Niecierpliwość: chcę wszystkiego i chcę tego już teraz!

Niecierpliwość: chcę wszystkiego i chcę tego już teraz!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Niecierpliwość sprawia, że żyjemy w ciągłym pośpiechu, czujemy się sfrustrowani i często towarzyszą nam uczucia takie, jak gniew i przygnębienie. Życie z niecierpliwymi ludźmi nie jest łatwe, ale istnieją strategie, które mogą nam to ułatwić.

Tak wiele jest w dzisiejszym świecie niecierpliwych ludzi. Są to osoby wiecznie sfrustrowane, którym nic nie jest w stanie dać satysfakcji. A jeśli już znajdą coś, co ich zadowoli jest to bardzo ulotne, jak i niespokojne uczucie. Potrzebują większych dawek. Niewiele stanów karmi negatywne emocje i utrudnia współżycie, co niecierpliwość.  

Większość z nas z pewnością zna kogoś z tą cechą. Co więcej, możemy nawet utożsamiać się z tym niecierpliwym temperamentem, którego tak trudno jest kontrolować. Co zatem oznacza życie w tym emocjonalnym i psychologicznym zawirowaniu? Oznacza to na przykład ciągłe uczucie niepokoju i stresu.

Zdenerwowany mężczyzna

Brytyjski pisarz John Ruskin powiedział, że nadzieja przestaje być szczęściem, gdy towarzyszy jej niecierpliwość. Mamy zatem do czynienia z wymiarem, który wpływa na nasze dobre samopoczucie i który w jakiś sposób utrudnia nasze współistnienie z innymi. Nauczyć się, jak sobie z nim radzić i stać się spokojniejszymi, bardziej cierpliwymi i skoncentrowanymi ludźmi pomoże nam osiągnąć dobre samopoczucie.

Zwykły człowiek, gdy się czegoś podejmuje, zazwyczaj szybko się nudzi, ponieważ spieszy mu się, żeby to dokończyć”.

-Lao Tse-

Niecierpliwość: ciągła frustracja jako sposób na życie

Niektórzy twierdzą, że zjawisko to się nasila: coraz więcej osób szybko traci cierpliwość. Widzimy to w młodszych pokoleniach, gdzie odporność na frustrację u dzieci i nastolatków jest minimalna i gdzie poszukuje się natychmiastowego wzmocnienia, like’ów. I gdzie pragnienia muszą być zaspokojone w danym momencie, na już.

Jednak problem jest bardziej złożony, niż może się początkowo wydawać. Na przykład dzięki badaniu przeprowadzonym na National University w Singapurze, w którym przeanalizowano ponad 1158 studentów wyciągnięto interesujące wnioski. Dr Xinh Zhang, współautor tego badania, stwierdził, że istnieje związek między niecierpliwością, a niekompetencją poznawczą i społeczną.

Ten typ osobowości charakteryzuje się nie tylko impulsywnością, nieprzemyślanym działaniem, niemożność cieszenia się z tu i teraz. Ponadto są to osoby, które dają się ponieść uprzedzeniom i szybkiemu osądowi, nie zagłębiają się w przedstawione im informacje, ponieważ ich uwaga jest rozproszona, a myślenie bardzo sztywne. W umyśle, w którym rządzi tylko pośpiech nie ma czasu na radość z otwarcia się na inne perspektywy i naukę.

Ponadto niecierpliwi ludzie wykazują więcej problemów w związkach i ogólnym współżyciu z innymi. To, czego chcą chcą teraz, na już. Znika szacunek i zrozumienie lub emocjonalna bliskość z innymi wypełniona powściągliwością i delikatnością.

Niecierpliwość to nie brak cierpliwości, a brak wychowania

W rzeczywistości niecierpliwość to zachowanie, które w wielu przypadkach zaszczepia w nas nasza kultura, kontekst, a nawet nasza edukacja. Rodzice często nie uczą nas, jak radzić sobie z oczekiwaniem i że czasami nasz wysiłek nie przyniesie natychmiastowych rezultatów.

Zegar nad mężczyzną
Staliśmy się ludźmi, którzy wariują, gdy Internet potrzebuje czasu, aby połączyć się z naszymi urządzeniami, kiedy ktoś nie reaguje przez sekundę na nasze wiadomości, gdy musimy zbyt długo czekać, aż światła drogowe zmieniają kolor na zielony… Cierpliwości musimy uczyć. Powinna nam zostać przekazana w domu, a także w szkole. Co ważniejsze, naszym zadaniem jest codzienna praktyka i oddalenie się od społeczeństwa, które pędzi 200 kilometrów na godzinę.

Niecierpliwość – jak nad nią zapanować?

Niecierpliwość może stać się cierpliwością, jeśli nauczymy się kontrolować nasze emocje i impulsy. Aby to osiągnąć warto zastanawiać się nad tymi strategiami:

  • W jakich sytuacjach się pojawia? W jakich momentach niecierpliwość przejmuje kontrolę? Warto przeanalizować sytuacje, które często wymykają się nam spod kontroli i budzą naszą najbardziej niecierpliwą stronę. Dla wielu jest to jazda samochodem, dla innych nauczanie problematycznego dziecka lub nastolatka, dla innych po prostu przebywanie z innymi.
  • Co ją powoduje? Drugim krokiem jest identyfikacja czynników spustowych. Oto kilka przykładów: „Niecierpliwię się, gdy mój syn grzebie się rano przed wyjściem do szkoły”, „Bardzo się niecierpliwię stojąc w korku”, „Czekanie na wyniki pewnych rzeczy, jak badania medyczne, wyniki testów sprawia, że się niecierpliwię i zmienia się mój nastrój ”
  • Co mam zrobić, aby stawić czoła niecierpliwości? Na tym etapie każda osoba powinna być świadoma stosowania jakiejkolwiek strategii kontroli niecierpliwości i powinna wiedzieć, czy jest ona skuteczna.
  • Zastosowanie racjonalnego podejścia. Przydatną strategią radzenia sobie z niecierpliwością jest korzystanie z bardziej racjonalnego sposobu myślenia. Przykład: jeśli denerwuję się widząc, jak mój nastoletni syn nie wypełnia swoich obowiązków przestanę się na niego denerwować. Wiem, że zły nastrój tylko pogorszy sytuację. Porozmawiam z nim w sposób cierpliwy starając się dojść do konkretnych porozumień.
  • Uważność. Na koniec warto pamiętać, że praktyki takie jak uważność lub mindfulness są bardzo przydatnymi strategiami uspokojenia niecierpliwego umysłu, poprawy naszej uwagi i zarządzania emocjami.

Podsumowując oczywistym jest, że niecierpliwi ludzie zawsze będą istnieć. Nawet my sami możemy w pewnych okolicznościach wykazać się bardziej nerwowym i impulsywnym zachowaniem. Musimy pamiętać, że istnieją środki i strategie pomagające nam zachować spokój. Pozwolą nam one poprawić jakość naszego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.