Duchowi przywódcy - trzech, którzy mają wielki wpływ na losy świata

Duchowi przywódcy - trzech, którzy mają wielki wpływ na losy świata
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2018

Żyjemy w czasach nieco jałowych, w których wydaje się, że wielcy duchowi przywódcy wyginęli. Były czasy, w których oświeceni ludzie byli punktem odniesienia dla innych, aby pomóc im znaleźć światło, które poprowadzi ich na ich drodze. Ich obecność i słowa miały wielkie znaczenie. Ludzie słuchali ich i podziwiali. Czy duchowi przywódcy jeszcze istnieją?

Kim są dzisiejsi duchowi przywódcy?

W dzisiejszych czasach, zamiast duchowych przywódców, mamy popularne postaci ze świata rozrywki. Wielu ludzi szuka inspiracji wśród modeli, piłkarzy, postaci telewizyjnych lub portali społecznościowych. To ci wpływowi ludzie wyznaczają kierunki i trendy, a wielu ludzi za nimi podąża. Treść tego, co mówią, nie ma większego znaczenia – jest sprawa drugorzędną. Najważniejsze jest, jak się prezentują.

“Jeśli problem można naprawić, jeśli coś można zrobić w danej sytuacji, nie ma potrzeby się martwić. Jeśli nie można tego skorygować, to zamartwianie się nam nie pomoże. Z martwienia się nie ma żadnej korzyści.”

-Dalajlama-

Mimo to nadal istnieją pewne postacie, prawie wszystkie mające związek z religią, które wciąż mają moc oddziaływania na sumienia innych. To nie tylko ich pozycja czy autorytet sprawiają, że ​​są duchowymi przywódcami. Zapewniają również klarowne spojrzenie na współczesny świat. Ci duchowi przywódcy są podziwiani i szanowani, nawet przez tych, którzy nie podzielają ich przekonań.

Duchowi przywódcy – trzy wielkie osobowości

1. Dalajlama

Dalajlama stał się symbolem pokojowego oporu Tybetańczyków. Dla swoich ludzi człowiek ten jest czternastą inkarnacją Dalajlamy, a zatem duchowym przywódcą społeczności. Przez prawie całe życie żył na wygnaniu, począwszy od roku 1950, kiedy to po raz pierwszy Chiny zajęły Tybet.

 Jako uchodźca zaproponował politykę, którą nazwał “drogą pośrednią”. Jego głównym przesłaniem jest brak przemocy i pojednanie. Żąda niepodległości dla swoich ludzi i jest gotów zrobić wszystko, co będzie konieczne, aby to osiągnąć, ale zawsze poprzez dialog.

Tybetański mnich.

Zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w 1989 roku. Jego największym osiągnięciem jest utrzymanie niepodległości Tybetu. Zawsze był konsekwentny i spójny w swoim dialogu i komunikacji, nawet w najtrudniejszych momentach konfliktu.

2. Papież Franciszek

Mario Bergolio jest najwyższym przywódcą Kościoła katolickiego. Jednak, w przeciwieństwie do wielu swoich poprzedników, od pierwszego dnia “panowania” zachował krytyczną postawę wobec własnego kościoła. W rzeczywistości wybrał imię “Franciszek”, aby uhonorować świętego Franciszka z Asyżu, a poprzez to również ubóstwo.

Papież Franciszek.

Franciszek zrezygnował z kilku przywilejów, które przysługiwały mu jako papieżowi. Mieszka w Watykanie, w tej samej rezydencji co inne osoby związane z kościołem. Konsekwentnie odmawia używania symboli bogactwa lub korzystania ze specjalnych przywilejów.

Najciekawsza jest u niego otwartość z jaką porozumiewa się z innymi i podejście do spraw, których Kościół dotąd unikał… Jego podejście do ateizmu, kobiet, rozwodów i homoseksualizmu uczyniło go celem krytyki w najbardziej konserwatywnych środowiskach. Staje się jednym z najważniejszych przywódców duchowych na świecie.

3. Deepak Chopra

Deepak Chopra jest hinduskim lekarzem i pisarzem, który napisał jedne z najbardziej popularnych książek na świecie w ciągu ostatnich kilku dekad. Jego głównym tematem jest siła umysłu w medycynie. Religia ma duży wpływ na sposób jego myślenia, ale, jak sam mówi, fizyka kwantowa jest również dla niego niezwykle ważna.

Deepak Chopra.

Jego założenia oparte są na medycynie ajurwedyjskiej a dzięki temu udało mu się wprowadzić nowe paradygmaty do nauk medycznych. Jego idee śledzą miliony ludzi na świecie. Budzi także liczne kontrowersje z powodu oczywistego braku podstaw naukowych w swoich argumentach.

Chopra stał się jednym z najbardziej wpływowych przywódców duchowych, ponieważ jego propozycje wzywają do zmiany życia. Jego poglądy na temat medytacji i połączenia energii z wszechświatem głęboko odbijają się w jego wyznawcach. Miłość również zajmuje fundamentalne miejsce w jego myśleniu.

Świat potrzebuje więcej przywódców duchowych a mniej osób “wpływowych”. Te pierwsze są owocami mądrości, jasności i życzliwości. Drugie są produktem rynku, którego głównym celem jest generowanie zysków. Żyjemy w pogmatwanych czasach, kiedy upadają wielkie paradygmaty a wszyscy wydają się pozostawieni samymi sobie. Dlatego takie postacie w znacznym stopniu przyczyniają się do poszukiwań duchowych, w które wszyscy w pewnym stopniu jesteśmy zaangażowani.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.