Jak zachować niezależność w związku? Oto pięć kluczy do sukcesu

Aby móc z łatwością utrzymać zdrowy i długotrwały związek oparty na uczuciach, ważne jest to, by pod pewnymi względami pozostawać niezależnym. W tym artykule zaprezentujemy Ci pięć kluczy prowadzących do celu, jakim jest zachowanie niezależności w związku.

Jak zachować niezależność w związku?

Niektórzy uważają, że życie w relacji z drugą osobą wymaga spędzania z nią większości, a nawet całego swojego czasu. Ale w rzeczywistości istnieje także wiele innych sposobów na pełne i głębokie doświadczanie cudownych stron takiej relacji. W większości przypadków warto jednak zachować niezależność w związku, ponieważ może być ona kluczem do głębokiego i pełnego miłości partnerstwa dwojga kochających się osób.

Życie stanowiące jednostronne przywiązanie do innej osoby może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje. Postępowanie w ten sposób może ostatecznie sprawić, że poczujesz się nasycony, wręcz uduszony i tonący.

Ale nie chcemy tutaj powiedzieć, że robienie wspólnych planów ze swoim partnerem zawsze jest czymś złym. Chodzi bowiem o to, że warto zachować niezależność w związku, bo pozwala się ona nam cieszyć czasem wolnym, co jest zawsze konieczne dla dobrego zdrowia psychicznego. Wszyscy bowiem potrzebujemy przestrzeni do refleksji nad różnymi rzeczami i poczucia spokoju, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym.

Z drugiej strony ważne jest także, aby nauczyć się kontrolować swoje ego tak, aby nie miało to wpływu na Twój związek. Na przykład unikaj stawiania swoich ambicji i pragnień przed ambicjami tej drugiej osoby. A to może okazać się być o wiele trudniejsze, jeśli spędzasz większość swojego czasu z partnerem. Powodem tego jest to, że Twoja druga połówka może wręcz czuć się zobowiązana do uczestnictwa w tych zajęciach, które Ty lubisz lub odwrotnie.

Zatem by móc z łatwością utrzymać zdrowy i długotrwały związek oparty na uczuciach, ważne jest to, by pod pewnymi względami pozostawać niezależnym. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci pięć różnego rodzaju sposobów, które pozwolą Ci zachować niezależność w związku.

Dlaczego warto zawsze zachować niezależność w związku?

Często brak niezależności w relacji zwykle pokrywa się z niekorzystną dla obojga partnerów sytuacją nadmiernej zależności. Jeśli nie wiesz, jak utrzymywać i zachować niezależność w związku, a przynajmniej pewien jej poziom, możesz z łatwością dojść do punktu, w którym nie będziesz wiedział, jak coś zrobić samemu.

No chyba, że zaangażujesz do tej czynności swojego partnera. W rezultacie zanurzysz się w głębokim i niebezpiecznym obszarze tylko dla niepoznaki określanej jako „strefa komfortu”.

Zakochana para

Zatem by rozwijać się w pełni na poziomie osobistym i nauczyć się cenić swój związek, ważne jest nauczenie się sposobu na poświęcanie czasu samemu sobie. Nie wahaj się dotrzeć do osób, które kochasz i wspólnie z nimi planować zabawę. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy w Twojej relacji istnieje odpowiedni stopień współzależności.

Krótko mówiąc, zachowanie niezależności w związku może pozwolić Ci cieszyć się życiem, a jednocześnie pielęgnować każdą chwilę spędzoną z partnerem. Z drugiej strony może również pomóc w opanowaniu niepożądanego zjawiska w postaci nadmiernej zazdrości i zaborczości.

Pięć kluczy pozwalających zachować niezależność w związku

Skoro już omówiliśmy wszystkie najważniejsze zagadnienia, to nadeszła najwyższa pora, by skupić się na pięciu najlepszych sposobach, które pozwolą Ci zachować niezależność w związku. Oto one:

1. Najpierw zaakceptuj siebie, aby następnie w pełni zaakceptować swego partnera lub partnerkę

Zawsze dobrze jest przeprowadzić sobie trochę introspekcji, aby nauczyć się kochać i cenić samego siebie. Możesz w to wierzyć lub nie, ale jest to niezwykle ważne, gdy uczysz się akceptować i doceniać swojego partnera lub partnerkę. Ponadto pozwoli Ci to budować zdrowsze relacje z przyjaciółmi i rodziną.

