Cohousing to w dzisiejszych czasach coś o wiele więcej, niż tylko modny trend. To przyszłość, nowy sposób życia przyszłych emerytów. Społeczność obejmująca domy ze wspólną przestrzenią otwartą dla każdego do wykonywania wielu czynności cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A wszystko w naturalnym otoczeniu, w którym można cieszyć się przyrodą, a także towarzystwem innych osób w podobnym wieku.
Dlaczego zatem nie wypróbować tego nowego stylu życia, jakim jest cohousing? Dlaczego nie zaplanujesz sobie takiego projektu wraz ze swoimi przyjaciółmi? Małe i wygodne domy, w których dzielicie się swoimi zasobami w małej społeczności osób w wieku seniorskim, zbudowanym według Twoich własnych potrzeb i oczekiwań.
To bardzo kuszący pomysł, szczególnie teraz, gdy samotność jest tak powszechna w naszych społeczeństwach i wśród osób w wieku emerytalnym.
Tego rodzaju projekty nie są rzecz jasna niczym nowym. Cohousing po raz pierwszy pojawił się w Danii, w latach 70. XX wieku. W latach 80. poprzedniego stulecia społeczności tego typu były całkiem powszechnym widokiem w takich amerykańskich miastach jak na przykład Oakland, Berkeley, Bellingham i także Waszyngton. Obecnie są to jedne z najpiękniejszych naturalnych widoków w tym kraju. Dziś można też znaleźć wspólnoty mieszkaniowe oparte o cohousing w Europie i Japonii.
Dobrze zorganizowany projekt wykorzystujący cohousing może być korzystny dla ogólnego stanu zdrowia. Obecne modele społeczności nie zachęcają do kontaktów międzyludzkich. W tym stale zmieniającym się, wyrafinowanym i zaawansowanym społeczeństwie wydaje się nam, że nasze wyobrażenia o tym, jak się starzejemy, stają się coraz bardziej tradycyjne. Warto więc to zmienić!
Cohousing to nie tylko przyszłościowy projekt dla społeczności w wieku emerytalnym. Młodsze pokolenia również coraz częściej interesują się tym ciekawym stylem życia. Poświęć więc kilka minut na zapoznanie się z naszym dzisiejszym artykułem, aby dowiedzieć się coś więcej na ten temat!
Cohousing, towarzystwo i wysoka jakość życia
W tym hiperaktywnym świecie, w którym obecnie żyjemy, ludzie są prawie zawsze poddawani jakiejś formie presji. Na tym świecie aktywność zawodowa nie zawsze jest dostosowana do wymogów życia osobistego. Musisz poradzić sobie z licznymi napiętymi harmonogramami, dojeżdżać do pracy oraz mieszkać w małych i w wielu przypadkach mocno zanieczyszczonych miejscach.
Wiele różnych czynników sprawia, że cohousing staje się obecnie bardziej atrakcyjną alternatywą dla młodszych pokoleń. Kolejne generacje zainteresowały się tego rodzaju życiem. Studium przeprowadzone przez Jo William na uniwersytecie w Manchesterze (oryg. University of Manchester) pokazuje, że ludzie naprawdę bardzo tęsknią za licznymi, pozytywnymi interakcjami społecznymi.
Cohousing ma zarówno cel architektoniczny, jak i ekologiczny. Polega on na odtworzeniu modelu świadomego życia w społeczności połączonej na wszystkich płaszczyznach społecznych.
Środowisko pełne współpracy dla wszystkich potrzeb
Cohousingowy styl życia koncentruje się nie tylko na osobach starszych. W dzisiejszych czasach wiele różnych typów ludzi stworzyło swoje odrębne społeczności. Są wśród nich na przykład osoby rozwiedzione lub nawet będące na emeryturze.
Ponadto niektóre społeczności opowiadają się za silną koncepcją intymnością dla wszystkich, które sobie jej życzą. Z kolei inne koncentrują się na stałym połączeniu z siecią społecznościową, nie tylko wirtualną, ale także i rzeczywistą. Cohousing to koncepcja rozbudowanego towarzystwa, wzajemnej współpracy oraz wspólnego spędzania czasu i dzielenia się zasobami.
Cohousing oznacza, że wszystko jest w idealnej równowadze
Wiele różnych grup przyjaciół i znajomych stworzyło od zera swoje własne wspólnoty mieszkaniowe. Kupili działki budowlane i po prostu zaczęli budować na nich swoje domy. Oczywiście bez problemu na rynku możesz znaleźć także gotowe budynki, które są już gotowe do tego, by się do nich wprowadzić.
Co więcej, największą zaletą takiego rozwiązania jest jego wręcz idealna równowaga między prywatnością a społecznością. W przeciwieństwie do innych rodzajów społeczności, każdy z jej członków może się wydanie przyczynić się do jej rozwoju, a nie tylko biernie uczestniczyć w jej życiu.
Te lokalne społeczności mają także pewne charakterystyczne wytyczne z punktu widzenia architektury i planowania przestrzennego:
- W takiej społeczności centralnym punktem musi być zawsze wspólny dom. To tutaj znajdują się wspólne przestrzenie, takie jak jadalnia, kuchnia, plac zabaw, miejsca do słuchania muzyki i relaksowania się, biura, biblioteki, warsztaty, pralnie i miejsca spotkań towarzyskich.
- Wszyscy zgadzają się na utrzymanie tej społeczności i wspólne obowiązki. Wszelkie spotkania są planowane między innymi w celu zaplanowania realizacji tych obowiązków i kolejnych wydarzeń.
Środowiska współpracy i ekologia
Jednym z najbardziej interesujących aspektów charakteryzujących cohousing jest jego ekologiczność. Domy te nie są oparte wyłącznie na naturalnych krajobrazach, ale mają na celu zachęcanie do uzyskania zabezpieczenia społecznego i poczucia solidarności poprzez dążenie do korzystania z zasobów naturalnych (takich jak energia elektryczna z paneli słonecznych).
Krótko mówiąc, cohousing jest nową rzeczywistością. Tego typu społeczności istnieją już dziś na całym świecie, a ich popularność będzie stale rosła.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lietaert, M. (2010). Cohousing’s relevance to degrowth theories. Journal of Cleaner Production, 18(6), 576–580. https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2009.11.016
- Williams, J. (2005). Designing neighbourhoods for social interaction: The case of cohousing. Journal of Urban Design, 10(2), 195–227. https://doi.org/10.1080/13574800500086998