Zasada najmniejszego wysiłku w radzeniu sobie ze stresem jest przypomnieniem, że czasami mniej znaczy więcej. Pozwól swojej rzeczywistości płynąć, oszczędzaj energię i skup swoją uwagę na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie.
Zasada najmniejszego wysiłku może być bardzo przydatna w radzeniu sobie ze stresem.
Jest to bardzo prosty sposób pochodzący z książki Deepaka Chopry „Siedem duchowych praw sukcesu”. Zgodnie z jego podejściem ludzie powinni podążać ścieżką życia, która pozwala im oszczędzać energię, żyć w spokoju i znaleźć połączenie z samym sobą.
Reguła najmniejszego wysiłku może sprawić, że pomyślisz o innych rozwiązaniach. Możesz myśleć o ludziach, którzy wykonują tylko podstawowe czynności, których potrzebują, aby iść do przodu. Jednak pomysł, o którym dzisiaj mówimy, nie ma nic wspólnego z robieniem tylko tego, co konieczne.
Podejście, któremu przyjrzymy się dzisiaj, ma wiele wspólnego z psychologią, nawet jeśli dotyczy duchowości. Zasada najmniejszego wysiłku pomaga ludziom skupić się na tym, co naprawdę ważne, ustalić priorytety, pozbyć się niepotrzebnych nawyków i poświęcić uwagę temu co jest tu i teraz.
„Gdziekolwiek się kierujesz w ruchu i aktywności, nieś w sobie swój spokój. Wówczas chaotyczny ruch wokół Ciebie nigdy nie przesłoni Twojego dostępu do rezerwuaru kreatywności, pola czystego potencjału.”
– Deepak Chopra –
Zasada najmniejszego wysiłku – kluczowe punkty radzenia sobie ze stresem
Spośród siedmiu duchowych praw sukcesu według Deepaka Chopry, czwarte jest prawem najmniejszego wysiłku. Aby zrozumieć, w jaki sposób ono działa i jak może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, warto pomyśleć o pewnych rzeczach: wizualizować sobie świat przyrody – wszystko, co się w nim dzieje, zdaje się zachodzić bez widocznego wysiłku, jakby rządził nim bezwład.
Wszystko jest spontaniczne, cierpienie jest jedynie resztkowe. Wiatr porusza opadłymi liśćmi, kwiaty kwitną, rzeka płynie między skałami i rozdziela się na różne strumienie. Natura to równowaga; to świat, który płynie swoim rytmem i cyklem. Ludzie jednak często tkwią w rutynie i bardzo ograniczającym myśleniu. Tworzą własne, osobiste więzienie, poddając się rutynie zmartwień, która prowadzi wyłącznie do cierpienia.
Nie zmuszaj się, poczuj wolność
Odpuszczenie sobie nie oznacza zagubienia się. Prawo najmniejszego wysiłku w radzeniu sobie ze stresem sugeruje ćwiczenie następujących czynności:
- Możesz zainwestować zbyt dużo energii i wysiłku w cele i ludzi, którzy nic nie wnoszą do Twojego życia. Tak naprawdę sprawiają oni, że się martwisz, zamiast czuć się dobrze. Staraj się pracować nad rzeczami, które są warte Twojego czasu i wysiłku.
- Czasami możesz również skupiać się na zmuszaniu się do pewnych rzeczy, które powodują jedynie zmęczenie. Ciężko pracujesz, by awansować w pracy lub być bardziej sympatycznym. Inwestujesz czas, motywację, a nawet zdrowie w cele, które nie zawsze są dla Ciebie odpowiednie. Może powodują one nawet, że czujesz niepokój. Celuj w cele, które sprawią, że będziesz szczęśliwszy na dłuższą metę.
Bez względu na to, jak wygląda Twoja rzeczywistość, najlepszym rozwiązaniem jest podarowanie sobie odrobinę wolności. Możesz jeszcze lepiej zrozumieć to zjawisko, jeśli zapoznasz się z dziełem Mihaly Csikszentmihalyi o tytule Flow: The Psychology of Optimal Experience.
Generalnie chodzi o to, aby nie zmuszać się do pewnych rzeczy w swoim życiu. Odłóż na bok to, co powoduje cierpienie i szukaj inspiracji. Bądź otwarty na wszystko wokół siebie, złap kontakt sam ze sobą i zainwestuj swoją energię w inny rodzaj produktywności – ten, który pomaga osiągać dobre samopoczucie i satysfakcję.
Akceptacja: fundamentalny aspekt prawa najmniejszego wysiłku
Drugim głównym punktem prawa najmniejszego wysiłku w radzeniu sobie ze stresem jest akceptacja. Sposobem na zmniejszenie presji, zmartwień, napięcia i lęku jest zaakceptowanie tego, czego nie możesz zmienić. W codziennym życiu stajesz się częścią nieskończonej liczby rzeczywistości: faktów, dynamiki i ludzi, z którymi się nie dogadujesz lub nie zgadzasz.
Załóż, że nie wszystko może być pod Twoją kontrolą i bądź świadomy, że zawsze będą pewne rzeczy, które mogły okazać się lepsze oraz równowaga, która mogłaby być bardziej stabilna. Jeśli wykonasz ten krok, odnajdziesz spokój.
Pamiętaj jednak, że akceptacja to nie to samo, co rezygnacja. Akceptacja to tak naprawdę zrozumienie, że istnieją rzeczywistości, które różnią się od Twojej. Dlatego też najlepiej jest zaakceptować pewne fakty i dalej inwestować w siebie. Naucz się współistnieć z dysonansem między Twoimi działaniami, wartościami, pragnieniami i aspiracjami.
Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie
Gdy nauczysz się akceptować rzeczy takimi, jakie są, odkryjesz nowe objawienie: tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Kiedy zrozumiesz, że każdy ma swobodę wyboru własnej ścieżki życiowej, sposobu zachowania i myślenia, zdasz sobie sprawę, że Ty także masz tę moc. Jest to jednak siła, która wymaga wielkiej odpowiedzialności.
Masz pełne prawo do życia tak, jak chcesz. Możesz oderwać się od tego, co Cię nie określa, od rzeczy, których nie lubisz lub które sprawiają Ci ból. Ale jesteś także odpowiedzialny za każdy wybór, który wykonasz podczas tego procesu.
Tak naprawdę nie możesz już narzekać ani ponosić odpowiedzialności za to, co się z Tobą dzieje, ponieważ to właśnie Ty określasz swój los. Pomyśl o tym. Staraj się codziennie stosować prawo najmniejszego wysiłku, aby radzić sobie ze stresem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Chopra, Deepak (1994) Las siete leyes espirituales del éxito. Edaf
- Csikszentmihalyi, Mihaly (2011) Fluir (Flow): Una psicología de la felicidad. Kairós