Ponadto powinieneś starać się być świadomy tego wszystkiego, co odróżnia Cię od innych ludzi. Na przykład Twoje upodobania, opinie, pasje i hobby. Odpowiednia ocena tych wszystkich cech, które definiują Twoją osobowość, pomoże Ci zrozumieć, że nie trzeba dostosowywać się do każdej otaczającej Cię rzeczy i osoby.

2. Naucz się negocjować ze swoim partnerem lub partnerką

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmowa z partnerem o potrzebie zachowania indywidualnej przestrzeni i pewnej dozy niezależności.

W ten sposób możesz sprawić, że druga osoba zrozumie, że spędzanie czasu w pewnej odległości jest w rzeczywistości pozytywne dla Waszego związku i że nie ma w tym nic złego. Naucz swoją drugą połówkę, że rozwój na poziomie indywidualnym wpłynie również pozytywnie na kondycję łączącej Was relacji.

3. Bądź szczery i uczciwy

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, spędzanie czasu osobno jest całkowicie w porządku. Ważne jest jednak to, aby przez cały czas utrzymywać szczerą komunikację ze swoją drugą połówką. Pamiętaj bowiem o tym, że uczciwość jest najlepszą możliwą metodą postępowania. W ten sposób łatwiej będzie Wam uniknąć wzajemnych nieporozumień, wątpliwości, a nawet problemów związanych z zazdrością.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś wyjaśniać swojemu partnerowi wszystkie rzeczy, jakie robisz. Bez względu na to, jak blisko jesteście ze sobą, prywatność jest zawsze ważna i musi być zawsze bezwzględnie szanowana. Niemniej jednak ważne jest, aby starać się nie ukrywać przed drugą stroną ważnych rzeczy. Ani też nie tworzyć tajemnic, które mogą podważyć zaufanie partnera lub partnerki do Ciebie.

4. Zachowaj swoją indywidualną przestrzeń

Zachowanie swojej własnej przestrzeni osobistej może być bardzo pozytywnym posunięciem. Zarówno dla Twojego związku, jak i dla Ciebie. Robienie czynności, takich jak spacer, oglądanie ulubionych filmów, czytanie interesującej książki, uprawianie sportu lub czegokolwiek innego, co sprawia Ci przyjemność, jest ważne, ponieważ przyczynia się do wzrostu Twojego poczucia własnej wartości.

Kobieta i książki

Jeśli odłożysz je na bok, w pewnym momencie zaczniesz za nimi tak bardzo tęsknić, że w końcu zaczniesz odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort.

Dodatkowo, te małe przyjemności pozwolą Ci poczuć się spokojnie z sobą samym. Będziesz czuć się spokojny i zrelaksowany. A nawet zdasz sobie wkrótce sprawę z tego, że możesz czuć się szczęśliwy, nawet gdy robisz coś sam.

5. Ustaw sobie zdrowe granice

Granice chronią Twoją przestrzeń osobistą. Dlatego bardzo ważne jest, aby porozmawiać z partnerem o swoich ograniczeniach i postawach lub zachowaniach, których nie będziesz tolerować. Z kolei musisz też uszanować gusta, wartości, przekonania i uczucia swojego partnera lub partnerki. Bycie w związku polega na pracy zespołowej. Okaż szacunek drugiej stronie, a w zamian Ty też będziesz szanowany.

Jak widać, zachowanie niezależności w związku jest naprawdę niezbędne. Spędzając czas samemu, poczujesz więź ze swoimi uczuciami i myślami. Ponadto będziesz mógł rozwijać się jako osoba i kultywować bogatsze życie towarzyskie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dema Moreno, Sandra (2005): “Entre la tradición y la modernidad: las parejas españolas de doble ingreso”, Universidad de Oviedo, Área de comercialización e Investigación de Mercados. Disponible en: https://www.raco.cat/index.php/Papers/article/viewFile/52753/60703
  • Ajenjo Cops Marc y Joan García Román (2014): “Cambios en el uso del tiempo de las parejas ¿Estamos en el camino hacia una mayor igualdad?”, Revista Internacional de Sociología, Vol 72, No 2. Disponible en: http://revintsociologia.revistas.csic.es/index.php/revintsociologia/article/view/568
Scroll to Top