Miłość bez granic: zdolność widzenia poza linią horyzontu

Miłość bez granic polega na poczuciu pełnej wolności, zrozumieniu i szacunku. Tylko dzięki temu uczucie to może się rozwijać pomimo wszelkich przeciwności losu.
Miłość bez granic: zdolność widzenia poza linią horyzontu

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2019

Miłość bez granic to cudowne uczucie, którego doświadczamy w stosunku do innej osoby. Wtedy zawsze życzymy jej wszystkiego najlepszego w życiu i jesteśmy głęboko z tym kimś związani.

Zawsze jednak musisz pamiętać o tej jednej surowej i niezmiennej prawdzie. To, że Ty kogoś kochasz, nie oznacza, że otrzymasz to samo w zamian. Taka miłość bez granic może, ale wcale nie musi, być odwzajemniona.

I nawet wtedy, gdy tak jednak jest, to wciąż istnieje wiele różnego rodzaju przeszkód, które mogą wpłynąć na Twój związek. A nawet go znacząco pogorszyć, zwłaszcza jeśli jego podstawy nie są wystarczająco solidne. Jeśli łącząca Was więź nie jest oparta na poczuciu wzajemnego bezpieczeństwa, najprawdopodobniej zostanie prędzej czy później zerwana.

Biorąc to wszystko pod uwagę należy stwierdzić, że jednym z najtrudniejszych i najbardziej złożonych wyzwań w miłości jest zachowanie odpowiedniego dystansu zarówno do siebie, jak i do czynników zewnętrznych.

Właściwy dystans zawsze wydaje się być czymś trudnym do osiągnięcia. Odejście od kogoś, kogo kochasz, to wyzwanie, przed którym wszyscy stajemy w pewnym momencie. Teraz, dzisiaj, jesteśmy w stu procentach pewni, że miłość bez granic faktycznie istnieje. Wymaga to jednak sporo wysiłku z naszej strony. I w żadnym wypadku ten cel nie jest łatwy do osiągnięcia. Wymaga świadomości, ciężkiej pracy i właściwego zarządzania emocjami.

To prawda, że miłość bez granic polega na poczuciu pełnej wolności, zrozumieniu i szacunku. Tylko dzięki temu uczucie to może się rozwijać pomimo wszelkich przeciwności losu. Ale w naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci nieco bliżej, z czego tak naprawdę składa się miłość bez granic, jak ją utrzymać, a także opiszemy wszystko na temat korzyści, jakie może Ci ona zapewnić. Zapraszamy zatem do lektury!

Czym tak naprawdę jest miłość bez granic?

Miłość bez granic to takie uczucie, przy którym zburzenie wszelkiego rodzaju ścian i murów, pokonywanie trudności i posuwanie się naprzód jako para staje się zadaniem wręcz trywialnie prostym. To zdrowa i inteligentna miłość. Taka, która pozwala wszystkim zaangażowanym stronom rozwijać się indywidualnie i patrzeć poza skraj horyzontu.

Kobieta w chmurach

Ten rodzaj miłości możemy zrozumieć na dwa różne sposoby. Jako coś dosłownego, co odnosi się do miłości, która wciąż trwa, pomimo faktu, że osoba, którą kochasz, znajduje się w innym miejscu na świecie. Albo też jako formę dojrzałej miłości, która jest w stanie stawić czoła wszelkiego rodzaju pojawiającym się na Waszej drodze trudnościom.

Ale w obu przypadkach miłość bez granic polega na nauce radzenia sobie z tym, czego nie możemy przez cały czas kontrolować. Ponadto oznacza także robienie tego wszystkiego, co w naszej mocy, aby przeszkody stojące na naszej drodze nie powstrzymywały nas przed kochaniem tej drugiej osoby.

Na przykład, chociaż chcemy być blisko kogoś, czasem nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że taka miłość nie może się dzięki temu wzmocnić, zamiast osłabnąć.

Jak utrzymać takie uczucie?

Chociaż prawdą jest, że miłość bez granic nie jest czymś łatwym, to jednak istnieją pewne strategie, które mogą uczynić tę całą sytuację o wiele bardziej znośną. Zobaczmy zatem, jakie są te dostępne możliwości.

