne.
Jednak Greta Thunberg wysyła wiadomość w inny sposób. Koncentruje się na uzyskiwaniu wsparcia ze strony młodzieży przez wygłaszanie mocnych przemówień i wskazywanie trudnych, lecz potrzebnych zachowań.
Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że sama Greta twierdziła, że jej tak silne zaangażowanie jest związane z chorobą Aspergera, na którą cierpi od wczesnych lat dzieciństwa. Ta młoda kobieta błyskawicznie stała się ikoną, co sprawia, że zmiana klimatu jest jednym z głównych problemów omawianych przez uczniów na całym świecie.
Kim w ogóle jest Greta Thunberg?
Greta Thunberg jest młodą aktywistką, która rozpoczęła ogólnoświatowy ruch Fridays for Future. W tej chwili jest już inspirującym symbolem zmian, który rzuca wyzwanie kryzysowi klimatycznemu.
Greta Thunberg urodziła się w Szwecji 3 stycznia 2003 roku. Być może nie wiesz o tym, ale jej rodzina jest dobrze znana w świecie sztuki. Jej matka, Malena Ernman, jest śpiewaczką operową. Z kolei ojciec Grety, Svante Thunberg jest znanym w Szwecji aktorem, podobnie jak jej dziadek Olof Thunberg.
Bez wątpienia mogłoby to wskazywać na to, że biorąc pod uwagę możliwości jej najbliższego otoczenia, Greta mogłaby być wyreżyserowanym wynikiem dobrze zaplanowanej strategii.
Jednak jej rodzice wyjaśnili niejednokrotnie, że ich córka zawsze była bardzo zainteresowana sprawami środowiska. Ponadto cierpi na zespół Aspergera, który zwykle powoduje, że hobby, zainteresowania lub obawy stają się wręcz obsesjami. Tak właśnie stało się w przypadku Grety Thunberg.
Greta przekonała na przykład rodziców, by zostali wegetarianami. Kiedy miała 11 lat, popadła w depresję z powodu zmian zachodzących w klimacie naszego globu. Nie mogła zrozumieć tego, jak postępują główne kraje na świecie, które tak lekceważąco i szkodliwie podchodzą do kwestii środowiskowych.
Kiedy była w dziewiątej klasie, nie chciała chodzić do szkoły. Zamiast tego domagała się, aby szwedzki rząd ograniczył emisję dwutlenku węgla na podstawie postanowień porozumienia paryskiego.
Co więcej, Greta Thunberg doznała również epizodów selektywnego mutyzmu. Dodatkowo cierpi na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, dlatego nie jest w stanie unikać zagadnień związanych z ochroną środowiska, a także cierpi na problemy z zachowaniem równowagi, odporności i dobrego samopoczucia.
Nikt nie jest zbyt młody, aby zmienić świat
W tym roku Greta Thunberg opublikowała swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Nikt nie jest zbyt mały, aby móc coś zmienić” (oryg. No One is Too Small to Make a Difference). Nie tak dawno temu ta młoda kobieta pokonała Atlantyk na małej żaglówce, aby wziąć udział w konferencji na temat zmian klimatu w Nowym Jorku.
Celem tej konferencji było zwiększenie świadomości na temat konieczności ograniczenia podróży lotniczych, aby uniknąć wzmożonej emisji dwutlenku węgla.
Po raz kolejny zwróciła na siebie uwagę mediów z całego świata. Stała się natychmiast bohaterką pierwszych stron wielu gazet, a Twitter został wręcz zalany tagami z nią związanymi. Po raz kolejny opowiedziała nam wszystkim o bogatych mężczyznach w drogich garniturach, którym nie zależy na następnych pokoleniach, ponieważ według samej Grety umrą, zanim życie na naszej planecie zniknie.
Musimy zauważyć przy tym, że Greta Thunberg samodzielnie pisze swoje przemówienia i że to ona inicjowała strajki szkolne w każdy piątek. Nie dbała przy tym o poparcie ze strony innych.
Niemniej jednak koledzy z klasy zaczęli powoli do niej dołączać. Minęło kilka miesięcy i „piątki na przyszłość” (oryg. Fridays for Future oraz płomienne przemowy Grety w obronie środowiska przekroczyły granice Szwecji i rozlały się na cały świat.
Nowe czasy, nowi przywódcy
Podsumowując, niektóre wydarzenia z tego, co dziś obserwujemy, wskazują nam na to, że kluczowe postacie tej epoki nie przypominają tych, które istniały wcześniej. Nie mamy dziś takich ludzi jak Martin Luther King lub Mahatma Gandhi. Obecnie pałeczkę lidera przejmują dla siebie są młodsze pokolenia, takie jak Malala Yousafzai i właśnie Greta Thunberg.
Kryzys klimatyczny jest niezwykle niepokojący i zasługuje na uwagę ludzi takich jak ta dziewczyna. Ludzi, którzy angażują innych z całego świata. Mamy nadzieję, że jej przesłanie dotrze do jak największej liczby osób.
Ci z tych, którzy są dzisiaj młodzi, będą musieli zmierzyć się z rzeczywistością naszego świata w najbliższej przyszłości. A jeśli nie wprowadzimy już teraz jakichś zmian, nie będzie dla nich w ogóle żadnej przyszłości.
„Nie chcę, żebyś miał nadzieję. Chcę, żebyś wpadł w panikę, chcę, abyś odczuł strach, który odczuwam każdego dnia. Chcę, żebyś działał, chcę, abyś zachowywał się tak, jak w czasach kryzysu. I chcę, żebyś zachowywał się, jakby Twój dom płonął. Bo tak właśnie jest.
-Greta Thunberg-