Autodestrukcyjne zachowania w związku

Czy wiesz, jakie są najbardziej autodestrukcyjne zachowania w relacjach między dwojgiem ludzi? Dowiedz się z naszego artykułu.

Autodestrukcyjne zachowania w związku

Mianem związku określamy zazwyczaj romantyczną relację pomiędzy dwiema osobami. Relacja ta opiera się na więzi, o którą należy dbać każdego dnia. Wymaga to spędzania dużej ilości czasu razem, a to niejednokrotnie prowadzi do konfliktów, które mogą być wyzwaniem dla związku. Podobnym problemem mogą być autodestrukcyjne zachowania u jednego z partnerów.

Dr John Gottman jest pionierem w badaniach nad związkami. Na przestrzeni lat zbadał niezliczoną ilość par. Twierdzi on, że istnieją pewne schematy zapowiadające autodestrukcyjne zachowania, które można zauważyć już we wczesnych stadiach relacji.

Inne związki z kolei mogą zapowiadać się bardzo dobrze. Zależy to od pewnych wzorców zachowania, które wykazują partnerzy. Bez względu na rodzaj relacji, zawsze liczą się takie elementy, jak szacunek, przywiązanie, zaufanie i komunikacja.

Jeżeli w twoim związku są obecne wspomniane aspekty, możesz liczyć na szczęście u boku swojego partnera. Mimo sporadycznych konfliktów czy sprzeczek, zawsze wyjdziecie na prostą. Z drugiej strony, jeżeli czujesz, że tych składników brakuje w twojej relacji, warto popracować nad nimi wraz z twoją drugą połową.

“Miłość nie przychodzi naturalnie. Wymaga dyscypliny, koncentracji, cierpliwości, wiary i pokonywania narcyzmu. Miłość to nie uczucie, lecz umiejętność.

Erich Fromm

Autodestrukcyjne zachowania w związku

Jak już wspomnieliśmy, istnieją pewne autodestrukcyjne zachowania, które mogą już na początku związku pokazać, czy dana relacja przetrwa czy tez nie.

Szczęśliwa para

W tym artykule chcemy przyjrzeć się bliżej aspektom, które mogą zachwiać głównymi filarami związku: szacunkiem,  przywiązaniem, zaufaniem i komunikacją.

Pogarda

Kiedy czujesz pogardę w stosunku do swojego partnera, uważasz go za człowieka gorszego od ciebie. To z kolei prowadzi do takich zachowań, jak poniżanie, krytyka, obrażanie i brak szacunku dla partnera.

Jeżeli ktoś przejawia tego typu zachowania wobec drugiej osoby, nie ma mowy o miłości między nimi. Jeśli Twój partner traktuje Cię w ten sposób, mocno zastanów się, czy chcesz pozostać w tej relacji.

Ignorowanie

Jest to jedno z najbardziej autodestrukcyjnych zachowań w związku. Ignorowanie partnera, szczególnie po kłótni, to sygnał, że nie ma dla Ciebie znaczenia fakt, że ukochana osoba potrzebuje komunikacji i poczucia zrozumienia.

Wrażenie bycia ignorowanym sprawia, że jesteśmy upokorzeni. Na dłuższą metę sytuacja taka źle się odbija na poczuciu własnej wartości. Niektórzy zaczynają nawet wierzyć, że zrobili coś niewłaściwego, przez co nie zasługują na uwagę partnera.

Niszczenie indywidualności drugiej osoby

Jeśli Twój partner mówi Ci jaka masz być, co masz lubić, albo z kim masz się przyjaźnić, niszczy on Twoją indywidualność. Kiedy kogoś kochamy, akceptujemy go za to, jakim jest. Partner, który próbuje Cię zmienić, tak naprawdę Cię nie kocha.

Współzależność

Współzależność w związku to bardzo niepokojące zachowanie. Niektóre osoby wchodzą w relację ponieważ czują, że potrzebują tej drugiej osoby. Wolą znosić nieustanną krytykę lub obojętność ze strony partnera, żeby tylko uniknąć samotności.

Druga strona umacnia się z kolei w przekonaniu, że odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu partnera i czuje, jak bardzo ktoś od nich zależy. Choć autodestrukcyjne zachowania mogą mieć różne oblicza, to właśnie współzależność jest jednym z tych najbardziej wyniszczających.

Brak poświęcenia

W relacji powinniśmy zawsze być szczerzy i prawdziwi. Nie warto niczego udawać. Są jednak sytuacje, kiedy możemy nieco się nagiąć, aby spełnić jakieś potrzeby partnera. Na przykład kiedy chce, żebyście wspólnie poszli na jakieś wydarzenie, które dla ciebie nie jest zbyt interesujące.

Skłócona para na kanapie

Druga strona odwdzięczy się któregoś dnia tym samym. W ten sposób pokazujecie, że zależy wam na wspólnie spędzonym czasie i że się kochacie.

Dlaczego ludzie pozostają w toksycznych związkach?

Autodestrukcyjne zachowania powtarzają się zazwyczaj zbyt długo zanim ktoś postanowi wyrwać się z toksycznego związku. Trzeba zrozumieć, że każdy czasem popełnia błędy. Dlatego też warto być elastycznym i tolerancyjnym dla partnera.

Problemy zaczynają się, kiedy autodestrukcyjne zachowania stają się stałym elementem relacji. Zastanów się jak narysowałabyś siebie i partnera. Trzymalibyście się za ręce? Całowalibyście się? Czy może kłócili? Obraz, który jako pierwszy pojawia się w Twojej głowie, bardzo dużo mówi o twojej relacji.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek toksyczne elementy w Twojej relacji, zastanów się, czy można je zmienić. A jeśli nie, przemyśl, czy na pewno warto ten związek kontynuować. Ludzie bardzo często tkwią w trudnych relacjach bo boją się być sami. Są przekonani, że skończą w samotności, mimo że mają wokół siebie mnóstwo ludzi gotowych ich wesprzeć.

Dlaczego unikamy samotności? Bo mało kto lubi własne towarzystwo.

-Carlo Dossi-

Bardzo często oszukujemy się również po to, by mieć powód do kontynuowania relacji. Powtarzamy sobie, że partner się zmieni, albo że może sobie szybko znaleźć kogoś lepszego od nas.

Pozbądź się tego typu przekonań. Są one wynikiem zakorzenionego w tobie lęku przed porzuceniem i samotnością. Najlepiej jest przestać się okłamywać i spojrzeć na sytuację obiektywnie. Obserwuj swój związek nieco z boku, a wówczas będziesz w stanie stwierdzić, czy chcesz go kontynuować, czy też zakończyć.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Agencia Española de Medicamentos y Productos sanitarios (2018). Ficha técnica. Valdoxan. [Online] Disponible en: https://cima.aemps.es/cima/pdfs/ft/08499003/FT_08499003.pdf
  • San, L., & Arranz, B. (2010). Agomelatina: un nuevo enfoque antidepresivo para una remisión de calidad. Revista de psiquiatría y salud mental3, 15-20.
  • Martínez, L. C. (2009). Ritmos biológicos, sueño y depresión: agomelatina en el tratamiento de la depresión. Archivos de psiquiatría72(1), 28-49.
Scroll to Top