 • Samoświadomość. Znajomość siebie samego jest ważna, aby mieć pojęcie o tym, jak będziesz się zachowywać w trudnych sytuacjach. W ten sposób świadomość tego, gdzie jesteś i jak się zachowujesz, jest niezbędna do utrzymania miłości bez granic.
 • Cierpliwość. Odnosi się ona do tolerowania przeciwności losu z siłą wewnętrzną, bez bycia „porywanym” przez impulsy. Do tego dochodzi jednoczesne zrozumienie tego, że są chwile, kiedy czas uleczy wszystkie rany.
 • Naucz się być niezależnym. Miłość, która prowadzi do uzależnienia, jest całkowicie toksyczna. Aby nie potrzebować drugiej osoby w każdym momencie dnia lub nocy, musisz zadbać o to, by mieć czas dla siebie. Niezależność jest niezbędna. I nie jest w tym momencie istotne to, czy Twój partner mieszka w tym samym mieście, co Ty, czy tysiące kilometrów od Ciebie.
 • Podejmij decyzje. Chodzi tutaj o bycie odpowiedzialnym za to, co myślisz, czujesz i robisz. Nie bój się zaakceptować swoich decyzji i ich możliwych konsekwencji.
 • Kreatywność. Jeśli odległość Ci przeszkadza, dlaczego nie pomyślisz o czymś, co może pomóc Wam być choćby nieco bliżej siebie? Dostępne opcje są wręcz nieograniczone, wystarczy więc znaleźć taką, która zapewni Ci poczucie komfortu.
 • Wyraź swoje uczucia i myśli. Czasami zamykamy się w sobie i nie okazujemy tego, co czujemy lub myślimy. Jednak miłość bez granic implikuje coś wręcz przeciwnego. Nie musisz jednak wyrażać się werbalnie przez całą dobę, ponieważ istnieją inne opcje. Na przykład taniec, ćwiczenia i malowanie to działania ściśle związane ze światem emocji wewnętrznych.

O czym jeszcze musisz zawsze pamiętać?

I na koniec pozostało jeszcze coś ważnego do zapamiętania. Miłość bez granic wbrew pozorom ma również swoje granice. Odległość może Cię trzymać z daleka, ale to nie znaczy, że możesz sobie wyrządzać krzywdę. Szacunek jest wszystkim. Biorąc to pod uwagę, zawsze bądź ostrożny w tym co robisz, aby nie skrzywdzić ani tej drugiej osoby, ani też siebie.

Ponadto, aby kogoś kochać w ten sposób, musisz najpierw pokochać siebie samego. Tylko akceptując siebie, będziesz w stanie nawiązać zdrowe relacje z innymi ludźmi. Aby to zrobić, naucz się być w zgodzie z drugą osobą poprzez asertywną komunikację.

Korzyści, jakie może nam zaoferować miłość bez granic

Zobaczmy na koniec wielkie zalety, jakimi cechuje się ten rodzaj miłości:

Na poduszce
 • Uczysz się lepiej zarządzać swoimi myślami i uczuciami.
 • Kontrolowanie swoich działań staje się łatwiejsze.
 • Lepiej dbasz o samego siebie.
 • Bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje.
 • Poprawiasz swój mechanizm samopoznania.
 • Uzyskujesz większy poziom harmonii ciała i umysłu.
 • Zwiększasz swoją tolerancję.
 • Zwiększasz swój szacunek.
 • Poprawiasz swoje poczucie własnej wartości.

Jak mówi psycholog Walter Riso: „Miłość jest dla odważnych”. To kwiat, który zerwiemy tylko na skraju urwiska. Dlatego też nie pozwól, aby uczucie to stało się toksyczne. Niech miłość bez granic pozwoli Wam odkryć inny sposób kochania; taki, w którym zbliżacie się do siebie, jak również do innych ludzi.

Oczywiście musisz mieć odwagę, aby go zdobyć i wytrwałość, aby go zachować, ponieważ trzeba się tym zająć na poważnie i całym sercem.

Miłość bez granic polega na patrzeniu poza skraj horyzontu i byciu w pełni bezinteresownym. Dlatego też musimy żyć w zgodzie ze sobą i ludźmi, których kochamy. Ten rodzaj miłości jest ściśle związany z odpowiedzialnością, przywiązaniem, harmonią i zrozumieniem. Doceńmy go we właściwy sposób.

„Jeśli potrafisz kochać, najpierw kochaj siebie.”
-Charles Bukowski-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.