Niespokojny umysł - jak można go ujarzmić?

Niespokojny umysł - jak można go ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2018

Żyjemy w bardzo gorączkowym rytmie. Tak wiele obowiązków walczy o naszą uwagę, a ich lista zdaje się wydłużać każdego dnia. Nie możemy zaprzeczyć, że stres oraz niepokój są częścią naszego życia. Nie możemy też cofnąć się w czasie, lecz jesteśmy w stanie znaleźć drogę, by ujarzmić nasz niespokojny umysł.

Buddyści powiadają, że umysł jest jak małpka. Podobnie jak ona skacze z gałęzi na gałąź; nieprzerwanie w stanie pobudzenia przeskakuje z jednej myśli na drugą, co tylko sprawia, że czujemy wielki zamęt. Ale dlaczego niespokojny umysł jest czymś tak powszechnym? I czy możemy odnaleźć wyciszenie oraz spokój umysłu?

“Cisza jest źródłem wielkiej siły.”

-Lao Tzu-

niespokojny umysł

Historia ze słoniem i muchą

Uczeń spacerował przez las wraz ze swoim mistrzem. Czuł się zaniepokojony faktem, że jego umysł był w stałym stanie pobudzenia. Zapytał więc mistrza: “Dlaczego większość ludzi posiada niespokojny umysł, a tylko garstka z nich potrafi go ujarzmić? Co możemy zrobić, by go uspokoić?”

Mistrz spojrzał na ucznia, uśmiechnął się oraz rzekł: “Opowiem Ci historię.”

Słoń stał przy drzewie i zjadał jego liście. Mała mucha przyleciała ku niemu wydając nieprzyjemne bzyczenie wprost do jego ucha. Słoń zatrzepotał nim, by ją odstraszyć, jednak po krótkiej chwili znowu wróciła. Słoń jeszcze raz zatrzepotał uchem. Sytuacja powtarzała się wielokrotnie.

Po wielu nieudanych próbach odstraszenia muchy na dobre, słoń zwrócił się do niej i rzekł: “Dlaczego jesteś taka ożywiona i robisz tyle hałasu? Dlaczego nie możesz przez chwilę zatrzymać się w jednym miejscu?”

Mucha odpowiedziała: “Przyciąga mnie to, co widzę, słyszę, czy czuję. Moje pięć zmysłów krzyczy do mnie o tym wszystkim, co dzieje się wokół, a ja nie mogę im ustąpić. Jaki jest twój sekret, słoniu? Jak możesz być taki cichy i spokojny?”

Słoń przestał jeść i powiedział: “Moje zmysły nie kierują moją uwagą. Posiadam nad nią kontrolę i mogę pokierować ją tam, gdzie sam zechcę. To pozwala mi całkowicie skoncentrować się na tym, co robię w danym momencie, a poprzez to zachować mój umysł w spokoju i uwadze.

Teraz, kiedy jem, jestem całkowicie pochłonięty tą czynnością. W ten sposób mogę bardziej cieszyć się jedzeniem oraz lepiej je przeżuwać. To ja kontroluję moją uwagę, a nie w drugą stronę. To sprawia, że niespokojny umysł zastyga.”

Pozbywanie się tego, co nieistotne

Aby “uleczyć” niespokojny umysł, nie wolno nam się rozpraszać. Pozbycie się tego, co nie jest dla nas niezbędne, to klucz skoncentrowania się na tym, co ma prawdziwe znaczenie. Poprzez bycie świadomym chwili, która trwa, możemy odnaleźć spokój i harmonię.

Jednak jak możemy pozbyć się tego, co nieistotne? I co jest ważne, a co nie? Jak możemy usłyszeć odpowiedź w swoim wnętrzu, kiedy wokół jest tyle hałasu? W rzeczywistości pierwszy krok jest dość prosty: Musimy po prostu zatrzymać się oraz zachować ciszę. W tym braku działania w końcu zaczniemy odnajdywać odpowiedzi.

“Potrwajmy w ciszy, a być może usłyszymy szept Boga.”

Ralph Waldo Emerson

Medytować, by uciszyć niespokojny umysł

Medytacja to znakomity sposób na to, by ujarzmić niespokojny umysł. Medytacja zmniejsza nieustanny zgiełk, jaki panuje w naszym umyśle. W rzeczywistości koncentrowanie się na oddychaniu jest o wiele prostsze, niż się wydaje i pomaga nam posiąść głębszą świadomość spokoju.

modląca się kobieta

Wraz z praktyką oraz wytrwałością możliwe jest rozwinąć zdolność odnalezienia tego spokoju niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas. Nauczenie się medytacji pozwoli nam ukoić niespokojny umysł w pracy, czekając w korkach, w stresujących sytuacjach lub w samym środku chaosu.

“Tu po prostu chodzi o siedzenie w ciszy, obserwowanie myśli pojawiających się w twojej głowie. Tylko obserwowanie, nie ingerowanie, nie osądzanie. Ponieważ w momencie kiedy zacząłeś oceniać, przestałeś obserwować. Moment, w którym powiedziałeś ‘To jest dobre, a to jest złe” oznacza, że na nowo wszedłeś w proces myślowy.”

-Osho-

Kultywowanie wdzięczności

Zgiełk i hałas życia codziennego może być przyczyną Twojego wewnętrznego uczucia niezadowolenia. Jednym ze sposobów na zwiększenie poczucia radości i satysfakcji jest spostrzeżenie oraz docenienie tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które już posiadasz. Bycie wdzięcznym za to, co się ma, pomaga nam zobaczyć wszystko w innym świetle.

Po prostu zapisz wszystkie rzeczy, za które jesteś wdzięczny w tym momencie, dziesięć lub więcej, szybko. Nie myśl za dużo, działaj tak szybko, jak potrafisz. Możesz napisać wszystko, od najbardziej powierzchownej to najgłębszej i podstawowej rzeczy. Kiedy skończyłeś przeczytaj swoją listę na głos. To wszystko będzie wydawać się jeszcze piękniejsze i wypełni Cię radością niezbędną do odnalezienia wewnętrznego spokoju.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.