Czy często czujesz się zmęczona bez wyraźnego powodu i zaczyna to wywierać wpływ na Twoje życie? Trapiące Cię zmęczenie mentalne może pojawiać się z powodu stresu. Być może wynika z nadmiernego zamartwiania się nad nierozwiązanymi problemami, które od dłuższego czasu odsuwasz na bok.
“Czuję się wykończona jakbym właśnie przebiegła maraton, a na moich ramionach spoczywa ciężar całego świata”. Czy takie stwierdzenie jest Ci bliskie? Wiele osób czuje się podobnie.
Odczuwane przez Ciebie zmęczenie mentalne, które wydaje się nie być związane z niczym konkretnym, jest przejmujące i wcale nie musi być wywołane wysiłkiem psychicznym. Zmęczenie emocjonalne często czai się z tyłu umysłu.
Ciało oraz umysł łączy niesamowita i głęboka więź. Czasami nic nie sprawia takiej przyjemności jak powrót do domu po ćwiczeniach. Przekroczenie progu mieszkania i świadomość, że nie masz już dzisiaj żadnych obowiązków do wykonania, daje uczucie satysfakcji z tego, co udało Ci się osiągnąć.
Twój umysł jest zazwyczaj spokojny, zmęczony w sposób, który nie jest bolesny, ciężki ani wyczerpujący. Ciało szybko odzyskuje energię i zauważasz zwiększone uczucie spokoju.
Jednak czasami zwykłe wyjście na zakupy lub na kolację z przyjaciółmi sprawia, że opuszcza Cię cała energia. Takie sytuacje mogą czasami sugerować istnienie jakiegoś głębszego problemu. Dlatego też warto poszukać przyczyn zmęczenia.
“Nie powinniśmy bać się potworów, ale ludzi, którzy nie potrafią ich dostrzec w samych sobie.”
-Shannon L. Alder-
Ekstremalne zmęczenie mentalne lub fizyczne bez wyraźnych przyczyn
Zazwyczaj wiesz, kiedy jesteś wyczerpana. Możliwe, że się przemęczyłaś lub skończyłaś specjalny projekt, który wymagał większego nakładu pracy. Być może pojechałaś na wycieczkę ze zbyt wielką liczbą przesiadek. Każde z tych wydarzeń może prowadzić do zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Jednak większość z nas ma problem z odnalezieniem przyczyn stojących za takim rodzajem wyczerpania, które wysysa z nas całą energię.
Nadchodzi czas, w którym w końcu dopasa nas ogólne uczucie dyskomfortu i nie do końca wiemy dlaczego tak się dzieje. Jeśli dotyczy Cię to
również Ciebie, możesz cierpieć z powodu zmęczenia mentalnego.
Czym jest zmęczenie mentalne?
Zmęczenie mentalne nie musi zawsze oznaczać, że coś poszło nie tak. Nie musi zawsze wiązać się z problemami, rozczarowaniami lub codziennymi przeciwnościami losu. Jeżeli jesteś zmęczona, ale nie masz pojęcia dlaczego, może się to wiązać z wieloma rzeczami, które robisz.
Poza tym duży wpływ na Twoją sytuację wywierając również problemy, którym musisz stawić czoła bez czasu na ich przemyślenie lub chwilę przerwy.
Zastanów się ile razy wstawałaś rano, jadłaś śniadanie, zabierałaś dzieci do szkoły, szłaś do pracy i wracałaś do domu jak na autopilocie? Robisz to wszystko głównie pod wpływem inercji, jedno po drugim, praktycznie bez myślenia. Nie zostawiasz sobie miejsca na zatrzymanie się, zastanowienie i odrobinę relaksu, co w końcu odbija się na Twoim zdrowiu.
Co wywołuje zmęczenie mentalne?
Zmęczenie mentalne nie pojawia się po jednej źle przespanej nocy. Składa się na nie wiele czynników, do których zaliczmy:
- Nadmierną ilość zobowiązań. Jak często zobowiązujesz się, że zrobisz więcej rzeczy, niż jesteś w stanie?
- “Bo muszę to zrobić”. Gdy się nad tym zastanowisz, to okaże się, że poczucie obowiązku przejmuje czasami kontrolę nad Twoim mózgiem. Jedna z głównych przyczyn zmęczenia mentalnego to uczucie zobowiązania, które karze Ci robić to, na co nie masz ochoty.
- Perfekcjonizm. Wiąże się z poczuciem obowiązku. Żywisz przekonanie, że wszystko, co robisz, musi być wykonane idealne, szybko i skutecznie. To z pewnością wywoła nie tylko zmęczenie mentalne, ale również frustrację.
- Brak odpoczynku. To najważniejszy czynnik. Brak możliwości relaksu lub snu doprowadzi do uczucia wyczerpania, które pojawi się, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka.
Strategie pomagające w walce ze zmęczeniem
Wayne Dyer mówił, że kiedy jest się zmęczonym warto robić inne rzeczy i wystrzegać się narzekania na zmęczenie w obecności innych osób, bo przeniesiesz swoje zniechęcenie na nie. Musisz pamiętać, że każdy z nas w ten czy w inny sposób zmaga się z własnym wyczerpaniem.
Kiedy jesteś wyczerpana i nie masz pojęcia dlaczego, musisz pamiętać o jednej kwestii. Za Twoim zmęczeniem kryje się jakiś powód, który musisz odkryć, zanim będziesz w stanie wprowadzić zmiany w swoim życiu. Bezczynność i narzekanie sprawią, że poczujesz się jeszcze gorzej.
Dlatego też warto poznać kilka strategii, które możesz wykorzystać każdego dnia:
- Pamiętaj, aby w ciągu całego dnia robić sobie przerwy. Poza tym upewnij się, że masz przynajmniej dwie godziny czasu dla siebie samej. Poświęć go na myślenie, relaksację i robienie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność.
- Naucz się odróżniać to, co ważne, od tego, co ma mniejsze znaczenie.
- Dbaj o siebie samą, bo na to zasługujesz. Rozpieszczaj się w zdrowy sposób (“zdrowy”, czyli nie wyczyść wszystkich kart kredytowych podczas wizyty w centrum handlowym). Musisz zadbać zarówno o swoje ciało, jak i o swój umysł.
- Zidentyfikuj swoje wzorce mentalne, które prowadzą do szkodzenia sobie samej i uważaj na sposób, w jaki do siebie mówisz. Pilnuj, aby nie był on zbyt wymagający ani defetystyczny. Nie zaczynaj zdań od słowa “muszę”. Takie zachowanie może zniszczyć Twoją pewność siebie i dobre samopoczucie.
Podsumowanie
Podsumowując, jedną ze skutecznych strategii stanowi medytacja. Pozwoli Ci rozmyślać, kontemplować, wymyślać i zastanawiać się nad różnymi kwestiami. Aby zauważyć różnicę, wystarczy poświęcić na medytację 20 minut dziennie przez kilka tygodni.
Daj sobie chwilę na zrozumienie znaczenia pracowania nad zmniejszeniem zmęczenia mentalnego oraz wyczerpania emocjonalnego, które pogarszają jakość Twojego życia. Nie odkładaj na jutro tego, co powinnaś zrobić już dziś!